YÖRÜKLERİN YÜZLERCE YILLIK GÖÇ YOLLARI TESCİLLENİYOR

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde yaşayan yörüklerin yüzlerce yıllık göç yollarının tescillenmesi için çalışma başlatıldı. Seydikemer Belediyesi'nin öncülüğünde yapılan çalışmanın GEKA tarafından desteklendiği öğrenildi. Beşkaza coğrafyasının Göbeklitepesi olarak görülen projede önemli adımlar atılıyor.

PAYLAŞ

Seydikemer Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Yörük Türkmen Araştırmaları Merkezi (YÖRTÜMER) ve Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu iş birliği ile Seydikemer ilçesinde yörük göç yolları ve bu yolları üzerindeki eserlerin tespit edilmesine ilişkin GEKA destekli projenin çalışmaları ile ilgili tanıtım toplantısı Seydikemer ilçesinin Bayır Mahallesi'nde gerçekleştirildi. 
Proje ile yörüklerin bölgede göç için kullanmış oldukları yolların tespit edilmesi, kayda geçirilmesi ve bu göç yolları üzerinde mevcut olduğu düşünülen eserlerin gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor. Bu proje ile göç yollarının ve göç yolları üzerinde eserlerin gün yüzüne çıkarılması ile hem kültüre hem de turizme katkı sağlaması amaçlanıyor. Bayır Mahallesi’ndeki tanıtım toplantısına Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Seydikemer Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Ali Türkkan, Mustafa Karakuş, Ramazan Kaynak, Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu Başkanı Devrim Karakuş, Boğalar Mahallesi Eski Muhtarı Bahri Boğa, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr Mustafa Gökçe, Öğretim Görevlisi Osman Köse, Aksaray Üniversitesi'nden Doç.Dr. Remzi Kuzuoğlu, "Türkistan'dan Uzak Diyara Beşkaza Fethiye ve Seydikemer Yörükleri" kitabının yazarı ve Yenice İlköğretim Müdür Yardımcısı Eren Fehmi Eroğlu, Fethiye Yörük Kültür Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak ve Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Kerimoğlu katıldı. Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, tanıtım toplantısında projede yer alanlara katılım belgesi verdi.
TURİZME KAZANDIRILACAK
Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, projeyi anlatarak "Bu projenin birinci amacı; atalarımızın geçmiş olduğu yolları belirlemek. İkincisi ise burada ki atalarımızın bize bıraktıkları eserleri gün yüzüne çıkarmak ve kayıt etmek. Bugüne kadar bunları biz hep büyüklerimizden kulaktan duyduk. Neredeydi, nasıldı. Ancak bundan sonra bunlar kayıt altına alınacak. Gelecek nesiller; bizim atalarımız bu topraklarda bu yollarda gitmiş diyebilecekler. Bu yollar bu güzergahlar bundan sonra hem turizme hem kültüre kazandırılacak inşallah diye düşünüyorum” dedi. 
DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM
Başkan Otgöz, projeye destek verenlere teşekkür ederek "Burada tabi ki hocalarımız, çalışıyor. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Yani kaya resimleri çıkıyor, hocalarımız çalışacak gün yüzüne tamamen çıkaracaklar ve açıklayacaklar.  Kültür Bakanlığımızın da burada desteği çok fazla.  Bu konuda önümüzü açıyorlar. Tarihi eserleri, yolları, hanları ne varsa gün yüzüne çıkarmak ve kayıt altına almak. Burada en büyük emek hocalarımızdan çıkıyor. Onlara teşekkür etmek istiyorum. Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu Başkanı Devrim Karakuş'un emeği çok fazla. Bahri abimin emeği çok fazla, bu yaşta aramızda hala çalışıyor. Ramazan Kıvrak'ın emeği çok fazla. Yıllarını verdi, bankadan emekli olduktan sonra bu işlere adadı kendini. Bu konuyla ilgili ülkede basmadığı toprak kalmadı. İsmail Kerimoğlu'nun emeği çok fazla; Seydikemer'in bütün yükünü o çadırlarda çekiyor. Allah kolaylık versin. Ben tüm desteği olan herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu çalışmaların devam etmesi, en büyük dileğimiz. Sonuna kadar gitmeliyiz. Biz belediye olarak üzerimize düşeni sonuna kadar yapacağız, şüpheniz olmasın. Bu projenin yapılmasında emeği geçen, ekonomik bakımdan destek veren GEKA'ya, belediye personeli çalışan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hayırlı şekilde başladık, hayırlı şekilde bitireceğimize de inaniyorum. Bu dağlarda daha çok eserler çıkacak; Sadece bu bölgede değil. Akdağ'da da eserler çıkacak diye düşünüyorum ben. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
BU YAŞANTIYI İYİ BİLİRİZ
Boğalar Eski Muhtarı Bahri Boğa ise “Atalarımız bu yollarda konaklama yerinde hanlar yapmışlar. Ben, 76 yaşındayım. Askere gidinceye kadar bu yolları, yaya yürüdük. Onun için bu yolları, buradaki yaşantıyı gayet iyi biliriz. Yörüklerin yaşantısını çok iyi biliriz. Yörüklük Orta Asya’dan bu tarafa geliyor . Yerleşe yerleşe, hala daha yerleşik düzene geçemeyen yörüklerimiz var ama bu yöremiz yerleşik hataya geçeli uzun zaman oldu. Yayla sahil olunca da göç yollarımız gündeme geliyor. Atalarımız bu yollarda konaklama yerinde hanlar yapmışlar. Su başlarında hanlar, sarnıçlar yapmışlar. Suyun olmadığı yerlerde sarnıç yapılmış. Yolunuz açık olsun inşallah. Kültürümüze bir hizmet ediyorsak; bu konuda bir yardımcı olabiliyorsak, bir virgül bir nokta katkımız varsa ne mutlu bizlere” diye konuştu.
ÜNİVERSİTE OLARAK BU PROJEDEYİZ
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr Mustafa Gökçe de “Göç yolllarını tespit edip hem kültürümüze hem turizme kazandırmak istiyoruz. Amacımız, Beşkaza'daki Seydikemer'deki göç yolllarını tespit edip hem kültürümüze hem turizme kazandırmaktı. Biz yüzlerce yıldır burada bu yaşamı sürdürüyoruz, buralardan göç ediyoruz. Hanlar, sarnıçlar yapmışız, ölülerimizi  gömmüşüz. Çoğu zaman gözümüzden kayboluyor, unutulmak üzere. Çünkü artık yaşam değişti geleneksel yaşamdan uzaklaşıyoruz. Dolasıyla bunları korumak sahip çıkmak gerekiyordu. Bu proje gündeme geldi. Sağolsun başkanımız bizi destekledi. Sivil toplum kuruluşlarımız bizi destekledi. Yörük Türkmen Derneklerimiz, Beşkaza Platformumuz aynı şekilde bizi destekledi. Biz de üniversite olarak işin içinde yer aldık. Amacımız; Seydikemer merkezden başlayıp ulaşabildiğimiz en zirveye kadar göç yolu üzerindeki Türkler’e ait her türlü maddi kültür eserlerini tespit etmek” şeklinde konuştu.
BİZİM İÇİN GURUR KAYNAĞI
Yörük Kültür Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak ise"Evliya Çelebi bu yollardan, Kemer'de ki tahta köprüden geçiyor. 350 yıl önce Evliya Çelebi bu yollardan geçiyor bu göç yolunu Kemer’deki tahta köprüden geçip, gecelediği Kınık’ın Bozyaka bölgesinde Urluca köprüsünün önünde bahsediyor. Bugün de bu göç yolunun belgelenmesi, atalarımızın yüzyıllardır yürüdüğü bu göç yolunun belgelenmesi gurur kaynağı. Bu çalışmaların faydası da eserlerin yaşamasına vesile olacak belgeleyince işaretleyince herkes bunu koruma altına alacak, yıkılmayacak. Bu çalışmada üniversitemize, Seydikemer Belediyemize katkı veren derneklerimize, muhtarlığımıza, Beşkaza platformuna, kim destek veriyorsa verecekse hepsine teşekkür ederiz” dedi.
BU YOLLARDA ÇOK ÇİLELER ÇEKİLMİŞ
Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Kerimoğlu da "Bu yollarda ecdadımız, çok çileler çekmişler. Bahar geliyor yola çıkıyorsun hava güzel ama yörük; bir fırtınaya yağmura yakalanırdı. Tabi bu hanların o zaman çok faydası var. Bu hanlar yalnızca bizim yörüklerin değil, tacirlerin, ticaret yapanların atların kaldığı bir yer olmuştur. Bu yollarda ecdadımız, atalarımız çok çileler çekmişler. Tabi bunların bu yurtlarını hakkaten gündeme getirmek, Seydikemer'imiz için de geliri olacaktır inşallah. Turizme de katkısı olacaktır. Bu konuda ben Seydikemer Belediyemize, Başkanımıza, yönetimimize çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
İKİ ÇALIŞMA YAPILIYOR
Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu Başkanı Devrim Karakuş da “Biz artık biliyoruz ki atalarımız gayet büyük ve güzel eserler bırakmışlar” dedi. Karakuş “İki tane çalışma yapılıyor burada. Bir tanesi yüzey araştırması dediğimiz tarihimizden bu yana bize ait olan tüm eserleri tespit etmek ve bunu bilimsel anlamda da tescilli hale getirmek. Bu saatten sonra artık bilimsel temellere dayandırılacak. Bir diğer çalışmamız GEKA’nında destekleriyle yine Seydikemer Belediyesi tarafından yürütülen çalışma. Yörük göç yollarındaki tüm somut eserleri yine tespit ediliyor, tescil altına alınıyor. Biz artık biliyoruz ki atalarımız gayet büyük ve güzel eserler bırakmışlar. Ben bu noktada yıllardır kendi yaşantısını da bize aktaran Boğalar muhtarımıza, Seydikemer’de Dernek Başkanımız olan İsmail Bey'e, yörüklüğün ismi duyulmamışken onun ne demek olduğu bilinmemişken elinde bir kamera dağ tepe toprak gezip onları kayıt altına alan Dünya’ya Türkiye’yi tanıtan, yaşayan bir değerimiz olan Ramazan Kıvrak abimize, her bir telefonumuza daha ilk seferinde açarak bu topraklara dair bu toprakların değerlerini turizme kültürüne sporuna açmaya çalışan değerli belediyemize, Yakup başkanımızın şahsında tüm çalışanlar olarak Muğla’da yaşayan hemşerilerimizin selamını iletiyoruz. Sizinle gurur duyuyoruz, iyiki varsınız, iyiki de var olacaksınız” dedi.

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN