Salı Pazarı'nda Ramazan öncesi yoğunluk 

Fethiye'de her hafta kurulan Salı Pazarı'nda vatandaşlar hem Ramazan ayı öncesi hem de sokağa çıkma kısıtlaması öncesi yoğunluk yaşandı. Korona virüsü salgını tedbirleri kapsamında kapalı alan kapatıldı. Giriş ve çıkış noktalarına bariyerler konulurken, pazarın bazı yerlerinde el dezenfekte noktaları oluşturuldu. 

PAYLAŞ

Ramazan ayına sayılı saatler kalırken, vatandaşlar alışverişlerini Salı Pazarı’ndan gerçekleştirdiler. Öte yandan sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde sebze ve meyve eksiklerini gidermek isteyenler de Salı Pazarı’nın yolunu tuttular. Yeni uygulama hem esnaflar hem de vatandaşlar tarafından beğenilirken; Fethiye Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından vatandaşlar ve esnaflara maske dağıtıldı. 

Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra yaptığı açıklamada, “Korona virüsü salgını münasebetiyle ülke genelinde olduğu gibi Fethiye’deki pazar yerlerinde de düzenlemeye gidildi. Daha önce bir düzenleme yapılmıştı ama kapalı alan dar olduğu için bir yoğunluk yaşanıyordu. Bunun sonucunda yeni tedbirler almak durumunda kaldık. Fethiye Belediyesi işbirliğinde giyim bölümünü yeniden düzenledik. Tezgah aralarında 3 metre boşluklar var. Sosyal mesafeyi korumaya gayret gösteriyoruz. Bu uygulamanın ne kadar devam edeceği konusunda bir şey söylememiz çok zor. İçişleri Bakanlığı genelgeleri doğrultusunda bu şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandılar. 

Pazar esnafları ve vatandaşlar hem halkın hem de esnafların sağlığı açısından alınan bu kararları memnuniyetle karşıladıklarını belirttiler.  

MARKETLER AÇIK OLACAK 
Geçtiğimiz iki hafta sonunda uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması bu hafta 4 gün boyunca sürecek. Ulusal bayram olan 23 Nisan tarihinde başlayacak olan kısıtlama 26 Nisan 00:00’da sona erecek. Genelgeye göre, Ramazan ayının başlayacak olması nedeniyle 21 ve 22 Nisan günleri market ve bakkalların çalışma saatleri 08.00-23.00 olarak belirlendi.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 23 Nisan 2020 Perşembe ve 24 Nisan 2020 Cuma günleri marketler ve bakkallar 09.00-14.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market ve bakkallara gidip gelebilecek.

Aynı saatler arasında marketler ve bakkallar evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecekler. 25 Nisan 2020 Cumartesi ve 26 Nisan 2020 Pazar günleri ise marketler ve bakkallar kapalı olacak.

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN