Semt Pazarı ucuz mu, pahalı mı?

Salı pazarında meyve ve sebzenin marketlere göre daha ucuz olması, vatandaşların Salı pazarını tercih etmesine neden oldu. Esnaflar iş yapamadıklarından dert yanarken, vatandaşlar ise pazarın pahalılığından dert yandı.

PAYLAŞ

Her hafta Salı günleri kurulan semt pazarında fiyatlar bir hafta öncesine göre bazı sebze ve meyvelerde düşüş gösterirken, kış meyvelerinde artış olduğu görüldü. Salı pazarında meyve ve sebzenin marketlere göre daha ucuz olması, vatandaşların Salı pazarını tercih etmesine neden oldu. Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra, Fiyatların geçen yıla oranla daha uygun olduğunu, sebze ve meyve fiyatlarının mevsim normallerinde seyrettiğini belirtti. Vatandaşlar ise, çarşı ve pazarın pahalı olduğundan dert yandı. Artık 100 TL ile Pazar alışverişi yapamadıklarını dile getiren vatandaşlar, en az 150-200 TL ile alışverişe çıkmak gerektiğini ifade ettiler. Pazardaki fiyatlar taze fasulye ve barbunya kilosu 10 TL’den satılırken, Sarımsak 35 TL, yeşil biber 5,  ıspanak 4, patlıcan 4-5, salatalık 6, dolmalık biber 5, domates 4-6, lahana tanesi 4, patates 2-2,5, kabak 6, yeşillikler 2-3, limon 4 TL’den satılırken, meyve fiyatları da ise armut 4, ayva 5-6, elma 3-4, portakal 4-5, mandalina 5-6,  yerli muz 8-10, yerli çilek kilosu 20-25 TL’den satıldı. 
FİYATLAR RUTİN DÜZEYDE
Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra, “Bu yıl fiyatlar geçen yıla oranla daha uygun. Sebze ve meyve fiyatları mevsim normallerinde seyrediyor. Bölgemizde kış şartları ağır geçmediği için normal düzeyde. Domates çeşitleri 2 TL ile 4 TL arasında, salatalık 5-6 TL, yeşillikler 1-2 TL, havuç ve turp 3 TL, elma çeşitleri 4 TL… Kış sebzelerinden en pahalısı bezelye, onun fiyatı da 10 TL. Brokoli ve karnabahar 5 TL, patlıcan 5 TL, biber çeşitleri 5-6 TL, mutfaklarımızın vazgeçilmezi soğan ve patates 1,5-2 TL aralığında satılıyor. Portakalın fiyatı ise 5 TL… Geçen yıla oranla fiyatlar rutin düzeyde. Önümüzdeki süreçte ürün bolluğundan dolayı, kış sebzelerinin bir nebze daha ucuzlamasını bekliyoruz.  TALEP GÜN GEÇTİKÇE AZALIYOR
30 yıldır peynircilik yapan Ferhat Bölük, “Pazarda talep gün geçtikçe azalıyor. Pandemi dolayası ile millette para yok. Gelir kaynakları yok. Devletten gelen destek parası ise çok yetersiz... Biz süt ve süt ürünleri satıyoruz. Süte zam geldiği için fiyatlarda artış yaşandı. Dolayısıyla fiyatların artması vatandaşın alım gücünü düşürdü. Peynir fiyatları 10 TL’den başlayıp, 60 TL’ye kadar gidiyor. Zeytinde kıtlık yaşanmıştı ama talep olmayınca zeytin fiyatlarında artış yaşanmadı” diye konuştu.

Erdoğan Karagöz

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN