SMA Hastası Ada için kermes yapıldı

İzmir'de bir zincir markette yönetici olarak çalışan Koray Dalarslan ve anaokulu öğretmeni Burçin Dalarslan çiftinin SMA hastası 15 aylık kızı Ada için Fethiye'de de kermes düzenlendi. Fethiye'de Üretici Pazarında Ada'nın resminin bulunduğu dev afiş önünde bir grup genç, ikinci el ve kullanılmamış çeşitli ürünler satarak destek olmaya çalıştı. Gönüllü gruptan Adile Aydın, 'Sosyal medyada takip ettiğimiz Ada için Fethiye'de de böyle bir etkinlik düzenledik. Elde ettiğimiz geliri Ada'nın ailesine göndereceğiz' dedi.

PAYLAŞ

İzmir’de bir zincir markette yönetici olarak çalışan Koray Dalarslan ve anaokulu öğretmeni Burçin Dalarslan çiftinin SMA hastası 15 aylık kızı Ada için Fethiye’de de kermes düzenlendi. Fethiye’de Üretici Pazarında Ada’nın resminin bulunduğu dev afiş önünde bir grup genç, ikinci el ve kullanılmamış çeşitli ürünler satarak destek olmaya çalıştı. 8 aylıkken SMA tip-2 teşhisi konulan Ada için Fethiye’de bir araya gelen genç grup, çevrelerinden temin ettikleri giysileri üretici pazarında satarken, Ada’nın ailesine nakdi yardımda bulunmak isteyenlere de gerekli IBAN numaralarını verdiler. Vatandaşlar, gönüllerinden kopan desteği verirken, gönüllü gruptan Adile Aydın, elde edilen geliri en kısa sürede Ada’nın ailesine ulaştıracaklarını söyledi.
DİLEĞİMİZ, SGK KAPSAMINA ALINSIN
Adile Aydın, "SMA hastası Ada Dalarslanı uzun zamandır sosyal medyada takip ediyoruz. Oradan bir esinle, onun için bir yardım kampanyası düzenlemeye karar verdik. Çevremizdeki arkadaşlarımıza ulaştık, onların elindeki ikinci el ürünleri ya da sıfır, hiç kullanılmamış ürünleri buraya getirdik. Üretici pazarı yetkilileri bize yardımcı oldu, onların da sayesinde burada satış organizasyonu gerçekleştirdik. Elde ettiğimiz gelirleri de ailesine göndereceğiz. Sabah ilk geldiğimiz zaman ilgi biraz azdı ama insanlar birbirini gördükçe daha fazla ilgi duymaya başladılar. Bizim amacımız aynı zamanda duyarlılığı arttırmak, SMA hastalarına karşı biraz daha farkındalık yaratmak istiyoruz... Çünkü SGK bu hastalığın tedavisini karşılamıyor. Ülkemize tedvinin geleceği söyleniyor ama geldiğinde yine masraflar SGK tarafından karşılanmayacak. Bu tedavinin masraflarını yine aileler karşılayacak. Tabi ki dileğimiz; Devletimizin bunu SGK kapsamına alması ve tedavinin karşılanması. Çünkü ülkemizde her 6 bin doğumdan birinde SMA hastalığı ile karşılaşılıyor. Anne ve baba eğer SMA hastalığının genlerini taşıyorsa, yüzde 25 ihtimal ile bebekler SMA hastası olarak doğuyorlar" dedi. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN