Tasarrufu Gazetelerden Değil, Başka Yerlerden Başlatın!

Cumhurbaşkanlığı'nın 'tasarruf tedbirleri' kapsamında kamu kurumlarında günlük gazete alımlarının yasaklanmasına yönelik açıklama yapan Ege Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Cem Kaytan, 'Tasarrufu gazetelerden değil, başka yerlerden başlatın!' diyerek tepki gösterdi.

PAYLAŞ

Ege Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Adına Genel Başkan Cem Kaytan yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; 
İLAN VE REKLAM VERMELERİ YASAKLANDI
Kamu kurumlarının tasarruf yapmak amacıyla günlük gazete satın almaları ve yine tasarruf yapmak amacıyla ilan ve reklam vermelerinin yasaklandığını belirten Ege Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Cem Kaytan, “Resmi Gazetede yayınlanan “Tasarruf Tedbirleri ile İlgili 2021/14 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi" kapsamında kamu kurumlarının tasarruf yapmak amacıyla günlük gazete satın almaları ve yine tasarruf yapmak amacıyla ilan ve reklam vermeleri yasaklandı.
Kamudaki israfın belgesi niteliğinde olan Tasarruf Tedbirleri Genelgesi, kamudaki onca israfın arasında 1 (bir) liralık gazeteleri satın alınmasını durdurmuş, medya sektörünün tek gelir kaynağı olan ilan ve reklam gelirlerinden de mahrum bırakılarak gazetecilere adeta “Sizi açlığa mahkum edeceğiz” mesajı verilmiştir” dedi. 

BU KARARLAR BASINA BİR DARBE NİTELİĞİNDEDİR
“Resmi Gazetede yayınlanan “Tasarruf Tedbirleri ile İlgili 2021/14 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi"nin basını zor duruma soktuğunu vurgulayan Başkan Cem Kaytan, “Bu kararlar, zaten zor durumda olan Anadolu Basınına vurulan yeni bir darbe niteliğindedir. Büyük fedakârlıklarla ve düşük bütçelerle halkın haber alma özgürlüğü adına görev yapan yerel basın kuruluşlarımız, bu kararlarla önemli ölçüde gelir kaybedecek ve ekonomik anlamda daha da zor bir döneme girecektir. Ekonomik darboğazdan çıkamayacak olan yerel basın kuruluşlarının bir bir kapanması ve binlerce meslektaşımızın işsiz kalacak olması, ekonomik ve sosyal dengeleri bozmanın yanında, yerel demokrasiye de büyük darbe vuracaktır” şeklinde konuştu. 

GZETECİLERİMİZ TÜM SEKTÖRLERİN YANINDA OLDU
Gazetecilerin pandemi dönemi de dahil her zaman tüm sektörün yanında olduğuna da değinen Ege Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Cem Kaytan, “Ürettiği tek şey para ile satılması kanunen de, ahlaken de mümkün olmayan ‘haber’ olan sektörün, tek destekçisi durumundaki kamu kurumlarının ilan ve reklam vermesinin yasaklanması, akıl almaz bir uygulamadır. Özellikle pandemi süresince ekonomik zorluk yaşayan esnaflarımız olmak üzere tüm sektörlerin yanında olan, onların sıkıntılarını kamuoyuna duyuran, gazetecilerdi. Canlarını dişine takarak görev yapan sağlık ve güvenlik görevlilerinin sesi gazeteciler oldu. Vermek istedikleri siyasi mesajları, eleştirileri, yaptıkları hizmetleri ve çalışmaları kamuoyuna duyurmaya çalışan iktidar veya muhalefet kanadındaki siyasetçilerin de yanında gazeteciler vardı. Evlerine hapsolmuş milyonlar, dünyanın, ülkenin ve yaşadıkları kentlerin gündemini 7/24 görev yapan gazeteciler sayesinde öğrenebildi.  Şimdi ise kazancının yüzde 62’sini vergi olarak devletine ödeyen, iyi, kötü, her gününüzde yanınızda olan gazeteciler evlerine ekmek götürememe riski ile karşı karşıya” ifadelerini kullandı. 

KÖTÜ GÜNLERİNİZDE ARKANIZDA DURACAK GAZETECİ BULAMAYACAK DURUMA GELEBİLİRSİNZİ
Basına her alanda ihtiyaç olduğunu belirten Başkan Cem Kaytan, “Siyasetçiler, sivil toplum örgütleri, esnaf ve vatandaşlar bilmeli ki, kötü günlerinizde arkanızda duracak bir gazeteci bulamayacak duruma gelebilirsiniz. Ülke ekonomisinin 1 (bir) liraya muhtaç olduğu izlenimi veren bu Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’nin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Gerçekten tasarrufa gerek varsa; başka uygulamalardan vazgeçerek, kamudaki israfı durdurarak başlamalıyız, satış ücreti 1(bir) TL olan gazetelere yasak getirerek değil. Unutmayın bir gün herkes basına ihtiyaç duyabilir” dedi. 

Arzu Özlem Sipahi

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN