Vatandaş isyanda!

Türkiye'de bir başka örneği olmayan, her sene gelen zamlarla vatandaşı çileden çıkartan Göcek Tüneli'ne 2020 yılının ilk zammı da geldi. Yaklaşık yüzde 30 zam gelen tünel ücretine vatandaş isyan etti. Sosyal medyada sabah saatlerinden itibaren en çok paylaşım yapılan gönderilerinin başında Göcek Tüneline yapılan zam haberi yer aldı.

PAYLAŞ

Fethiye ile Dalaman’ı birbirine bağlayan 950 metrelik Göcek Tüneli geçiş ücretlerine yüzde 30 oranından zam yapıldı. Göcek Tüneli’nde yeni zamlı fiyatlar şu şekilde belirlendi: Birinci sınıf araçlar (otomobil) için 7 liradan 9 liraya, ikinci sınıf araçlar için (kamyonet) 10 liradan 15 liraya, üçüncü sınıf araçlar (dingilli kamyon) için 14 liradan 20 liraya, dördüncü sınıf araçlar (TIR) için 22 liradan 30 liraya çıkartıldı. Gelen zamlardan dolayı cebi yanan vatandaşlar, acil durumlar dışında Göcek Tüneline ücret ödememek için eski yolu (Göcek rampasını) kullanıyor. 

Göcek Tüneli’ne yapılan zamma vatandaş isyan etti. Yeni zamlı geçiş ücretinin yer aldığı ödeme fişini sosyal medyada paylaşan vatandaşlar ‘Soyulmaya devam’ yazarak yapılan zamma tepki gösterdiler. Turizmcisinden taksicisine, milletvekilinden esnafına kadar herkes sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarla tepkilerini dile getirdiler. 

“SOYULMAYA DEVAM”
Göcek Tüneli’ne gelen zammın ardından vatandaşlar sosyal medyada dikkat çeken paylaşımlar yaptı. Bir vatandaş soysal medya hesabından Göcek Tüneli’nden geçtikten sonra yeni zamlı fiyat fişinin fotoğrafını paylaşıp şu ifadelere yer verdi; “Günaydın Göcek tüneli 9 TL olmuş hayırlı uğurlu olsun hepimize soyulmaya devam bu ücreti Karadenizdeki tünellerden de alın da eşitlik olsun bari bu fiyata geçen ilk olmanın Şeref’i bize yeter.”

Turizmci Ramazan Gümüşhan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Göcek Tüneline yapılan zammı eleştirerek; “Harika bir haber, bence 20 TL olmalı. İşletmeciye ricamdır, bozuk parayla uğraşmayın. Beşkaza buna ses çıkarmıyor nasıl olsa. Biz buna laikiz çünkü.” İfadelerine yer verdi.


GÖCEK TÜNELİNE ZAM GELDİ CHP’Lİ ALBAN İSYAN ETTİ
CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Göcek Tüneli’ne yapılan zamları eleştirdi. Alban, “Acilen kamulaştırılması gereken Göcek Tüneli’ne zam üstün zam yapılıyor. Bugün itibariyle Geçiş ücretleri birinci sınıf araçlar (otomobil) için 7 liradan 9 liraya, ikinci sınıf araçlar için (kamyonet) 10 liradan 15 liraya, üçüncü sınıf araçlar (dingilli kamyon) için 14 liradan 20 liraya, dördüncü sınıf araçlar (TIR) için 22 liradan 30 liraya çıkartıldı. Motosiklet 3 TL oldu. Yeni soygun fiyatları bu şekilde. Cebinde parayla tünele giren vatandaş, tünelden parası gasp edilmiş olarak çıkıyor. AKP iktidarı tünelin içinde halkın soyulmasına sessiz kalmaya devam etmektedir” dedi. 
AKP’nin her seçim döneminde Göcek Tüneli’nin ücretsiz olacağı sözünü verdiğini fakat her vaatlerinde olduğu gibi bunun da yerine getirilmediği belirten Alban, “bu soygun düzeninin CHP iktidarı döneminde biteceğini” ifade etti.  
Gelir adaletsizliğinin gün geçtikçe arttığını vurgulayan Alban, bunun yanı sıra halkın, özel sektöre yaptırılan yol ve köprülerin parasını cebinden verdiğini kaydetti. Alban, “Göcek Tüneli ibretlik bir tüneldir. Devlet özel sektöre tünel açtırıp, bu tüneli işlettirecekse neden vergi topluyor. İktidar partisi AKP vergi topluyor, topladığı vergiyle halka değil yandaşa hizmet ediyor” dedi. 


MİLLETVEKİLİ BURAK ERBAY, SORU ÖNERGESİ VERMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde FRT TV’de yayınlanan Gerçek Gündem programına katılan CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Göcek Tüneli ile ilgili TBMM’ye soru önergesini verdiğini dile getirmişti. Erbay, soru önergesine verilen cevabı paylaşarak şunları söylemişti; “Bu konuyla ilgili (Göcek Tüneliyle ilgili) Alim Başkanımız, CHP ilçe başkanlarımız ve bölge halkı ile Mart seçimleri öncesi bir eylem yapmıştık ve ben bir soru önergesi vermiştim. Verdiğimiz soru önergesine de cevap geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına Şunu sorduk. Bunun başka bir örneği var mı dedik? Cevap olarak Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yap-işlet-devlet modeli yapılan ilk proje. Onun ötesinde 2’nci tünelimizi devlet yapıyor. Peki, bu nasıl ücretli oluyor diye sorduğumuzda da cevap olarak şu gelmiş: 2‘nci tünelle ilgili 6 yıl 20 gün düşürülmüş sözleşmede yapılan süre. Daha erken ücretsiz gelmesi şartıyla şirkete verildiği söyleniyor. Ama bizim bunu da kabul etmemiz mümkün değil. Biz vergimizi vermişiz. Bu sözleşmenin karşılıklı olarak fesih edilmesi ve vatandaşlarımızın oradan ücretsiz geçmesinin sağlanması lazım.”

ÜCRETSİZ OLACAK DENMİŞTİ!
Tünel siyasetçilerin her zaman vaatleri arasındaydı. AKP eski Milletvekili Ali Boğa, 2.tünel inşaatının başlangıcında “Tünel bedava olacak” demişti. Zamanın Başbakanı Ahmet Davutoğlu da 2015’deki Muğla’ mitinginde, “Dalaman ile Fethiye’yi birleştiren Muğla’yla, Antalya arasında bağ kuran Göcek 2 Tüneli Muğlalılara ücretsiz olacak inşallah” demişti.

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 3

  • Tolga | 23 Ocak 2020 11:51

    Bence +18 olsun ücret.

  • Sahin Altay Onal | 22 Ocak 2020 00:37

    Altarnatif yol var onu kullanin kullanmayin bu yolu daha karlisiniz. Birde nakit para ostiyorlar HGS gecmiyir kacak calisma var bu iste HGS nasil olmaz

  • Mehmet | 21 Ocak 2020 20:11

    Bu vadandaşa herşey mubah 1,hafta kimse geçmesin bakalım nasıl indirirler

BUNLARA DA BAKIN