Torunoğulları 'Rusya Ve İngiltere Pazarının Açılması Şart'

DEIK Dış Ekonomi İlişkiler Kurulu Üyesi, Orka Oteller Genel Müdürü ve Fethiye Otelciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Ercan Torunoğulları, turizmin Temmuz ayından itibaren kademeli olarak başlamasını beklediklerini, Türk turizminde iki önemli Pazar olan Rusya ve İngiltere pazarlarının açılmasının şart olduğunu vurguladı. Pandemi ile mücadelede Türkiye'nin dünyada ve Avrupa'da tarihi bir başarı elde ettiğini de kaydeden Torunoğulları, 'Bu sorumluluk personelimize olduğu gibi müşterilerimize de yönelik aynı zamanda. Ben eminim ki hemen hemen bütün oteller açıldığında bu maddelere uyacaklarını ve sertifika sahibi olacaklarını düşünüyorum' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
Torunoğulları 'Rusya Ve İngiltere Pazarının Açılması Şart'
DEIK Dış Ekonomi İlişkiler Kurulu Üyesi, Orka Oteller Genel Müdürü ve Fethiye Otelciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Ercan Torunoğulları, turizmin Temmuz ayından itibaren kademeli olarak başlamasını beklediklerini, Türk turizminde iki önemli Pazar olan Rusya ve İngiltere pazarlarının açılmasının şart olduğunu vurguladı. Pandemi ile mücadelede Türkiye’nin dünyada ve Avrupa’da tarihi bir başarı elde ettiğini de kaydeden Torunoğulları, “Bu sorumluluk personelimize olduğu gibi müşterilerimize de yönelik aynı zamanda. Ben eminim ki hemen hemen bütün oteller açıldığında bu maddelere uyacaklarını ve sertifika sahibi olacaklarını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Gerçek Fethiye Gazetesi -

Covid-19 salgını tüm sektörleri etkilerken turizmde normalleşme sürecine yavaş yavaş girilmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda Nisan ayında kapılarını yerli ve yabancı müşterilerine açan tesisler, bu sezon pandemi nedeniyle Temmuz ayından itibaren kademeli olarak hizmet vermeye başlayacak. Bazı turizmciler, oldukça endişeli bir bekleyiş içine girerken hazırlıklarını tamamlayan ve hijyen belgelerini sağlayan tesisler de yurt dışı uçuşlarının başlayacağı günü bekliyor. Dış Ekonomi İlişkiler Kurulu Üyesi ve Turizmci Ercan Torunoğulları, DEİK üyesi olduğunu belirterek, “ekonomiyi yurt içi ve yurt dışında nasıl canlandırabiliriz, bu yönde yoğun şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. 


Ercan Torunoğulları “DEIK Türk özel sektörünün dış ekonomik ilişkilerini yürütme" görevini tamamıyla üstlenmiş olup, Kurucu Kuruluşları, üyeleri ve İş Konseyleri ile birlikte, Türkiye'nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası temsilcilerinin oluşturduğu gönüllü bir ‘iş diplomasisi' örgütüdür. Ben de orda Hollanda-Türkiye İş Konseyi Yürütme Kurulu’ndayım ve aynı zamanda DEİK Türkiye-Hırvatistan İş Konseyi’nde de 2. Başkanlık görevini yürütmekteyim. Biz DEIK olarak Türkiye’nin dış ülkelerle ekonomiyi nasıl geliştiririz, nasıl daha çok yatırımı Türkiye’ye çekeriz, bunların çalışmalarını yapıyoruz. DEİK Başkanı Nail Olpak başkanlığında güzel çalışmalar yapıyoruz. Biz aslında Türkiye ile yurt dışı arasında ticari diasporası oluşturuyoruz” diye konuştu.


TÜRKİYE’YE GELMEK İSTİYORLAR 
Torunoğulları “Tüm Türkiye’deki otelciler olarak Akdeniz’de en büyük nitelikte yatak kapasitesine sahibiz. Yaklaşık 2 milyon civarı nitelikli yatak kapasitemiz var. Ciddi büyük sahil bandımız var. 3 saat uçuş mesafesiyle en ucuz, en kaliteli ve en iyi parayı veren tatil tesisi sunuyoruz. Dolayısıyla biz otelciler olarak turizme hazırlığımızı yaptık. Yeni yatırımlar yaptık. Fakat pandemi ister istemez en çok seyahat ve turizm sektörünü etkiledi. Biz otelciler olarak hazırız ancak Bakanlığın açıkladığı Covid-19’la mücadele kapsamında uyulması gereken maddeler var. Bunların çoğunu bizler zaten otellerimiz bünyesinde sağlık konusunda yapılması gerekenleri uyguluyoruz. Yani bunlara yeni değiliz. Fakat burada biz otelciler olarak hazırız. Yabancılar, İngilizler olsun, Ruslar olsun onlar da bunaldılar artık. Aylarca evde kaldılar, çıkıp Türkiye’ye gelmek istiyorlar. Ama burada bizle olay bitmiyor. Ülkelerin karşılıklı seyahat etmeleri lazım. Mesela Hollanda’nın evet, ben vatandaşlarımı Türkiye’ye tatile gönderiyorum veya dış ülkelere tatile gönderiyorum demesi lazım. Dün DEİK kapsamında Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’yla online bir toplantımız oldu. Orada gördük ki Dış İşleri Bakanılığı çok ciddi bir diaspora. Dış ülkelerin bakanları ile görüşülüyor. Sonuçta onların evet, biz yabancılarımızı uçuruyoruz diye bir karar vermeleri gerek. Benim düşüncem Temmuz’da kademeli olarak turizm başlayacak gibi görünüyor. Ülkemizde de Covid-19 ile mücadelede çok başarılıyız. Sağlık Bakanlığımız ve sağlık çalışanlarımız çok ciddi bir çalışma gösterdiler. Bize rakip ülkeler İspanya, İtalya gibi bu konuda kötü bir imajımız olmadı. Bu; bize rakip ülkelere göre avantaj sağlıyor. Ben Hollanda doğumluyum, Türkiye Hollanda’dan daha güvenli. Türkiye İngiltere’den daha güvenli. Biz otelciler olarak hazırız fakat bu işler hep birbirine paralel yürüyor. Yani Türkiye çok güvenli olur, İngiltere’de hala hastalık devam eder, İngiltere’den müşteri gelemez. Fethiye de turizm yapabilmemiz için iki ana pazarın gelmesi lazım. Biri Rusya, biri İngiltere. Bu iki ülke gelemezse o zaman iş farklı bir boyuta girer ve otelleri açalım mı açmayalım mı derdine düşeriz. Eğer bu pazarları getiremezsek biz diğer pazarlarla otellerimizi dolduramayız” dedi.


KENDİLERİNİ KAMPTA DEĞİL, OTELDE HİSSETMELİLER 
Turizmci Ercan Torunoğulları “Sertifika konusunda bir sorumluluk almak söz konusu. Bu sorumluluk personelimize olduğu gibi müşterilerimize de yönelik aynı zamanda. Ben eminim ki hemen hemen bütün oteller açıldığında bu maddelere uyacaklarını ve sertifika sahibi olacaklarını düşünüyorum. Biz turizmciler olarak bunu yapabiliriz. Bu mesafeleri yaratabiliriz. Burada dikkat edeceğimiz başka bir konu daha var. Yapacağımız bu hamleler fiyatlara nasıl yansıyacak, otellerimizi ne kadar doldurabileceğiz. İkinci konu da biz turizmcilik yapıyoruz. İnsanlar otellerde kendilerini özgür hissetmeleri lazım. Kuralları da öyle bir yaratmak veya ifade etmek lazım ki müşteriler kendilerini tatilde hissedecek. Yani kendini bir askeri kampta değil de otelde hissetmesi lazım. Yani turizmciler için zor bir yıl olacak. Bu aşılabilir. Sadece biz değil dünyada tüm ülkeler bunu yaşıyor. Biz ülke olarak çok iyi mücadele ettik. Bu saatten sonra da dikkatli devam edip pandemiden kurtulmak lazım” şeklinde konuştu.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN