Yasak, Vatandaşları Pazara Döktü

Bu hafta sonu uygulanacak olan Sokağa Çıkma Yasağı nedeniyle vatandaşlar, marketlere ve Cuma Pazarı’na akın etti.

Yasak, Vatandaşları Pazara Döktü
Güncel
Bu hafta sonu uygulanacak olan Sokağa Çıkma Yasağı nedeniyle vatandaşlar, marketlere ve Cuma Pazarı’na akın etti.

Haber Editörü: Erdoğan Karagöz

Akşam saatlerine kadar tezgahlarda sebze ve meyve kalmazken Koronavirüs nedeniyle vatandaşlar sıkışık alışveriş yapmasın diye Salı Pazarı Meydanı’na da Pazar kuruldu, kapalı Pazar yeri alanı ise boşaltıldı. Zabıta ve bekçiler, Pazar giriş ve çıkışlarında sosyal mesafeye uyulması konusunda vatandaşları sık sık uyararak maske kontrolü de yaptı.

Fiyatlarda Artış Gözlendi

Yurt  genelinde hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı nedeniyle Fethiye’de her hafta Cuma günleri kurulan üretici pazarında yoğunluk yaşandı. Fethiye Belediyesi Korona virüs salgını önleme tedbirleri kapsamında Cuma pazarının kapalı bölümlerini kapattı. Daha önce kapalı bölümlerde tezgah açan pazarcılar, Salı pazarı meydanında tezgah açtılar. Fethiye Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından pazarın giriş ve çıkış bölümlerinde yoğun kontroller yapılarak maskesi olmayanlara maske de dağıtıldı. Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli Bekçiler de pazarda denetimlerde bulunarak maskesiz alışverişe gelen ve sosyal mesafe kuralına uymayanları uyardılar. Fethiye Belediyesi tarafından pazarın giriş ve çıkış bölümlerine dezenfektan noktaları kuruldu. Yapılan kontrollerde Fethiye’deki vatandaşların Koronavirüs tedbirleri kapsamında konulan kurallara uyduğu gözlendi. Sokağa çıkma yasağı öncesi kurulan Cuma pazarında; portakal kilosu 3 ile 3.5 TL., muz kilosu 11 ile 13 TL arasında, elma kilosu 2.5 TL. ile 5 TL. arasında,  havuç-ıspanak-kabak ve ayva  kilosu 5 TL.’den, salatalık kilosu 5.TL.’den, çeri domates kilosu 7 TL.’den, normal domates kilosu 4 ile 5 TL.’den, biber-bakla-taze fasulye ve bezelye  kilosu 10 TL.’den,  bakla-patates ve pırasa kilosu 4 TL.’den, soğan kilosu 2.5 TL. ile 4 TL. arası, karnabahar ise tanesi 5 ile 7 TL. arası satışa sunuldu. Sarımsak ise bu hafta da kuzugöbeği ile birlikte rekor fiyattan satıldı. Sarımsak kilosu 50 ile 90 TL.’den satılırken kuzu göbeği de kilosu 170 TL.’den alıcı buldu. Fethiye Belediyesi Zabıta Müdürü Sadık Bağlan, ''Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapalı bölümü kapatıp açık alanda Pazar kuruldu. Sosyal mesafe ve maske uyarılarımızı yapıyoruz. Şu anda olumsuzluk yok. Biraz yoğunluk var. Giriş ve çıkışları kontrol altında tutuyoruz” diye konuştu.

Pazara alışverişe gelen bazı vatandaşlar Pazar fiyatlarını pahalı bularak % 50’ye yakın bir artış olduğunu söylediler. Cuma pazarına alışverişe giden vatandaşlar yaptıkları açıklamada Pazar fiyatlarını bu hafta yüksek bulduklarını ifade ettiler.

Son Güncelleme: 17 Nisan 2020 17:17

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN