Saylak, 'Alabalık üretimimizi 21 bin tona çıkardık'

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak Dalaman İlçe ziyaretine, Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan'ı makamında ziyaret ederek başladı. 

PAYLAŞ

Kaymakamlık ziyaretinin ardından Akköprü Baraj Gölünde kurulan Alabalık çiftliklerini ziyaret etti. Baraj Gölünde bulunan işletmeleri balıkçı teknesi ile gezerek çalışanlarından bilgi aldıktan sonra balıkları yemledi. 
Akköprü Barajının bu yıl alabalık üretimine açılması ile ilgili İl Müdürü Barış Saylak; “Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin katkılarıyla Muğla’ya 5500 ton daha alabalık üretimi kazandırdık. Hali hazırda 15.500 ton olan alabalık üretimimizi bu sayede 21.000 tona çıkardık. İlimiz Deniz Kültür Balıkçılığından sonra alabalık yetiştiriciliğinde de Türkiye’de birinci sıraya yerleşti. Bu bizim için gurur verici bir tablo. Sizlerin de emeğiyle daha iyi yerlere geleceğiz. Destekleri için Bakanlığımız Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürüne şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.
Balık tesislerini ziyaretinin ardından Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş ile makamında görüşen Saylak; Akdeniz Meyve Sineği ile Topyekûn Mücadele, Dalaman İnciri yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve markalaştırılması ile ilgili görüşmelerde bulundu. Görüşmelerinin ardından TİGEM Müdürü Adem Kalaycı’yı makamında ziyaret etti. Saylak; kurum olarak aynı ailenin bireyleri olduklarını ifade ederek, birlikte çalışma yapabilecekleri konuları görüştüler.
 Ardından 2000 yılında bal ihracatına başlayan, başta Amerika, Almanya ve Suudi Arabistan olmak üzere 2019 yılında toplam 33 ülkeye 3.500 ton paketli bal ihracatı yapan, Türkiye’nin Bal İhracatında %40’lık bir paya sahip, paketli bal ihracatında ise %80’lik paya sahip Manavlar Gıda San. Tic. Şti.’ ni ziyaret ederek bilgiler aldı. Tesisin Genel Müdürü Mehmet Manav ile paketleme tesisini dolaştıktan sonra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünü ziyaret etmek üzere ayrıldı. İlçe Müdürlüğünü ziyaretinde çiçekle karşılanan Saylak, personellerle tanışarak görevleri hakkında bilgiler aldı. Saylak; özellikle Dalaman İnciri ile ilgili saha çalışmalarının arttırılmasını ve markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlediğimizi, Akdeniz Meyve Sineği ile Topyekün Mücadele Programı kapsamında Ortaca İlçesinde yapılan toplantıyı burada da gerçekleştireceklerini ifade etti. Görevlerinde başarılar dileyerek ilçeden ayrıldı.

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN