Toptancı halinde faaliyetler devam ediyor 

17 günlük tam kapanma süreci başlarken, üreticiler ve komisyoncular da kapanmadan muaf tutuldu. Fethiye Karaçulha Toptancı Hali'nde komisyoncular ürün alımına devam ederken ürünlerini toplayan çiftçiler de halin yolunu tutuyor. 

PAYLAŞ

Tam kapanma süreci Cuma günü başlarken, Fethiye Karaçulha Toptancı Hali’nde hareketlilik devam ediyor. Komisyoncular hem iç piyasa hem de ihracat için ürün tedarikini sürdürürken; üreticiler de topladıkları mahsulü satmak için toptancı haline getiriyor. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Tarım Grubu Meclis Üyesi aynı zamanda Fethiye Batı Akdeniz Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkan Vekili Kerim Arslan; tam kapanma sürecine rağmen arz ve talep oranının fena olmadığını belirtti. 

Tam kapanma döneminde Fethiye Karaçulha Toptancı Hali’nin 7/24 açık olduğu belirtildi. Çiftçiler ürettiği ürünleri toptancı haline getirmeye devam ediyor. Öte yandan komisyoncular da hem iç piyasa hem de ihracat için ürün teminini devam ettiriyor. 

Üretici Mehmet Varçin yaptığı açıklamada, “Tam kapanma süreci olmasına rağmen üretime devam ediyoruz fakat pazar yok. Sezon tam başlıyor, bu sefer de fiyatlar düşüyor. Şu anda çiftçiyi destekleyen hiç kimse yok. Kazandığımız para masraflarımızı karşılamıyor. Öncelikle satış fiyatı ve alınacak miktar belirlenecek. Satış fiyatları değişkenlik gösteriyor” şeklinde ifadeler kullandı. 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Tarım Grubu Meclis Üyesi aynı zamanda Fethiye Batı Akdeniz Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkan Vekili Kerim Arslan açıklamasında, “20 yıldır komisyonculuk yapıyorum. Pandemi süreci boyunca domates üretimi istikrarlı bir şekilde devam etti. Yayla bölgelerinin ortalaması sahil bölgelerine oranla biraz düşüktü. Sahil bölgelerinde en azından üreticinin masrafını karşılayabilecek bir seviye yakalandı. Arz talep meselesinden dolayı zaman zaman, düşük ücretlerle domates almak zorunda kaldık. Amacımız üreticinin alın terinin karşılığını alması hem de tüketiciler domatese yüksek fiyatlardan ulaşmasın. Üreticiler zaten dönümde 8-10 ton domates alıyorlar. 1 dönüm domatesin maliyeti de 15 TL civarında” dedi. 

Açıklamasını sürdüren Arslan, “Dünyayı saran Kovid-19 salgını nedeniyle devletimiz, 17 günlük tam kapanma kararı aldı. Sağlık her şeyden önce gelir. Komisyoncular ve üreticiler olarak, çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İnşallah en kısa sürede bu pandemiden kurtuluruz. Kapanma döneminde olmamıza rağmen arz ve talep durumu fena değil. Pazarların kapalı olmasına rağmen niteliğine göre 4-4,5 TL arasında aldık” diye konuştu. 

Onur Çadır

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN