Serin ve ferah bir ortam: Yörük Obası Restoran

Fethiye'de bulunan Yörük Obası Kafe Restoran Adana kebap ve diğer kebap çeşitlerinin yanı sıra döner, pide, ızgara çeşitleri, günlük değişen yemek menüsü ile adından söz ettiriyor. Fethiye'nin en saygın mekanlarından birisi olan işletmede tüm korona virüsü tedbirlerinin alındığı belirtildi.

PAYLAŞ

Dost Gazetesi Muhabiri Fatih Dereli'nin haberine göre; Karaçulha Mahalle Çalıca Kavşağı’nda ağaçlar arasında serin ve ferah bir ortama sahip olan Yörük Obası Kafe Restoran, oyun alanı ile çocukların eğlenceli dakikalar yaşamasını sağlıyor. Adana’dan gelen kebap ustası, profesyonel ve güler yüzlü ekibi ile hizmet kalitesini zirveye taşıyan restoran; Adana kebap ve diğer kebap çeşitlerinin yanı sıra döner, pide, ızgara çeşitleri, günlük değişen yemek menüsü halkın beğenisine sunuyor. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Yörük Obası Kafe Restoran’a bir kez gelenlerin, buranın müdavimi olduğu ifade edildi. 

ÖNEMLİ OLAN ETİN KALİTESİ
Adana’dan gelen kebap ustası Abdullah Kaya, “Ne iş yapıyorsanız, sevgi ve aşk ile yapacaksınız. Kebapta önemli olan etin kalitesi. Eti seçerken en önemli unsur kuzunun erkek olması. Bir diğer konu da etin iyi işlenmesi. İşçiliğimizde tartışılmaz bir kalite vardır. 30 yıldır usta olarak bu sektörde yer alıyorum. Restoran olarak geniş bir menüye sahibiz. Müşteri memnuniyeti ön planda. Bir gelen müşterimiz, devamlı geliyor” dedi. 

MİSAFİRLER TEŞEKKÜR EDEREK AYRILIYOR
Yörük Obası Kafe Restoran Sahibi Adil Dede yaptığı açıklamada, “Bir işi yaparken ölçülü olmak lazım. İnsanlara temiz, kaliteli ve damak lezzetine uygun bir hizmet sunuyoruz. Kahvaltı, Adana kebap, ızgara ve pide çeşitleri ile günlük değişen yemek menümüzü halkın beğenisine sunduk. Kebap ustamızı Adana’dan getirdik. Her gelen misafirimiz, teşekkür ederek ayrılıyor. Amacımız bu konseptte devam etmek ve Fethiye halkına en iyi hizmeti sunmak. Tüm halkımızı da buraya davet ediyoruz” diye konuştu. 

Restoranın serin ve ferah bir ortama ve çocuk parkına sahip olduğunu kaydeden İşletme Sahibi Adil Dede, “Fethiye 40 derece bile olsa, bahçemizde ağaçlar olduğu için sıcaklık 25 derece hissediliyor. İnsanlar sıkılmadan zaman geçirebiliyor. Pide, lavaş ve dürüm çeşitlerimiz ile de iddialıyız. Et ve tavuk dönerimizi kendimiz hazırlıyoruz. Dışarıdan gelmiyor” ifadelerini kullandı. 

    

 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN