SAHADAKİ DENETİMLER DEVAM EDİYOR

Seydikemer'de başlayan hububat hasadında dane kaybını önlemek amacıyla Seydikemer İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüğü personellerince biçer döver kontrolleri devam ediyor

PAYLAŞ

Seydikemer'de Hububat hasadı 24 Mayıs’ta başladı. Hububat hasadının başlamasıyla birlikte tarla bitkileri ürünlerinin hasadı zamanında, en az ürün kaybı ile tekniğine uygun olarak hasat edilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybının önüne geçmek, biçerdöverlerle yapılan hasatta meydana gelen ürün kayıplarını ve hasarlarını en alt seviyede tutmak, eğitimsiz ve donanımsız biçerdöver hizmetleri verilmesinin önüne geçerek kamu düzeni ve kamu güvenliğinin korunması amacıyla gerekli kontrolleri yapmak için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce görevli teknik personel sahada denetimlerine  devam ediyor.
14 Mayıs'ta başlayan mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle dane dolumu sekteye uğradı. Bunun sonucunda geçmiş yıllara oranla dane  veriminde %30'lara varan oranda azalmalar olduğu görüldü. Dane gelişimine bağlı olarak Bindane ağırlığı ve hasat indeksi değerlerinde düşme meydana geldi.  Hali hazırda biçerdöver kontrolleri  esnasındaki saha çalışmalarında, Arpada ki verimler 230-280 kg/da, Buğdaydaki verim değerleri de 260-350 kg/da olarak tespit edildi. Buğday hasadında normalin üzerinde yarım başak görülmesi hasat olgunluğuna gelinmeden hasat yaptırıldığı, bunda da üreticilerimizin ikinci ürün silajlık  mısır ekimini biran önce yapma ve biçerdöver bulamama kaygısının etkili olduğu görüldü. 
"Biçerdöverle hasatta amaç, en az dane kaybı ile ürünün hasat edilmesi ve danenin temiz bir şekilde elde edilmesidir" diyen yetkililer; "Hasat için uygun hava şartlarının belirlenmesinde bu husus daima göz önünde bulundurulmalıdır. Dane kaybının önlenmesinde uygun hasat zamanının seçilmesinin yanında hasat olgunluğuna gelmiş danenin hasat edilmesi de bir o kadar önemlidir. Ürünün gerekli hasat olgunluğuna ulaşmadan hasat edilmesi, verimi azalttığı gibi kaliteyi de düşür. Hasat zamanının gecikmesi durumunda ise başaktan dökülerek meydana gelen dane kaybında artış olur. Bu konular hakkında  üreticilerimize gerekli bilgiler verilip, uyarılar yapılmıştır.  Ayrıca Anız Yakmanın Engellenmesi konusunda çiftçi toplantıları ve sahada da bilgilendirme ve uyarılar yapılmıştır" ifadelerini kullandı. 
 

Hülya Kulalı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN