Üretici pazarının eski yoğunluğu yok

Fethiye'de her hafta cuma günleri kurulan üretici pazarının semtlerde arka arkaya kurulan pazarlar nedeniyle sakin geçtiği ifade edildi. Korona virüsü salgınına karşı vatandaşlar mümkün olduğu kadar alışverişlerini tamamlayıp, kısa sürede evlerine dönmeye çalışırken, semtlerde kurulan pazarlar nedeniyle alışverişlerin azaldığı kaydedildi.

PAYLAŞ

Üretici pazarında fiyatlarda geçen haftalarda ki fiyatları aratmazken, taze fasulye kilosu 25 TL, Çıntar 40 TL, Bezelye ve Biber’de 8-10 TL arasında satıldı. Domates ise 4-5 TL’den satılırken, Patlıcan ve Kabak bu hafta 6-7 TL’den satıldı. Vatandaşlar kendi ekonomilerine göre alışveriş yapabildiklerini, sebze ve meyvenin marketlere göre ucuz olmasından dolayı üretici pazarını tercih ettiklerini söylediler. 
Korona virüsüne karşı vatandaşlar mümkün olduğunca evde kalmaya çalışırken, mutfak ihtiyaçları için alışveriş yapmak üzere pazarın sakin olduğu saatleri seçiyor. Fethiye Belediyesi Zabıta ekipleri üretici pazarında da vatandaşları anonslarla maske ve sosyal mesafeye uymaları konusunda uyarırlarken, İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri de sık sık kontroller gerçekleştiriyor. Fethiye üretici pazarında taze fasulye rekor fiyattan kilosu 25 TL’den satılırken, bezelye 10 TL, çıntar 40 TL, ıspanak, domates, pırasa 4-5 TL, yeşil biber 8-10 TL, salkım domates 6 TL, patlıcan ve çeri domates 7 TL,  kabak 6 TL, salatalık 7-8 TL, lahana tane 5 TL, karnabahar 3 TL, deniz otu 40 TL, patates ve soğan 2,5 TL, portakal 4-5 TL, elma 2, yayla nohutu 15 TL, kuru fasulyesi ise 18 TL’den satıldı. Üretici Yüksel Avcı, “Satışlar çok zayıf. Kış ayı ve yokluktan dolayı olduğunu düşünüyorum. Fiyatlar bize göre iyi vatandaşa göre yüksek geliyor” dedi. 
Remzi Tüfekçi ise, “Pazarda her fiyat mevcut, ucuz ve pahalı ürünler var. Pazar herkesin bütçesine göre. Pazar normal” diye konuştu.
Ali Bahçeci “Bu hafta fiyatlar daha ucuz. Havalar ısınmaya başladı. Doğal olarak buda fiyatlara yansıdı” dedi. 
İbrahim Baltar, “Pazar kalabalık ama milletin cebinde parası yok. Geçen yıllarda Ruslar bir alışta 5-6 kilo portakal alıyordu. Şimdi 2 kilo anca alıyorlar. Millet fiyatları yüksek buluyor ama bizler 2-3 gün donda soba yaktık. Bunun nakliyat süreci de var. Bunlar göz ününde bulundurulursa fiyatlar gayet makul” ifadelerini kullandı.
Üretici pazarında sadece kendisinin sattığı Kaya Koruğu, Deniz otunu tanıtan Selim Bolel, “Kaya Koruğu deniz kıyısına 10 metre yakınlıkta kayaların arasında yetişen bir bitki türü. Kadınlar için şifa kaynağı. Kaya Koruğu otu sadece salatalarda ve turşularda kullanılıyor” şeklinde konuştu. 
Muzaffer Yorulmaz ve eşi ise, “Fethiye’ye taşınalı 3 ay oldu. Marmaris’e göre Fethiye pazarı daha ekonomik. Marketlere göre çok daha ekonomik ve taze ürünler var” dedi.  

 
 

Erdoğan Karagöz

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN