Üzümde masraflar artarken fiyatlar düştü

Seydikemer İlçesi'nin Bağlıağaç ve Arsa mahallelerinde yaklaşık 2 ay önce başlayan üzüm hasadında sona gelindi. Ülke geneline gönderilen üzümler Fethiye, Seydikemer ve çevredeki diğer ilçelerin semt pazarlarında da satıldı. Geçen yıl 3-4 TL'den alıcı bulan üzümün bu sene 2-2,5 TL arasında alıcı bulduğu ifade edildi. Şaraplık üzüm ise 1,50 TL'den alındı.

PAYLAŞ

Toplanan üzümler, kamyonlarla Türkiye’nin çeşitli ilçelerine gönderiliyor. Geçen yıl 10 bin tonluk bir üretim yapıldığı kaydedilirken; bu yıl ise 8 bin tona yakın bir üretimin olduğu öğrenildi. Yaklaşık 2 aydan bu yana devam üzüm hasadının 10 güne kadar tamamlanması bekleniyor. Üzüm üreticisi İbrahim Toker yaptığı açıklamada, “Geçen yıla oranla üzümde verim biraz düşük oldu. Hasadın son dönemlerine geldik. Eylül ve Ekim aylarına meydana gelen doludan dolayı üretim etkilendi. Fiyatlar da düşük seyretti. Bir dönüme yaklaşık 400-500 TL masrafımız oluyor. Bu yıl ilaçlar çok pahalıydı. Masraflarımız artarken, üzüm alım fiyatları düştü. Ama buna rağmen biz üretimimizi sürdüreceğiz” dedi. 

Üzüm üreticisi Salih Sarı, “Bir yıllık emeğin sonunda bu ürünler yetişiyor. 15 tona yakın üzüm hasat ettik. Bu yıl masraflarımız artarken, alım fiyatları düştü. Geçen yıl 3-4 TL olan fiyatlar, bu dönemde 2-2,5 TL arasında… Masraflarımız yüzde 30 artarken, satışlar ise yüzde 40 geriledi. Bu şartlar altında yine de üretime devam edeceğiz” diye konuştu. 

Üzüm tüccarı Hüseyin Topuz, “Türkiye’nin çeşitli bölgelerine üzüm gönderiyoruz. Bu yılki hasat çok iyi. Fiyatlar da bir sıkıntı yok. Geçen yıl fiyatlar biraz daha yüksekti. Havaların geç ısınması üretimi biraz olumsuz etkiledi. Şu anda hasadın son dönemlerindeyiz. Yaklaşık 10 gün içinde tamamlanmış olur. Geçen yıl 10 bin tona ulaşmıştık. Bu yıl 8 bin tona yakın bir üretim oldu” ifadelerini kullandı. 


 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN