YAMAÇ PARAŞÜTÜNDE İLK MÜŞTERİLER ÇİNLİ

Covid-19 nedeniyle yurt dışından Türkiye'ye seyahat yasakları devam ederken turistik işletmeler henüz faaliyete tam anlamıyla geçmezken ülkemizde bulunan yabancı uyruklu tatilciler, güneye akın etti. Bu turistlerden pek çoğu rotayı Fethiye'ye çevirirken Çinliler, yamaç paraşütüyle uçmak için Ölüdeniz'i tercih etti. Fethiye'deki yamaç paraşütü şirketleri, Covid-19 önlemlerini alıp ilk müşterileri olan Çinli aileyi, Babadağ'ının 1200 metrelik pistinden uçurdular. İlk kez yamaç paraşütüyle uçan Çinli ailenin plaja inişteki sevinçleri görülmeye değerdi. Paraşütçüler, sezonu Çinli turistlerle açtıklarını ifade ettiler.

PAYLAŞ

Türkiye’nin ve dünyanın en gözde yamaç paraşütü merkezi olan Babadağ’dan pandemi normalleşme süreci içinde ilk uçuşlar başladı. Ölüdeniz’e yamaç paraşütüyle uçmak için gelen iki çocuklu Çinli aile, ilk kez bu heyecanı yaşadıklarını ve çok mutlu olduklarını dile getirdiler. Türkiye’de çalışırken eşi ve çocukları yanına gelen ancak pandemiden dolayı ülkelerine dönemeyen Çinli aile karantinanın ardından Fethiye’de tatil yapıyor. Tecrübeli yamaç paraşütü pilotları Celal Yıldız ve Murat Tüzer tarafından Babadağ’dan uçurulan Çinli aile ilk kez uçmanın keyfini yaşadı.

FETHİYE EKONOMİSİNİN OLMAZSA OLMAZI

Pilot Celal Yıldız “ Babadağ’da sert ve tehlikeli bir rüzgar olduğu için altenatif tevkofdan uçtuk. Henüz başlayan bir sezonumuz yok. Çok fazla da ümitli değiliz. Fakat yamaç paraşütü sezonunu mutlaka ne olursa olsun burada başlatmak gerekiyor. Çünkü Fethiye ekonomisinin olmazsa olmazı yamaç paraşütü. Başlatmazsak Fethiye ekonomisine virüsten sonra bir darbe daha gelmiş olur. Biz de diğer şirket arkadaşlarımızla beraber bunu başlatma kararı aldık. Bunu güvenli ve mümkün olduğu kadar hijyen şartlarına uyarak yapmamız gerekiyor. Bunun önlemlerini almaya çalışıyoruz fakat turizm dediğiniz çok yakın bir diyolog. Dünyada bu virüs bir kişiden bulaştı. Dolayısıyla böyle bir turizm sezonunda artmayacağını söylemek kesinlikle yanlış olur. Fakat biz buna göre turizmi mi kapatacağız yoksa bunla yaşamaya alışacağız mı? Biz bununla yaşamaya alışmak zorundayız gibi geliyor. Elimizden geldiğince dikkat edeceğiz ama tabi ki insanların ekonomik durumu çok önemli. Turizmin Türkiye için geliri de çok önemli, turizm çalışanı da çok fazla. Dolayısıyla bunların da mağdur olmaması lazım. Bence bunlarla beraber dikkatlice tüm önlemleri alalım yaşamaya da devam edelim diyoruz. İlk müşteriler Çinli bir aile oldu. Babası Türkiye’de çalıştığı için ailece buraya gelmişler. Pandemi çıkınca sınırlar kapatılmış ve geri dönememişler. 6 aydır buradalar. Onlara da bu uçuş güzel bir keyif oldu” diye konuştu.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ EXTRİM SPORU

Ölüdeniz’in tecrübeli pilotlarından Murat Tüzer ise “Sezonu açtık, yavaş yavaş başladı. Geçen seneki gibi yoğun olmasa da şükrediyoruz. Manzara harika, doğa çok güzel, havalar da çok güzel gidiyor. Umarım gelirler, burayı bizlerle paylaşırlar. İnsanlar gelirken zaten bir sürü kontrolden geçiyor. İnsanlar Covid-19 kontrollerinden Uçakta gelirken, otelde kalırken geçiyor. Sonuçta buraya gelen insanların hepsi kontrollü geliyor zaten. Dolayısıyla bizde de yok, gelenlerde de yok. Bu iş bir de extrim. Herkes uçmuyor. Sırf uçmak için gelenler var” şeklinde konuştu.

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN