Urfalı Ahmet, ekmeğini kemanından çıkartıyor

Pandemi nedeniyle iş yapamayan müzisyenler, çareyi sokakta çalıp söyleyerek para kazanmakta buldular. Yaklaşık bir senedir kapalı olan mekanlardan dolayı zor bir süreçten geçen müzisyenler, sokak sanatçılığına soyundu. Urfalı Ahmet de bu sanatçılardan sadece biri.

PAYLAŞ

Pandemi nedeniyle iş yapamayan müzisyenler, çareyi sokakta çalıp söyleyerek para kazanmakta buldular. Fethiye’ye dışarıdan gelip yerleşen birçok müzisyen, sabah saatlerinden itibaren ya kordonda mesleğini icra ediyor ya da çarşı, paspatur gibi kalabalığın yoğun olduğu yerlerde. Evlerine bir lokma ekmek götürmek uğruna sahne yerine sokakta çalıp söyleyerek para kazanmaya çalışan müzisyenler, bir an önce pandeminin sona ermesini bekliyorlar. 
Geçimini sokakta keman çalıp türkü söyleyerek sağlayan Ahmet bey de yaklaşık bir sene önce iş bulma umuduyla ailesiyle birlikte Urfa’dan gelip Fethiye’ye yerleşmiş. Koronavirüs tedbirlerinden dolayı mekanların kapanmasıyla birlikte sokaklarda mesleğini icra etmeye başlamış. Urfalı Ahmet’e, Şemsiyeli Çarşı’da keman çalıp türkü söylerken denk geldik. Cumhuriyet Sokak’tan gelip geçenlerin, banklarda oturanların zevkle dinlediği Urfalı Ahmet’e ilgileri yoğundu. Özellikle keman eşliğinde bilinen eserleri seslendiren Urfalı Ahmet, vatandaşların ilgisini arttırdı. Ahmet, yaptığı açıklamada “Bir sene önce ailemle Urfa Birecik’ten geldik. Pandemi nedeniyle iş için gelmiştik buraya ama burada da her yer kapandı şimdi. Zor durumda kaldık. Mecbur bende sokaklarda çalıp söyleyerek para kazanmaya çalışıyorum. Böyle yapmasam eve ekmek götüremeyeceğim. Allah’a şükür elimizden bu meslek geliyor ki yapıyoruz. Tam kapanmayla rezilliğe hizmete gireceğiz” dedi.

Urfalı Ahmet’in keman eşliğinde söylediği türkülere ilgi gösteren yoldan geçen vatandaşlar ise “Çok güzel. Hele bu dönemde bize çok iyi geliyor şarkılar, türküler. Canlı müzik dinlemeyi özlemişiz. Çalandan söyleyenden Allah razı olsun” diye konuştular.
(GÜLYÜZ YURDAGÜL SIRT)

Gerçek Fethiye

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN