SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURUNDA KADINLAR, 10.YILDA DA PEDAL ÇEVİRDİ

Kadınların önderliğinde düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu onuncu yılında 32 ülkede ve 200 şehirde eş zamanlı olarak gerçekleşen etkinlikte Fethiye'de kadınlar pedal çevirdi. 

PAYLAŞ
Gerçek Fethiye Gazetesi - Arzu Özlem SİPAHİ

SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURUNDA KADINLAR, 10.YILDA DA PEDAL ÇEVİRDİ
10.YILDA DA KADINLAR PEDAL ÇEVİRDİ

2013 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl 10’uncu etkinliğiyle tüm kadınları rengarenk kıyafetleri ve süsledikleri bisikletleri ile yaşadıkları şehirlerdeki buluşma noktalarına gelerek pedal çevirdiler. Bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet altyapısı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir.

Fethiye’de de düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliğinde, etkinliğin amacını anlatan ve bu katılımların artması gerektiğine dikkat çeken Bisiklet Turu Organizatörü Selcen Gönülateş, “Süslü kadınlar bisiklet turu 2013 yılında İzmir’de başlamıştır. 10 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik önce Türkiye’de daha sonra Dünya’da diğer şehirlerde bisiklete binen kadınlarında dikkatini çekmiştir. Tutumuz bu yıl yaklaşık 200 şehirde, yaklaşık 32 ülkede eş zamanlı olarak yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor. Gururluyuz. “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin alt yapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir. Bizim ortak dileklerimiz ve isteklerimiz var. Birinci, kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme haklarının olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Biz binlerce kadın, pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz. Çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Kadınların toplumda daha görünün olması ve sorumluluk almasını diliyoruz. İkinci, geçmişte “iklim değişikliği diyorduk” şimdi artık “ilkim krizi diyoruz” bunun etkilerini çok acı bir şekilde yaşadık yaşıyoruz. Her bireyin bu konuda yapabileceği bir şeyler var. Biz bisiklete daha çok binerek dünyaya olumlu katkıda bulunabiliriz. “Bir kişinin karbondioksit salınımı otomobili gidilecek yol bisiklet ile gidildiğinde 15 kat azalıyor” biz iklim krizine karşı yöntemlerinde derhal harekete geçmelerini istiyoruz. Üçüncü, pandemi sürecinde evlere kapandık ve bunaldık. Dışarı çıktığımızda nefes alacak yeşil bir alan aradık. Motorlu taşıtlar olmadığında gürültü kirliliğinin azaldığını, havanın nasıl temiz olduğunu gördük. Bunların insanın temel ihtiyaçları olduğunu anladık. Toplu taşıma araçlarına binmek istemedik. Hem spor yapabileceğimiz hem de açık havada olabileceğimiz bir ulaşım aracımız vardı. Bisiklet. Şehirlerin insan odaklı olarak yeniden tasarlanmasını istiyoruz. Kamu alanlarının, özellikle kadınların, çocukların ve yaşlıların ortak olarak kullanımına sunulmasını istiyoruz. Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım alt yapısı ve hizmetleri almak istiyoruz. Dördüncü, her an bir trafik kazasına kurban gitmekten korkuyoruz. Son yıllarda Türkiye’de trafik kazalarında kaybettiğimiz canlar artıyor ve biz çok üzgünüz. Ailelerine sevenlerine sabır diliyoruz. Motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Beşinci, özellikle Büyükşehirlerimizde Pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak “Otomobilsiz Pazar” ilan edilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN