Sağlık Çalışanları Fethiye'de de Seslerini Yükseltti

Sağlık emek-meslek örgütleri COVID-19 salgını nedeni ile Fethiye'de de basın açıklaması gerçekleştirdi. Fethiye Devlet Hastanesi'nde bir araya gelen doktorlar ve sağlık çalışanları, 'Öfkeliyiz Çünkü Tükendik! Çünkü, Ölüyoruz!' ifadelerini kullandılar. Beyin Cerrahi Dr. Murat Aytan, yaptığı basın açıklamasında, 'Biz sağlık çalışanları olarak bu Kovid-19'la mücadelenin en ön saflarında yer aldık. Hiçbir zaman hakkımız savunulmadı' dedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Sağlık çalışanları Fethiye’de de bir araya gelip, haklarının savunulmamasına tepki gösterdiler. Fethiye Devlet Hastanesi’nde buluşan doktor ve sağlık çalışanları, tüm Türkiye’de olduğu gibi eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdiler. Seslerini Fethiye’de de yükselten sağlık çalışanları ve doktorlar, Türk Tabipleri Birliği’nin yanı sıra Sağlık, Emek, Meslek örgütlerinin hazırladığı ortak basın açıklaması okundu. “Öfkeliyiz; Çünkü Tükendik! Çünkü, Ölüyoruz!” diye başlayan ortak basın açıklamasını Doktor Murat Aytan okudu. Aytan özetle; “Kişisel koruyucu malzeme herkes için ücretsiz ve adil olarak karşılanmalı, dağıtılmalıdır dedik ama ne yurttaşlarımız ne de sağlık çalışanları maskeye ulaşabildi. Beş maskeyi dağıtamadınız, yurttaşlarımız ve sağlık çalışanları kişisel koruyucu malzemeleri çok daha yüksek fiyatlarla, yarattığınız karaborsadan temin etmek zorunda kaldılar. Yaşanan kaos bizleri maalesef haklı çıkardı.Aylar öncesinden grip aşısı konusunda uyardık, gerekli çalışmaları yapın dedik. Grip salgınıyla birlikte COVID-19 yıkıcı bir etki yapar dedik. Tüm toplumun aşılanması gerekirken, temin edilen aşı sayısı risk gruplarının hemen hiçbirine yetmedi. Sağlık çalışanlarını bile risk grubunda saymadınız. Yurttaşlarımız, yaşanan bu kaosun içinde aşı bulabilmek için ASM’ler, eczaneler, hastaneler arasında dolaştı durdu. Yarattığınız bu kaos yurttaşlarımıza sağlık sorunu, sağlık çalışanlarına da şiddet olarak döndü. Aşının bizler için bir hak, sizler için bir ödev olduğunu söyledik ama siz ödevinizi yapmadınız” dedi. 
MESLEK HASTALIĞI SAYILMALIDIR
Aytan, “COVID-19 sağlık çalışanları için bir meslek hastalığı sayılmalıdır dedik. Siz samimiyetsiz, ciddiyetsiz şekilde konuyu bulandırdınız. Biz yasa istiyoruz dedik, siz sağlık çalışanlarıyla alay edercesine, bir sayfalık yazıyla kamuoyunu yanıltmayı seçtiniz. Bizlerin, hukukçuların, milletvekillerinin anlattıklarını dinlemeyip sağlık çalışanlarını oyaladınız. 2020 yılını geride bıraktığımız bu günlerde sizleri tekrar ve daha güçlü uyarıyoruz. Ekonomik çıkarları ve siyasi kaygılarınızı değil halkımızın ve bizlerin sağlığını önceleyin. Salgın yönetiminde aklı, bilimi ve bizleri dinleyin. Pandeminin başından bu yana yaşamını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yitirdiğimiz tüm sağlık çalışanlarını bir kez daha saygıyla anıyoruz. Onlar hastalarının sağlığı için kendi canlarını hiçe saydılar ama sizin yönetememeniz yüzünden hayatlarını kaybettiler. Sağlık çalışanlarını ve vatandaşlarımızı kaybettiğimiz, yanlış sağlık politikaları sonucu ölümlerle ve tükenmişlikle geçen bir yılı geride bırakıyoruz ama tükenmememiz için, ölmememiz için yılın değil sizin zihniyetinizin değişmesi gerektiğini biliyoruz. Sağlık emek, meslek örgütleri ve tüm sağlık çalışanları adına, size “Artık yeter daha fazla eksilmek istemiyoruz” diyoruz. Bizler yaşamak, yaşatmak istiyoruz!” dedi. 
YOK OLMAK İSTEMİYORUZ
Beyin Cerrahi Dr. Murat Aytan, FRT’ye yaptığı açıklamada da, “ Biz sağlık çalışanları olarak bu Covid-19’la mücadelenin en ön saflarında yer aldık. Hiçbir zaman hakkımız savunulmadı. Yönetim tarafından hiçbir zaman, hiçbir şekilde hakkımız savunulmadı. Hem ekipler, hem de diğer sağlık emekçileri bu işin içinde, hastane kapısından giren hasta ve hasta yakınları dahil korunma değil ekonomik kayıplar gözetildi.  Biz buna karşıyız. Artık tükenmek, yok olmak istemiyoruz. Ölmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.
Basın açıklamasının ardından sağlık çalışanları sessizce dağıldı.
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN