Salı Pazarı'nın gözdesi enginar oldu

Fethiye'de her hafta kurulan Salı Pazarı'nın gözdesi enginar oldu. Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüsü salgını nedeniyle karaciğer ve solunum dostu olarak bilinen enginara rağbet arttı.

PAYLAŞ

Dost Gazetesi Muhabiri Fatih Dereli'nin haberine göre; Şifalı bir sebze olan enginara Salı Pazarı’nda da yoğun bir talep oldu. Enginarın faydalarını bilen vatandaşlar sosyal mesafe kurallarına uyarak bol miktarda enginar satın aldılar. Salı Pazarı’nda tezgah açan ve uzun yıllardır pazarcılık yapan Uysal Korkmazoğlu da çoğunlukla enginarları soyarak satışını yaptıklarını belirtti.

Uysal Korkmazoğlu açıklamasında; korona virüse karşı enginar tüketmenin insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu belirterek, tüm vatandaşları enginar tüketmeye davet etti. Korkmazoğlu “Enginar; karaciğerin yağlanmasını önler, kanı temizler ve vücudu dinç tutar. Enginar mevsimi başlamıştır ve biz de yıllardır enginar satmaktayız. Soyulması zor ve zahmetli bir iştir, herkes yapamaz. Bizde çoğunlukla soyarak satmaktayız. Soyarak istenildiğinde tanesini 4 TL’den satmaktayım. Normal olarak isteyenlere de tanesini 3 TL’den satmaktayız. Salgın yaşadığımız bu günlerde enginar tüketmeye herkese tavsiye ediyorum.  Zeytinyağlı olarak yemeğini yaparsanız çok daha güzel olur” dedi.

En önemli faydası karaciğere dost olması olarak bilinen şifa dostu enginarın, sağlık açısından faydaları saymakla bitmiyor. Şifa deposu enginar; yüksek oranda A, B1 ve C vitamini, kalsiyum, fosfor, demir, potasyum, manganez içeriyor. Bir orta boy çiğ enginar, yaklaşık 60 kalori enerji veriyor. Kolesterol içermeyen kalp dostu enginar, bedenimizin en ağır ve en büyük organlarından biri olan karaciğerin sağlıklı olması için tüketmemiz gereken özel bir besin olarak tavsiye ediliyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN