Sulama suyu sistemlerinin depoları renkleniyor

Seydikemer İlçesi'nde belediyeye ait sulama suyu sistemlerinin depoları ilçenin tarihi ve turistik figürleriyle renkleniyor. Seydikemer Belediyesi'nin talebi üzerine Ressam ve Heykeltıraş Ali Rıza Başarır, sulama suyu sistemlerinin depolarını karakalem ve yağlıboya ile yaptığı resimlerle çehresini değiştirdi.

PAYLAŞ

Seydikemer Belediyesi ilçenin kent özelliğini kazanabilmesi için birbirinden önemli yatırımlara imza atarken, Belediye Başkanı Yakup Otgöz’ün uygulamaya koyduğu projelerle kente yepyeni kimlik kazandırıyor. Son olarak bisiklet yolları ve peyzaj düzenlemeleri ile ilçenin çehresi değişirken, yörede yaşayan Ressam ve Heykeltıraş Ali Rıza Başarır da belediye yetkililerinden gelen talep üzerine ilçe merkezinde bulunan sulama suyu sistemleri depolarının kötü görüntülerini çizdiği birbirinden güzel figürlerle renklendiriyor. Başarır, kentin tarihi özellikleri olan Tlos, Letoon, Ören Araxa antik kentleri,Saklıkent figürleri ile bu resimlerde tarihe de ışık tuttu. Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın direktifleriyle Tlos yolunda bulunan 250 metrelik duvarı da yörenin figürleriyle donatacak olan Başarır, bu projeleri 4 ayda tamamlayacak.  

BÖLGENİN ANTİK DOKUSUNU YANSITTI 
Ressam ve Heykeltıraş Ali Rıza Başarır yaptığı açıklamada, “Yıllardır elimden geldiğince Fethiye’ye ve bölgemize hizmet etmeye çalışan bir sanatçıyım. Seydikemer Belediyesi adına sulama suyu sistemleri deposunun dış bölümlerinde boyama yapıyorum. Bunun yanında Muğla Valimizin ve Seydikemer Belediye Başkanımızın talimatlarıyla Tlos Antik Kenti yolunda 250 metre ve 120 metre boyutlarında iki duvar bir pano yapacağım. Şehrin antik dokusuna uyum sağlaması amaçlanıyor. Boydan boya tarihi figürlerden oluşan resimler yer alacak. Bu yönde tüm planlarımızı yaptık” diye konuştu. 

TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ RESMEDİYOR 
Çalışmaları hakkında bilgiler aktaran Ressam ve Heykeltıraş Başarır, “İlk depomuzdaki çalışma sona erdi. Tamamen karakalem çalışmasından oluşuyor. Tlos, Saklıkent, Ören gibi tarihi yerleri konu aldık. Aynı şekilde şu an çalıştığım depoda da tarihi ve doğal güzellikleri anlatmaya çalıştım. Tahminen 4 ay sürecek bir proje. Seydikemer ve Fethiye için üzerime düşeni yapmaya hazırım. Yaşlı ve tek çalıştığım için biraz zor oluyor. Yetiştirdiğim öğrencilerin çoğu iş sahibi oldu. Sanat karavanı kurulduğu zaman Cumartesi günü çocuklara, Pazar günü de büyüklere resim kursları verilecek” dedi. 


 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN