YÖRÜK ŞENLİĞİNE YOĞUN KATILIM

Yayla Karaçulha'da bu yıl 8.'si düzenlenen Yörük Şenliği renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 2 gün süren gece konserlerle Seydikemer ve Fethiye yaylalarına hareket getiren Yörük Yarenlik şöleninde yoğun bir katılım oldu. Cumartesi günü yaren geçi ile başlayan Karaçulha Yörük Şenliği, Pazar günü gelin alma ile başlayıp bir birinden eğlenceli yarışmalarla devam etti. Son olarak akşam saatlerinde Özlem Şahin'in sahnesi ile şenlik son bulacak. Yörük Şenliğine Fethiye ve Seydikemer Siyasi Parti temsilcileri beraberinde STK temsilcileri, Dernek Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

PAYLAŞ
Gerçek Fethiye Gazetesi - Gerçek Fethiye

Seydikemer’e bağlı Yayla Karaçulha Mahallesi’nde Karaçulha Gönüllüleri Derneği tarafından geleneksel hale getirilen Yörük Yarenlik şölenine Seydikemer ve Fethiye'den çok sayıda vatandaş katıldı. Yayla Karaçulha Mahallesi Güreş sahasında yapılan ve çevrede halk pazarı da kurulan şölende ilk gün konserinde Muğla, Fethiye ve Seydikemer'in mahalli sanatçıları halkı coşkuya boğdu. Hareketli türküler sırasında piste fırlayan vatandaşlar, bol bol oynadı. 

HANCI, “GEÇMİŞİMİZİ ANLATABİLMEKTEN GURUR DUYUYORUZ”
Geçmişimizi anlatabilmekten mutluluk duyuyoruz diyen Karaçulha Gönüllüleri Derneği Başkanı Halil Hancı, "Biz Karaçulha gönüllüleri derneği olarak Yörük şenliğimizi geleneksel hale getirdik. Bu yılda sekizincisini yapıyoruz. Cumartesi günü akşam güzel bir yaren gecesi yaptık. Hem Fethiye'mizin, hem Seydiler’imizin hem de civar mahallelerimizin sanatçıları ile bir yaren gecesi yaptık.  Güzel bir gece oldu. Temsili bir gelin alma yaptık. Akabinde çeşitli yarışmalarımız oldu. Ben katılım sağlayan herkese çok teşekkür ederim. Güzel bir katılım var. Artık günden güne geçmişimizi özlüyoruz. Atalarımızın yaptığı düğünleri şimdiki gençlerimiz ile yapıyoruz ama geçmişe ait bir özenle yaşıyoruz. Yine de bir nebzede olsa geçmişimizi anlatabilmek, yaşatabilmek için uğraşıyoruz. Bunu başarmaya çalışıyoruz. Bunu da başarabiliyorsak ne mutlu bize. Dolu dolu iki gün geçiriyoruz. İki gün halk pazarı kurduk. Cumartesi akşamı yaren gecemizi yaptık. Çeşitli yerel sanatçılar katıldı. Bugün de temsili bir gelin alma yaptık. Sonrasında yarışmalar yaptık. Akşam da Özlem Şahin konseri olacak. Buraya katılan tüm derneklere, siyasi parti temsilcilerine ve halkımıza teşekkür ediyorum. İnşallah yeni sene de 22-23 Temmuz’da yine herkesi buraya bekliyorum" şeklinde konuştu.

ÖZTÜRK, “ADETLERİMİZİ BURADA CANLANDIRIYORUZ”
Ak Parti İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Etkinlik çok güzeldi. Yıllardır geleneksel hale gelmiş bir etkinlik. Bilindiği üzere kışın sahilde keşkek günü yapılıyor. Yazın da yaylada böyle etkinlikler düzenleniyor. Güzel bir etkinlik. Yayla mahallelerinin buluşma yeri. Adetlerimizi burada canlandırıyoruz. Çeşitli oyunlarla etkinlik devam ediyor. At üzerinde gelin alma töreni yapıldı. İndirmek için bahşiş verdik. Eski hatıralarımızı canlandırmış olduk. Geçen seneye göre hava güzel, katılım da iyi. Bugün Fethiye 40 derece civarında. Yayla’nın avantajından faydalanmış oluyoruz. Buradan da basın bayramını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

SAĞIR, “ÇOCUKLARIMIZ ÖRF VE ADETLERİMİZDEN KOPMASINLAR”
Yayla Karaçulha’da gerçekleşen Yörük Şenliğinin çocuklara örnek olduğunu ve çocukların örf ve adetlerden kopmaması gerektiğine dikkat çeken Seydikemer Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır, “Bugün Seydikemer ilçemizin Yayla Karaçulha mahallesindeyiz. Karaçulha Gönüllüler Derneği’nin ve gönüllü büyüklerimizin destekleriyle hazırlanan bir Yörük şenliğindeyiz. Emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Adını kara çul isminden almış bir mahallemiz. Seydikemer’in ilçe olmasıyla Yayla Karaçulha mahallemiz de kurulmuş oldu. Yayla Karaçulha büyük bir coğrafya. Yazın binlerce vatandaşımızın ikamet ettiği bir yer. Bu geleneklerin Seydikemer ilçemizde ki diğer mahallelerde de kendi örf adet ve geleneklerine göre yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için mahallelerimiz tarafından imkanlar doğrultusunda düzenlenmesi taraftarıyım. Çocuklarımız örf ve adetlerimizden kopmasınlar. Birlik ve beraberlik ruhu Yörüklükte var. Bu duyguların yaşanabilmesi için geleneklerin devam etmesi gerekiyor. Bu etkinliğe destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

ÇİFTÇİ, “KARAÇULHA VE ÇEVRE MAHALLE HALKININ İLGİSİ ÇOK FAZLA”
Yörük Şenliğine katılımın iyi olduğunu belirten İyi Parti Belediye Meclis Üyesi Ayşe Çiftçi, “Öncelikle 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutluyorum. Sizin aracılığınızla tüm basın çalışanlarının basın bayramı kutlu olsun. Ortam çok heyecanlı. Karaçulha Gönüllüleri Derneği Başkanı Halil Bey, 8. olan bu festivali düzenliyor. Karaçulha ve çevre mahalle halkının ilgisi çok fazla. Şenlik çok güzel gidiyor. Başkanımın ellerine sağlık diyorum. Her zaman için yanındayız. Geleneğimizi inşallah daha güzel yerlere ve gelecek nesillere kadar çalışacağız” ifadelerini kullandı.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN