Tanıklar konuştu Sanık çok sakindi

Muğla'nın Fethiye ilçesinde yaklaşık 2,5 yıl önce Kelebekler Vadisi manzarasını izlerken kayalıklardan düşerek yaşamını yitiren 7 aylık hamile eşi Semra Aysal'ı (32), 400 bin TL'lik ferdi kaza sigortası ücretini alabilmek için iterek öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Hakan Aysal'ın Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasına devam edildi. 

PAYLAŞ

7 aylık hamile olan muhasebeci Semra Aysal, 19 Haziran 2018 tarihinde eşi Hakan Aysal ile gezmeye gittiği Fethiye Kelebekler Vadisi'nde fotoğraf çektirmek için çıktığı kayalıklarda, yaklaşık 300 metre yükseklikten düştü. İhbar üzerine bölgeye UMKE, AKUT ve AFAD ekipleri sevk edildi. Uçuruma inen ekiplerin yaptığı kontrolde, Semra Aysal'ın öldüğü belirlendi. Otopsinin ardından Aysal'ın cenazesi, İstanbul Sultanbeyli’de toprağa verildi. Soruşturma kapsamında Hakan Aysal, eşini iterek öldürdüğü iddiasıyla geçen yıl kasım ayında gözaltına alınıp, tutuklandı. Aysal hakkında, 'tasarlayarak öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İddianamede Hakan Aysal'ın, 7 aylık hamile eşi Semra Aysal'a tek lehdarı kendisi olacak şekilde 400 bin TL teminat bedeli bulunan ferdi kaza sigortası yaptırdığı, bu parayı alabilmek için Semra Aysal'ı ortalığın tenha olmasını bekledikten sonra kayalıklardan aşağı ittiği ifade edildi.

KARANTİNA NEDENİYLE KATILMADI
Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan ikinci duruşmaya tutuklu sanık Hakan Aysal, Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde karantinada olduğu gerekçesiyle SEGBİS bağlantısı ile de katılmadı. 

Duruşmada taraf avukatlarının yanı sıra Semra Aysal'ın ağabeyi Naim Yolcu ve diğer kardeşleri Nadim, Nazim ve Selvi Yolcu da hazır bulundu. Mahkeme başkanı duruşma öncesinde, geçen celsede istenen ve mahkemeye ulaşan raporları okudu. Bankalardan istenen raporlarda, Semra Aysal'ın üzerine nişanlılık döneminde 2, evlendikten sonra ise 5 kredi olduğu; Hakan Aysal'ın üzerine ise 10 kredisi olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra Hakan Aysal’ın farklı tarihlerde Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde 11 kaydı olduğu öğrenildi. 

Duruşmada tanık olarak dinlenen Sait Ertürk, Hakan Aysal'ın yoldan geçerken kendilerini durdurup eşinin düştüğünü söylediğini belirterek, “Biz aşağıya indiğimizde Hakan yukarıda kaldı. Jandarma gelene kadar orada kaldık. Hakan gayet yavaş ve sakindi. Eşi düşmüş biri gibi değildi” dedi.

GÖZÜNDEN YAŞ AKTIĞINI GÖRMEDİK 
Raporların okunmasının ardından tanıklar dinlendi. Celsede tanık olarak dinlenen Semra Aysal'ın kardeşi Nazım Yolcu, ablası öldükten sonra Hakan Aysal'ın gözünden yaş akmadığını savundu. Yolcu, “Hakan ve ailesi, taziye ziyaretine geldiklerinde sanığın ağabeyi Volkan, ‘Kan parası neyse veririz’ demişti. Hakan sürekli olayı dağıtmaya çalışıyordu. Ben kardeşimin ölümünü sorduğumda umursamaz tavırlarla cevap veriyordu. Ablamı defnettikten 2 gün sonra veraset ilamı başvurusunda bulunduğunu tesadüfen öğrendik. Kağıdı evde düşürmüş. Ablam öldüğü için gözünden bir damla yaş gelmedi” dedi. 

Diğer kardeş Selvi Yolcu da “Ablam vefat ettikten sonra da Hakan ve kardeşleri taziye için bize gelmişlerdi. Kız kardeşi Yasemin, ‘Hakan’a sormadınız mı olay nasıl olmuş diye? Bizim bile bu olayla ilgili şüphelerimiz var’ demişti. Şikayetçiyim” ifadelerini kullandı. 

TANIKLAR KONUŞTU 
Aysal çiftinin son kez görüldüğü video çeken ve ölümünün ardından basınla paylaşan Recep Şahin de tanık olarak dinlenmek için Manisa’nın Soma ilçesinden Fethiye’ye geldi. Olay günü yaşananları anlatan Şahin, “Ailem ve akrabalarımla Kabak Koyu’na giderken manzarayı izlemek için orada durduk. Telefon da kızımın elindeydi ve manzarayı kaydediyordu. O sırada Aysal çifti yamaçtan aşağıya iniyordu. Bizim dikkatimizi çektiği gibi kızımın da çekmiş. Kadının ilk başta kilolu olduğunu düşündük. Hamile olduğunu bilmiyorduk. Hatta aramızda, ‘Ya bu adam bu kadını ya da kadın adamı aşağıya atar’ diye şakalaştık. Aralarında bir tartışma yoktu. Adam önden iniyor, kadın arkasından iniyordu” diye konuştu. Hakan Aysal'ın çok soğukkanlı davrandığını anlatan Şahin, “Biz oradan ayrıldıktan sonra akşam 19.30’da dönerken bölgede AKUT ve jandarma ekiplerini gördük. İnip sorduğumuzda birinin aşağıya düştüğünü söylediler. Semra Aysal olacağını düşünmedik. Hakan’ı ilerde bir arabaya dayanırken gördük. Normal değildi aksine çok sakindi. Olayın ne olduğunu sabah haberlerde öğrendik ve öğrenince de videoyu basınla paylaştım” diye konuştu. 

Olay yerinden geçmekte olan tanık Sait Ertürk, “Yoldan geçerken birinin el-kol işareti yaptığını görünce durduk. Kapıyı açtığımızda bize, ‘Eşim düştü’ dedi. Hemen araçtan inip aramaya başladık ama hiçbir şey göremedik. Biz aşağıya indiğimizde Hakan yukarıda kaldı. Jandarma gelene kadar orada kaldık. Hakan gayet yavaş ve sakindi. Eşi düşmüş biri gibi değildi” ifadelerini kullandı.

TUTUKLULUĞUN DEVAMINA KARAR VERİLDİ 
Yolcu ailesinin avukatı Mehmet Kerem Özgen, Hakan Aysal’ın tutukluluk halinin devamını isterken, Aysal'ın avukatı Mehmet Buğra Çiçek ise müvekkilinin Semra’yı ittiğine dair bir kanıt olmadığını öne sürerek beraatına talep etti. Mahkeme heyeti, Hakan Aysal'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek geçen celsede istenen raporların beklenmesine ve yeni tanıkların dinlenmesi talebinde bulundu. 

SANIĞIN SAKİN OLDUĞUNU ANLATTILAR 
Duruşmanın ardından tanıklar Recep Şahin ile Sait Ertürk'ün yanı sıra Semra Aysal'ın ağabeyi Naim Yolcu, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Aysal çiftinin son görenlerden olan ve duruşmada da tanık olarak ifade veren Recep Şahin, “Şahısları tesadüfen görmüştük. Çok dik bir yamaç olduğu için aşağıya inmeleri garip gelmişti. Kadının da ayağında terlik vardı. Kızım Zeynep onları tesadüfen videoya çekmiş. Biz gezdikten sonra dönüş yolunca ekipleri gördük ve aşağıya indik. Durumu öğrendikten sonra gündüz gördüğümüz çift olabileceğini düşündük ancak zaman farkı olduğu için ihtimal vermedik. Çünkü onları öğle gördük. Sanık oldukça durgun ve sakindi. Eşi ve çocuğunu kaybetmiş biri gibi değildi. Sanığı görmemize rağmen yine emin olamadık ve ertesi gün gazetelerden öğrendik. Aralarında sıkıntılı bir durum görmedik” diye konuştu. 

Tutuklu sanık Hakan Aysal'ın yardım istemek için durdurduğu araçta bulunan Sait Ertürk ise, "Duruşmada tüm gördüklerimizi ve bildiklerimizi objektif bir şekilde anlattık. Olay günü el kol hareketleri ile bizi durdurdu. Seçim çalışması için gidiyorduk. Broşür isteyeceğini zannettim. Aracı durdurduğumuzda bize eşinin düştüğünü söyledi. Ufak tefek çırpınışları vardı ama eşi düşen biri o şekilde çırpınamaz. O günden beri her yerde bunu dile getirdim. Bir şey olduğunu hissetmiştim. Hemen her gece rüyalarımda görüyordum. Haberleri görünce aileyle iletişime geçerek davaya müdahil oldum. Bir ömür boyu aklımda kalacağına gelip duruşmada anlattım. Şu anda çok rahatladım” dedi. 

Semra Aysal'ın ağabeyi Naim Yolcu da “Sanığın tutukluluğu devam ediyor. Bizler sabır ve sükunetle adaletin tecelli etmesini bekliyoruz. Adaletin yerini bulacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu. 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN