Yasak vaka artışını engelleyecek mi?

Korona virüsle mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığınca 81 İl valiliklerine gönderilen genelgede valilik kararıyla belirlenen cadde, sokak ve meydanlarda sigara içmek yasaklanmıştı. Fethiye'de birçok vatandaşın yasağı olumlu karşıladığı ve kurallara uyduğu gözlenirken, bazı vatandaşların ise yasaktan haberi olmadığı ve aldırmadan sigara içtikleri görüldü.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Muhabirimiz Fatih Dereli'nin haberine göre; Korona virüsle mücadele kapsamında dün alınan kararla birlikte, valilik tarafından belirlenen ve kamuya açık olan cadde, sokak ve meydanlarda sigara içmek yasaklandı. Yasak bugün başlarken, Fethiye halkının çoğu yasağın vaka sayısı artışını engelleyebileceğini düşünüyor. Yasağın başlamasının ardından görüşlerini aldığımız vatandaşlar, kamuya açık alanlarda sigara içme yasağının çevre temizliği konusunda da olumlu etki sağlayacağını düşünüyor. 

İÇENLER İÇİN KÖTÜ, İÇMEYENLER İÇİN İYİ
Kamuya açık alanda sigara içme yasağını değerlendiren Aziz Kaya, “Sigara içmeyenler için iyi, içenler için kötü oldu. Sigara içenlere içecek yer bırakmadılar. Yasak geliyor ama mantıklı bir çerçevede gelmiyor. Sigara içenlere yer temini gibi çözüm bulunması gerekiyor.” dedi.
MASKE TAKMAYAN ÇOK
Korona virüs tedbirleri kapsamında, kamuya açık alanlarda sigara içme yasağını mantıksız bulan vatandaşlardan Berkay Gürhan, “Bence yasak mantıksız oldu. Kişiler sosyal mesafeyi koruduğu sürece sigara içmesinin sakıncası bulunmaz. Bu işin sadece sigara içmesiyle alakası yok. Maske takmayan bir sürü kişi var. Topluluklarda sigara içilmemesi bu yasağı etkili kılar ama kişi yalnızken yasak mantıksız oluyor” ifadelerini kullandı.
TÜRKLER BİRBİRİNDEN UZAK DURAMIYOR
Fethiye’de yaşayan ve yıllardır sigara içtiğini söyleyen Muharrem Bildirici, “Bu yasaklama sigara içenleri biraz zorlayacak ama bu yasak bahanesi ile belki sigara içenler bırakabilir. Çevre temizliği bakımından etraf biraz daha güzel hale gelebilir. Ben de sigara içiyorum ama bırakmayı da istiyorum. Bu yasak kararının vaka sayısının artışını engelleyeceğini düşünmüyorum. Her ne kadar uyarı yapılsa, ne kadar kısıtlamalar getirilse de biz birlik beraberlik içerisinde yaşamayı seven bir toplumuz. İnsanlarımız iç içe olmayı çok seviyor, yani Türklerin kanında var iç içe olmak. Bundan dolayı Çinlilerin iğrenç yemek kültüründen kaynaklanan bu virüs sebebiyle insanlarımız ayrı kalmaya dayanamıyor. Türkler olarak binlerce yıldır birlik beraberlik içinde olmaya alıştığımız için ayrı kalamıyoruz. Bu nedenle sosyal mesafeyi ve diğer kuralları uygulayamıyoruz. Korona virüs inşallah 2021’in sonuna kadar biter ve vatandaşlarımız normal hayata devam eder” dedi.
SİGARA İÇMEK İÇİN MASKE İNDİRİYORUZ
Yasaktan haberdar olan ve sigara içtiğini belirten Durmuş Ali Köse, “Bende sigara içiyorum ama sigaranın sokaklarda içilmemesi çok güzel bir şey. Fethiye’ye uzun bir aradan sonra tekrar geldim, etrafıma baktığım zaman sokaklarda izmariti az görmeye başladım. Parklarda çekirdek yemek yasak, alkollü içecekler tüketimi yasak, bunlar sokakların ve parkların temiz olması açısından oldukça etkili kısıtlamalar. Sigaranın da sokakta içmenin yasaklanması gayet güzel bir karar. Karşımdaki arkadaşım sigara içmiyor, benim sigara dumanım ona gittiği için rahatsız oluyor ya da bir solunum yolu rahatsızlığı olduğu için kötü etkileniyor. Bence sigara tamamen yasaklansın, eczanelerde satılsın. Sigarayı içmek için maskemizi indirmemiz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse; bir parkta veya dinlenme alanında banka ya da sandalyeye oturup, sigarayı içiyorsun, ağzındaki mukus izmaritten eline bulaşıyor, izmarit yolu ile eline bulaşan mukusu oturduğun sandalyeye veya banka bulaştırıyorsun, siz kalktıktan sonra oturduğunuz yere gelen vatandaşa da bulaştırıyorsun. Dolayısıyla bu yasak kararının vaka sayısı artışını az da olsa engelleyebileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu. 
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN