YONCA USTA'NIN RENK ODASI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Ressam Yonca Usta'nın Lotus Chakra'daki 'Renk Odası' isimli resim sergisi göz kamaştırdı. 15 soyut resmin yer aldığı resim sergisine ilgi yoğun oldu. 12 yıldır resim sanatıyla uğraşan Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Resim, Heykel ve Seramik mezunu Yonca Usta, ''Resimlerim hislerim ve sezgilerimi yansıtıyor. Zihnimden ve bedenimden uzaklaşıp özgürlüğüme kavuşarak yapıyorum' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ

Trabzon Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü mezunu Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Resim, Heykel ve Seramik mezunu Yonca Usta, bir buçuk yıldan bu yana Fethiye’de yaşıyor. Soyut resimler üzerine çalışan ve atölyesinde pek çok kursiyere dersler veren Yonca Usta, ilk kişisel sergisini Barış Manço Bulvarı üzerindeki Lotus Chakra’da açtı. 12 yıldır resim sanatıyla uğraşan Yonca Usta’nın resim sergisine Fethiye Ressamlar Derneği Başkanı Ülkü Karaören’in yanı sıra pek çok sanatsever katıldı. Lotus Chakra’nın sahibi Hayrettin Dönmez’in ev sahipliğinde yapılan sergiye yoğun katılım oldu. Davetlilere resimleri hakkında geniş bilgiler veren ressam Yonca Usta, Trabzonlu olduğunu belirterek “Trabzon Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümü mezunuyum. Bu ilk resim sergim. Resme ilkokulda başladım ve yarışmalarda derece aldım. Sonra ortaokulda Trabzon dereceleri almaya başladım. Aileme liseyi Güzel Sanatlar Lisesinde okumak istediğimi belirttim ve beni çok desteklediler. Sonra Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Resim, Heykel ve Seramik bölümü mezunuyum. Eğitimimi orada tamamladım, orada yetiştirip, kendimi bu noktaya getirdim. 10 yıldır bu işle ilgiliyim fakat ne zaman Yonca oldum derseniz 3 yıl diyorum. Fethiye’ye 2018 yılının sonunda geldim. Fethiye’de 6 farklı branşı olan bir sanat akademisi açtım. Her yaştan farklı kişilere resim, cam altı boyama, mozaik dersleri verdim. Sonrasında bazı sebeplerden dolayı akademiyi kapattım, kendi atölyemde çalışmaya devam ettim. Şimdi Lotus Chakra’dayım. Burada bir atölyem var. Burada çalışmalarıma devam ediyorum.’’ Dedi.
GÜZEL HİSLERLE YAPIYORUM
Usta, ‘’Resimlerim hislerim ve sezgilerimi yansıtıyor. Zihnimden ve bedenimden uzaklaşıp özgürlüğüme kavuşarak yapıyorum. Her bir resimde çok emeğim, çok duygum var. Özgürlüğüm ve öz benliğim var. Hepsini çok güzel hislerle yapıyorum. Şu an burada 15 eser var. Sergilerimizin devamı gelecektir. Bu eserlerin hepsi soyut çalışma. Sadece 4 eserim yağlı boya, diğerleri akrilik çalışma. Umarım sergilerimiz devam edecek, bu bir başlangıç diyebiliriz sadece. Serginin adı ‘Renk Odası’. İçimdeki oda diyebilirim. Sergiye gelen herkes bir oda bekledi açıkçası. Ama böyle bahçede rengarenk bir sergiyle karşılaştılar. Aslında her resim içimdeki bir oda ve hepsi rengârenk. Çok talep oluyor ve satışlarımız da oluyor. İnsanların tercih ettiği bir renk anlayışım var desem daha doğru olur’’ diye konuştu.
ÇOK BEĞENDİLER
Sergiyi gezen sanatseverlerden Semra Tuğlu ‘’Benim tarzımı yansıttığı için resimleri harika buldum. Renklerden ne olduğu belli oluyor. Aralarda şekiller de var, onları herkes çıkaramaz. Aşık oldum’’ dedi.
Feride Akgören ise ‘’Ben de çok beğendim. Çok resim yapmıyorum ama seviyorum, hepsi çok güzel. Ellerine sağlık, harikaydı’’ şeklinde konuştu.Eskişehir Belediyesi Ressamlarından Bülben Naime Uzyaşar; ‘’Resimleri çok beğendim, harikaydı. Baya albenisi var’’ dedi.
Fethiye Ressamlar Derneği Başkanı Ülkü Karaören, ‘’Arkadaşlarla birlikte hepsini çok beğendik. Renkler çok şeyi ifade ediyor aynı zamanda figür de var. Modern resimler fakat figür de var, çok güzel. İnşallah biz de güz döneminde sergi açacağız. Yonca Hanıma başarılar diliyoruz’’ ifadelerini kullandı.
LOTUS CHAKRA’YI ANLATTI
Lotus Chakra’nın Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Dönmez ise ‘’Lotus Chakra 2. Yılına girdi, aslında yeni ama enteresan bir şekilde gelişme sürecini hızlı götürüyor. Burası spiritual bir merkez. İlk başta yogayla başladı. Nefes koçluğu ardından kozmik enerji uygulaması, en sonunda Ankara’da almış olduğum eğitimle ışık bilimi konusunda da burada eğitim vermeye başlayacağız. Yoga derslerimiz hızlı bir şekilde devam ediyor. Pandemi süreci içerisinde kurallara harfiyen uyarak, önlemlerimizi alarak devam etmeye çalışıyoruz. Nefes koçluğunda Mustafa Kartal’ın yetiştirdiği Yıldız Hocamız çok iyi bir hocadır. Fethiye’de bu eksikliği gördüğümüz için bunlar üzerine yoğunlaşmaya başladık. Bundan sonrasında da burası tamamen Yoga Merkezi Spor Salonundan daha çok spiritual bir merkez çatısı olarak devam etmiş olacak. Dışarıdan gelen, destek veren hocalarımız var. Bazıları gönüllü, bazıları da profesyonel esasta çalışıyorlar. Buradaki ilk resim sergisi Yonca Hanıma ait. Bizler de destek olmaya çalıştık. Bize de enerjisi, bilgisi ve becerisiyle çok katkıda bulunan ressam bir arkadaşımız. İnşallah Fethiye de sahip çıkarsa bundan sonrasında bu tür sanatsal faaliyetler için talep olursa bizim gönlümüz de kapımız da açık. Bu konuda herhangi bir ücret talebimiz yok, beklentimiz yok. Sadece toplumun daha da aydınlanmasıyla ilgili faydalı olacaktır’’ diye konuştu.

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN