Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi'nde hisse oranları netleşti

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde Seydikemer'de kurulması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) kuruluş hazırlıkları tamamlandı. Muğla Valiliği'nde gerçekleştirilen toplantıda TDİOSB'de kurum ve kuruluşların hisse oranları belirlendi.

PAYLAŞ

Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığındaki toplantıya Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Seydikemer Kaymakamı Ahmet Güneri, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, Fethiye Seydikemer Süt Birliği Başkanı Turgut Tokmak, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, Kadıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ömer Kılınç ve Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk katıldı. Toplantıda Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi’nde, Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın yüzde 40, Seydikemer Belediyesi’nin yüzde 18, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın yüzde 12, Fethiye Seydikemer Süt Birliği’nin yüzde 12, Seydikemer Ziraat Odası’nın yüzde 6, Kadıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin yüzde 6, Muğla Ticaret Borsası’nın yüzde 6 oranında hisseye sahip olması kararlaştırıldı.
Muğla Valisi Orhan Tavlı toplantıda yaptığı konuşmada, TDİOSB için güzel bir uyum ve enerjinin yakalandığını, kısa bir sürede bu aşamaya gelmenin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Vali Orhan Tavlı, “Bölge hayvancılığının gelişmesi, hayvan hastalıkları ile mücadelede avantajlar sağlanması, hayvansal atıkların çevreye verebileceği zararların ortadan kaldırılması gibi önemli avantajları olan Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi’nin Muğlamıza ve ülkemize hayırlı olması temenni ediyorum” diye konuştu. 

Çıralı: “Bölgemiz yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelecek”
Toplantıda, Muğla ile Antalya, Burdur ve Denizli illerinin kavşak noktasında kurulacak ve bulunduğu mevki itibariyle geniş bir alana hizmet verecek ve bölge hayvancılığının gelişmesine ciddi katkı sağlayacak TDİOSB’ye ilişkin detaylar da netleştirildi. Toplantının çok verimli geçtiğini vurgulayan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, şunları söyledi: 
“Yaklaşık 1.200 dekar alanda 40.000 büyükbaş hayvan kapasitesine sahip olması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesinde, sanayi parsellerinde süt işleme tesisi, yem fabrikası, biyogaz tesisi gibi sanayi işletmelerinin de yer alması ve yaklaşık 2.500 kişiye istihdam sağlanması planlanıyor. 
TDİOSB, bölgemizi süt sığırcılığı bakımından yatırımcılar için cazibe merkezi haline getirecek. Öte yandan TDİOSB’de barınacak tüm büyükbaş hayvanlar hastalıktan ari hale getirileceği için sağlıklı ve kaliteli süt üretimi yapılacak. Bünyesinde kurulacak olan süt işleme tesisleri ile üretilen kaliteli ve sağlıklı süt, yerinde değerlendirilerek peynir, yoğurt gibi katma değeri yüksek ürünlere çevrilerek bölgemize ve Türkiye geneline arzı yapılacak. Yine TDİOSB bünyesinde yer alacak olan yem fabrikası sayesinde üreticilerimiz daha uygun maliyetli yeme ulaşabilecekler. Kurulacak olan biyogaz tesisleri ile hayvansal atıklar elektrik enerjisine dönüştürülerek ülkemiz ekonomisine katkı sağlanacak.”
 


 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN