Soydemir, Devletimizden destek bekliyoruz

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir Perşembe günü saat 19.00'da başlayacak olan tam kapanma süreci ile ilgili açıklamada bulundu. Oda Başkanı Soydemir, 'Devletimizden kira desteği bekliyoruz. Bunun yanında esnafların borçlarının silinmesini talebinde bulunuyorum. 18 günlük dönemde esnaflarımıza nasıl bir katkıda bulunulacak?' ifadelerini kullandı. 

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Kabine toplantısında alınan kararlar doğrultusunda; korona virüs salgını tedbirleri kapsamında 18 günlük tam kapanmaya geçileceğini hatırlatan Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir; Cuma gününden itibaren bakkal, market, manav, kasap ve kuruyemişçiler ve tatlıcılar saat 10.00-17.00 arasında açık olacağını belirtti. Devletten destek beklediklerini kaydeden Soydemir, esnafların sigorta, verdi ve diğer borçlarının silinmesi yönünde taleplerde bulundu. 

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir yaptığı açıklamada, “Kabine toplantısında alınan kararlar doğrultusunda; korona virüs salgını tedbirleri kapsamında 18 günlük tam kapanmaya geçiliyor. Bu süreçte Cuma gününden itibaren bakkal, market, manav, kasap ve kuruyemişçiler ve tatlıcılar saat 10.00-17.00 arasında açık olacaktır. Lokanta, kafe ve pastaneler paket servis ile halkımıza hizmet sunmaya devam edecektir. İmalat ve üretim yapan yerler de belirlenen saatler doğrultusunda açık kalacaktır. Marangoz, demirci ve benzeri işletmeler de faaliyetlerini sürdürecek. Bir yıldan bu yana pandemi, tüm esnaflarımızı olumsuz etkilemektedir. Esnaflarımızın hepsi alınan kurallara uydu. Bilhassa kahvehaneler 14 aydan bu yana sürekli kapalı. Hepsinin personel, sigorta ve diğer giderleri mevcut… Hepsi sıkıntılı bir dönem geçiriyor” dedi. 

DEVLETTEN DESTEK BEKLENİYOR 
Açıklamasını sürdüren Soydemir, “Devletimizden kira desteği bekliyoruz. Kısa çalışma ödeneği 3 ay daha uzatıldı. Bunun yanında esnafların borçlarının silinmesini talebinde bulunuyorum. 18 günlük dönemde esnaflarımıza nasıl bir katkıda bulunulacak? Bildiğiniz gibi ilçemiz turizm, tarım ve ticaretten gelir elde ediyor. Esnafımız için devletimizden can suyu istiyoruz. Bu süreçte vergiler ve borçlar silinebilir. Birlik ve beraberlik içinde bu pandemiyi ülkemizden yok edeceğiz. İsteğimiz tam kapanma sürecinin ardından normal hayata geçebilmek. Biz her zaman devletimizin yanındayız, devletimizin de bize destek vermesini bekliyoruz” diye konuştu. 

ALKOLLÜ İÇKİ SATIŞI YAPILMAYACAK 
Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, “18 günlük tam kapanmada tekel ürünleri satılan yerler ile bakkal ve marketlerde alkollü içki satışı yapılamayacak. İlgili standa satışın yapılamayacağına dair şerit çekecekler. Esnaflarımızın çoğu yaklaşan Ramazan Bayramı için hazırlıklarını yaptı. Hepsinin elinde fazlasıyla mal kaldı. Tam kapanma keşke biraz erken bir tarihe alınsaydı” şeklinde konuştu. 

ESNAFLAR BORÇLARINI KREDİ ÇEKEREK ÖDÜYOR 
Esnafları sıkıntılı günlerin beklediğini kaydeden Soydemir, “Tüm esnaflarımız risk grubunda özellikle de berberler, kuaförler ve güzellik salonları… Hepsinin müşteri ile birebir teması var. Bu meslek grubunun derhal aşı olmaları gerekiyor. Bunun yanında turizm sektöründe yer alan görevlilerin de sezon öncesinde aşılanmalı. Odamıza kayıtlı 25-30 kahvehane işletmecisi vardı. 3-4 arkadaşımız mesleğini değiştirdi. Bazıları işyerlerini kapattı. Esnaflarımızın çoğu yakınlarından borç alarak veya kredi çekerek borçlarını ödüyorlar. Temennimiz salgının bir an önce sona ermesi. İlerleyen günlerde esnafımız tıkanacak. Zor günler yaşıyoruz. Böyle giderse bizleri sıkıntılı günler bekliyor” dedi. 

     
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN