Uçak: '2 yılda 94 eğitimci şiddete maruz kaldı'

Türkiye'de her geçen yıl artan değişik şiddet eylemlerinin yanında eğitimciye şiddetin de bireysel eylem olmaktan çıktığın söyledi. Uçak, 2107 Eylül ayından bu yana 94 eğitimcinin değişik şiddet olaylarına maruz kaldığını söyledi.

Uçak: '2 yılda 94 eğitimci şiddete maruz kaldı'
Güncel
Türkiye'de her geçen yıl artan değişik şiddet eylemlerinin yanında eğitimciye şiddetin de bireysel eylem olmaktan çıktığın söyledi. Uçak, 2107 Eylül ayından bu yana 94 eğitimcinin değişik şiddet olaylarına maruz kaldığını söyledi.

Haber Editörü: Gerçek Fethiye

Türkiye’de her geçen yıl artan değişik şiddet eylemlerinin yanında eğitimciye şiddetin de bireysel eylem olmaktan çıktığın söyledi. Uçak, 2107 Eylül ayından bu yana 94 eğitimcinin değişik şiddet olaylarına maruz kaldığını söyledi.

Uçak yaptığı açıklamada, “Şiddet, her geçen gün sayı olarak da yoğunluk olarak da artıyor. Toplumsal değerlerimiz erozyona uğruyor, insana saygı azalıyor. Eğitim Bir-Sen olarak yaptığımız araştırmada, son iki yılın fotoğrafı bile şiddet olaylarının nasıl giderek tırmandığını ve yaşananların ne kadar vahim olduğunu göstermektedir. Eylül 2017’den bugüne resmî eğitim kurumlarında 94 öğretmen ve eğitim çalışanı değişen tür ve düzeyde şiddet içerikli eyleme maruz kalmıştır. Şiddet eylemlerinin yüzde 78’i adli soruşturmaya konu edilmiştir. Bu eylemlerin yüzde 58’inin adli soruşturma ve kovuşturma süreci devam etmektedir. Sadece üç vakada tutuklama kararı verilerek sanık/sanıklar tutuklu yargılanmıştır. Sonuçlanan kamu davalarında sadece 5 vakada mahkûmiyet kararı verilmiş, tamamında adli para cezasına hükmedilmiştir. Araştırma bulguları, eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin, bireysel eylemler olmaktan çıkıp yaygın bir sorun hâline geldiğini ortaya koymaktadır. Şiddeti önleyecek önemli bir aktör olması gereken eğitimciler bugün maalesef şiddetin mağduru durumuna gelmiştir. İşte tam da burada meslek kanununa ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğu açığa çıkmaktadır. Bunun için, yetkili kişi ve kurumlardan sivil toplum örgütlerine kadar toplumun tüm katmanlarına sorumluluk düşmektedir. Sendika olarak, şiddet sorununun kaynaklarını kurutacak çözümlerin mutlaka üretilmesi gerekliliğini her fırsatta dile getirdik, getiriyoruz. 2018 Mart ayında şiddete karşı etkili caydırıcılık sağlayacak yasal bir düzenleme yapılması talebiyle Türkiye genelinde eğitim çalışanlarıyla birlikte imza kampanyası başlattık ve 520 bin imza topladık. Mevcut düzenlemelerin caydırıcı olmadığı, bilakis şiddeti beslediği artık görülmelidir. Eğitim merkezli düzenlemeler ciddi bir duyarlılık ve sorumlulukla yeniden tanzim edilmelidir. Görevinin başında canice öldürülen eğitim çalışanlarının acısının yeni isimlerle katmerlenmemesi temennisiyle, şimdiye kadar hayatını kaybeden bütün eğitim çalışanlarına Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

Son Güncelleme: 23 Kasım 2019 12:39

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN