Yavru baykuş yetkililere teslim edildi

Fethiye'de Yeni Mahalle'de yaşayan Arif Muslu isimli vatandaş, evinin etrafında bulduğu yavru baykuşu Fethiye Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği yetkililerine teslim etti.

PAYLAŞ

Yavru baykuşun tedavi için Gökova’da bulunan hayvan hastanesine gönderileceği belirtildi. Baykuş gerekli tetkiklerin tamamlanmasının ardından tekrar doğaya geri salınacak. 

Yaralı baykuşu bulan Arif Muslu, “Yaralı baykuş kapımıza kadar gelmiş. Akşam saatlerinde eşim fark etti. Hareketsiz duruyordu ve uçamıyordu. Hayvan barınağı aradık, yaban hayvanı olduğu için buraya getirmemiz gerektiği ifade edildi. Biraz yem verdim fakat fazla yemedi. Gündüz iyi göremiyor ve korkuyor” dedi. 

Fethiye Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği görevlileri, “Baykuşlar gece uçar ve yemlenir. Gündüz olduğu için panikte ve görmüyor. Biz bunu Gökova’da bulunan hayvan hastanesine götüreceğiz. Orada gerekli bakımları yapılacak. Tedavisinin ardından yeniden doğa salınacak” şeklinde konuştular. 

Yaralı baykuşun yavru olduğunu ve herhangi bir sağlık sorunu olmadığını kaydeden görevliler, “Kanatlarında bir sıkıntı veya yara izi yok. Zamanla uçmayı öğrenecek. Uçma dönemlerinde ebeveynler yavruları bir şekilde yuvadan bırakıyor. Uçmayı ve yemlenmeyi öğrenmeleri amacıyla. Sürekli gözetliyorlar. Vatandaşlardan ricamız gördükleri yavruları almasınlar, 15-20 dakika gözlemlesinler. Genelde ebeveynleri yakınlarında oluyor. Eğer ailesi yoksa bu cins kuşları bize ulaştırmalarını rica ediyoruz. Bu şekilde çok yavru hayvan geliyor ve beslenemedikleri için telef oluyorlar” ifadelerini kullandılar. 

   
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN