Tur tekneleri turizm sezonuna hazırlanıyor

Fethiye ve Göcek limanlarında yaz sezonunda turistler hizmet veren tur teknelerini bakımları yapılmaya başlandı. Fethiye Yat Çekek Yeri'nde iç ve dış bakımdan geçen teknelerin deniz içinde kalan iskeletleri ise yosun tutma olasılığına karşı özel boyayla boyanıyor. 

PAYLAŞ

Fethiye limanlarda yaz sezonu süresince turistik gezi ve turlara çıkan tekneler, periyodik kış bakımı için karaya çıktı. Karagözler Mahallesi’nde bulunan Yat Çekek Yeri içindeki bakım istasyonlarına çekilen tur tekneleri, ustaların gözetiminde kış bakımına girdi. İlk olarak ne gibi tamir ve tadilatın yapılacağına yönelik fizibilite raporu çıkarılan teknelerin çürüyen ahşap aksamının yanı sıra motor ve pervane bakımları da yapılıyor. Kimileri iç dekorasyonunu yeniliyor, kimileri teknelere zehirli boya sürdürüp, midye kaplı pervaneleri temizletiyor. İç ve dış bakımdan geçen teknelerin deniz içinde kalan iskeletleri ise yosun tutma olasılığına karşı özel boyayla boyanıyor.

TEKNELERE BAKIM ŞART 
Teknenin üzerinde yosun, midye gibi deniz canlılarının barınmasını engelleyen zehirli boyanın her yıl sürülmesi gerektiği öğrenildi. Denizcilik sektöründe hizmet Bayram Çelik, Serdar Yaşar ve Emre Kaptanoğlu, ahşap teknelerin rutin bakımlarının şart olduğunu dile getirdiler. Tekne bakımlarının boyuta ve yapılan çalışmalara göre bakım maliyetinin ve süresinin değiştiği kaydedildi. 

Konu hakkında açıklamada bulunan sektör temsilcileri, “Ahşap tekne olduğu için rutin bakımları var. Ekstra olarak da yaptığımız bakımlar var. Örneğin bu yıl güvertemizi değiştireceğiz, direk bakımlarımızı tamamlayacağız. Ahşap tekne bakım yapılmazsa çürür. Bakımlarımızı tamamlayıp, Nisan ayının ikinci haftası teknemizi denizle buluşturacağız. Yaptığımız periyodik bakımların yanı sıra bir de uzun bakımlar var. Bu yıl teknemizin çürük yerlerinin değişim ve onarımı yapılıyor” diye konuştular. 


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN