TOKALAŞMA YERİNE ÇAPA SAPIYLA PAZARLIK

Fethiye'deki kurban pazarlığında Covid-19 nedeniyle tokalaşma devri bitti. Sopalarla pazarlık başladı. Kurban Bayramı yaklaşırken Fethiye'de de kurbanlıklar görücüye çıkmaya başladı.

PAYLAŞ

Fethiye’deki kurban pazarlığında Covid-19 nedeniyle tokalaşma devri bitti. Sopalarla pazarlık başladı. Kurban Bayramı yaklaşırken Fethiye’de de kurbanlıklar görücüye çıkmaya başladı. 3 bin 124 Girdev Yaylası’ndan getirilen küçük ve büyükbaş kurbanlıklar, Fethiye Belediyesi Hayvan Pazarı’nda satılmaya başlandı. Çarıklı Kasap ilgilileri “kurbanlıkların fiyatı bin 500 TL’den başlıyor, 26 bin TL’ye kadar çıkıyor” ifadelerini kullandı. Babacan isimli 850 kiloluk büyükbaş kurbanlığı ise görenleri hayrete düşürüyor.
Kurban Bayramı yaklaşırken Fethiye Belediyesi’ne ait Çatalarık Mahallesi’ndeki Hayvan Pazarı’nda kurbanlıklar görücüye çıktı. Başta Çarıklı Kasap olmak üzere bazı Celepler buradaki ardiyelerde kurbanlık satışına başladılar. Küçükbaş hayvan fiyatları bin 500 TL’den başlarken büyükbaş hayvan fiyatları da 6-7 bin TL den başlıyor, 26 bin TL’ye kadar çıkıyor. Covid-19 nedeniyle maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarının uygulandığı kurbanlık hayvan pazarı çevresinde lavabo bulunmaması dikkat çekiyor. Bu arada kurbanlık hayvan pazarlarının bildik görüntülerinden olan tokalaşma devri Fethiye Hayvan Pazarı’nda da sona erdi. Satıcı ile alıcı arasındaki pazarlık tokalaşmaları kiminde sopayla kiminde çapa sapıyla yapılırken kimilerinde de iple yapılıyor. Çarıklı Kasap görevlisi ile müşteri arasındaki pazarlığın ardından fiyatların genellikle bin 500 TL civarında olduğu belirtildi. Büyükbaş hayvanlar da alıcı beklerken 6-7 bin TL’den satıldığı öğrenildi. Satılan büyükbaş hayvanları arasındaki 850 kiloluk Babacan isimli kurbanlık da alıcısını bekliyor. Özellikle büyükbaş hayvanlar, hisseli olarak da satılırken rezervasyon yapılabileceği ve ödemelerde kredi kartının da kullanılabileceği vurgulandı.
16 senedir Çarıklı Kasapta çalışan Ramazan Alaşan “Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık satışlarımız başladı. Pandemiden dolayı satışlarımız şu an ağır gitmekte. İnşallah daha iyi olmasını temenni ediyoruz. Küçükbaş kurbanlıklarımız bin 500-2 bin 500 TL arasında değişirken büyükbaş kurbanlıklarımız da 7 bin 500 den başlayıp 26 bin TL’ye kadar çıkıyor. Aynı zamanda hisse satışlarımız da devam ediyor. Burada en büyük hayvanımız kendi üretimimiz ve besimiz olan canlı hali 850 kg eti ise ortalama 500 kg gelen Babacan. Fiyatı 26 bin TL. Küçükbaş kurbanlıklarımız, Akdağ ve Girdev Yaylası’nda Kumluova ve Karadere’nin çobanları tarafından yetiştirildi. Yani 3 bin 124 metre yükseklikten geliyor kurbanlıklarımız. Müşterilerimiz Çarşı ve Taşyaka şubelerimizi arayıp rezervasyon yaptırabilirler. Hisse satışlarımız için de orada isimlerini yazdırabilirler. Kredi kartıyla satışlarımız mevcuttur” diye konuştu.
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN