Sepetçilik mesleği yok olma tehlikesi ile karşı karşıya

Eskiden çok önemli bir meslek olan sepetçilik mesleği artık bitme noktasına geldi. 40 yıldan bu yana sepet ördüğünü belirten 54 yaşındaki Hasan Tarsun, sepetçilik mesleğini tek başına sürdürmeye çalışıyor. 7 yaşında başladığı sepetçilik mesleğini sürdüren Tarsun , 'Bu el sanatlarının ustaları kalmadı. Devamının gelmesi için okullarının açılması gerekiyor. El sanatları okullarında ustaların öğrenciler yetiştirmesi gerekiyor' dedi. 

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Yeni neslin ilgisini çekmeyen bu mesleğin kendisi gibi birkaç usta tarafından yapıldığını belirten, Hasan Tarsun; kendilerinden sonra da bu mesleğin bitebileceğini ifade etti. Çamköy Mahallesi’nde evinin önünde açtığı stantta el emeği ürünlerini satan Hasan Tarsun, tek başına siparişlere yetişemediğini söyleyerek, el sanatlarının okullarda öğretilmesini istedi. Bu el sanatının sadece sepetle kalmadığını plaj şemsiyeleri, bambu çardakları ve avizelerde yaptığını kaydetti. Bu mesleğin uzun emek ve uğraş gerektirdiğini ifade eden Tarsun, Sorgun ve Kara Hayıt ağacından özenle kestiği parçalardan örme işlemini gerçekleştirdiğini belirtti. Marmaris, Kaş, Kalkan ve çevresinde de müşterileri olduğunu dile getiren Tarsun, “Sepet fiyatlarının 25 TL’den başlayıp, 100 TL’ye kadar çıktığını kaydetti. 

GENÇLER EL SANATLARINA TEŞVİK EDİLMELİ
40 yıllık sepet örme ustası Hasan Tarsun yaptığı açıklamada, “Bu el sanatlarının ustaları kalmadı. Devamının gelmesi için okullarının açılması gerekiyor. El sanatları okullarında ustaların öğrenciler yetiştirmesi gerekiyor. Bu örme sepetleri doğal, içine koyduğunuz meyve ve sebzeler bozulmuyor. Mutlaka gelecek nesillere devam etmesi lazım. Maalesef Türkiye’de sayılı ustalar kaldı. Biz usta olmamıza rağmen üretemiyoruz, bazen de aldığımız siparişleri yetiştiremiyoruz. Gençler bu mesleğe sıcak bakmıyor. Telefonla uğraşmak yerine el sanatları ile uğraşsalar hem kendilerine gelir kapısı olur hem de mesleği gelecek nesillere aktarırlar. Gençler el sanatlarına teşvik edilmeli” dedi.  

ONLİNE OLARAK SATIŞ YAPIYOR
Ördüğü sepetleri internet üzerinden sattığını anlatan Tarsun, “Satışlarımızı hem dükkanımızda hem de online ortamda satışa sunuyoruz. İlgi gösterenlere de çok teşekkür ediyorum. El sanatlarının değerini bilenler geliyorlar. Naylon poşetler gibi çevreyi de kirletmiyor. Eskidiği zaman toprağa karışıp gidiyor. Halkımız sepet kullanıma gitse çevreye bile katkısı olacaktır. El sanatları derken sadece sepet örmekle kalmıyoruz. Plaj şemsiyeleri, bambu çardakları ve avizelerde yapıyoruz. Mesleğe başladığımda 7 yaşındaydım. Annem okul yıllarında bana öğretmişti. Bende yıllar içerisinde kendimi geliştirerek bu günlere geldim. 40 yıldır bu mesleği sürdürüyorum. Gençlere de tavsiyem el sanatlarına ilgi göstersinler, bu mesleği gelecek nesillere sürdürelim” ifadelerini kullandı. (ONUR ÇADIR)

Gerçek Fethiye

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN