ROTHERY 'FETHİYE İLE KARDEŞ ŞEHİR OLMAK İSTİYORUZ'

Pandemi dönemine rağmen Türkiye'ye tatile gelen İngiltere'nin Liverpool kenti belediye başkanı Anna Rothery, Fethiye Belediyesi'ni ziyaretinde çiçeklerle karşılandı. Ziyarette açıklamalarda bulunan Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery, 'Fethiye Belediye Başkanı'yla kardeş şehir ve birlikte dayanışma konularını konuşmak istiyoruz' ifadelerini kullandı. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da 'Fethiye ile kardeş şehir olup birçok sosyal projeye birlikte imza atmak istiyoruz' diye konuştu.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Pandemi dönemine rağmen Türkiye’ye gelmekten çekinmeyen Liverpool Belediye Başkanı, tatilini Fethiye’de geçiriyor. Yaklaşık bir hafta önce Fethiye’ye gelen Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya da ziyarette bulundu. Başkan Karaca’nın çiçeklerle karşıladığı Anna Rothery, Fethiye’de olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery, çeşitli hediyelerle birlikte Başkan Karaca’ya Liverpool futbol takımından Salah’ın formasını hediye etti. Rothery, ayrıca Başkan Karaca’nın eşi Çiğdem Karaca’ya da hediye sunarken belediye başkan yardımcıları Oğuz Bolelli ile Güzide Özkaya’ya da Liverpool’u anlatan hediyeler takdim etti. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da Fethiye’nin eski fotoğraflarından oluşan bir tablo ile yöresel ürünlerden oluşan bir paket ve el dokuması kilim hediye etti. Başkan Karaca’nın eşi Çiğdem Karaca da Anna Rothery’e el dokuması dastar sundu. Samimi bir sohbet havasında geçen ve Başkan Karaca’nın öğle yemeği verdiği buluşmada, her iki başkan da gazetecilerin sorularını yanıtladı.
İKİ ŞEHİR BİRBİRİNE BENZİYOR
Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery, en son Fethiye’ye 20 yıl önce geldiğini dile getirerek “Hala çok güzel bir şehir burası. Geldiğimden beri başkanla da görüşme fırsatı yakaladık. Fethiye Belediyesi’yle güzel bir diyalog halindeyiz. Fethiye Belediye Başkanı’yla kardeş şehir ve birlikte dayanışma konularını konuşmak istiyoruz. Çünkü her iki şehir de birbirine benzer, turizm odaklı ve hem başkanımız hem de kültür ve sosyal işler müdürüyle güzel işler yapacağımızı, güzel işler kuracağımızı düşünüyorum” dedi. Ayrıca, Fethiye’de günübirlik tekne turu yaptığını da söyleyen Rothery, “Dünkü tekneyle yaptığımız gezi, bizim için dinlendirici bir seyahat oldu. Tam da zihnimizin ihtiyaç duyduğu huzuru ve meditasyonu bulduk. Gelecekte yapabileceğimiz işleri düşünme fırsatımız da oldu” diye konuştu. 
ÇEVREYE ÖNEM VERİLMELİ
Fethiye’nin doğal güzelliklerine hayran olduğunu vurgulayan Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery “Fethiye ya da Türkiye hakkındaki en güzel şeylerden birisi sahil şeridi ve doğayı iyi koruyor olmanız. Aslında global açıdan şu ana kadar dikkat etmemiz gereken şey çevreye karşı daha fazla duyar ve saygıdır. Bunu da çok iyi bir şekilde sürdürdüğünüzü düşünüyorum. Tabi ki de çevrenin daha iyi korunabilmesi için gelecek kuşaklara daha iyi aktarılabilmesi için bununla ilgili ne gibi adımlar atılabilir, günlük kullanımdaki plastik bardakların ya da çatal-kaşıkların elimine edilmesinde nasıl bir yol izlenebilir, bunlar konuşulabilir sonraki adımlarımızda” dedi. 
UZUN YILLAR GELEMEDİM
Uzun bir süredir Fethiye’ye gelemediğini ve nedeninin politikayla uğraşmak olduğunu belirten Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery “Lord belediye başkanı olmak için tabi ki siyaseti, halkı, toplulukları, insanları, kültürü, turizmi, iş hayatını anlamak gerekiyor. Bu yüzden buraya gelmek için biraz zamana ihtiyaç duydum” şeklinde konuştu.
AYNI SORUNLAR BİZDE DE VAR
Türkiye-Yunanistan ve Fransa arasında yaşanan karasuları krizinin kendilerinde de AB ile yaşandığını anlatan Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery  “Aynı sorun bizde de yaşanıyor. AB ile anlaşmalı bir kıyı şeridi, balıkçılık politikamız vardı fakat şu anda AB’den ayrılmamız neticesinde de bu kıyı şeritlerini net bir şekilde belirlememiz gerekiyor. Ayrıca denizin iyileşmesi için bir süre bırakıp fazla balıkçığı da engellemek adına korumaların yapılması gerekiyor. Bu tür sorunlar masaya oturulup müzakereyle çözümlenmelidir düşüncesindeyim” diye konuştu.
KARDEŞ ŞEHİR OLMAK İSTİYORUZ
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise yaptığı açıklamada “Liverpool, dünyanın en önemli şehirlerinden biri. Meslektaşımı belediyemizde ağırlamaktan çok mutlu oldum. Bu bölge İngilizlere çok yakın bir bölge ve binlerce İngiliz misafirimizi burada ağırlıyoruz. Aynı zamanda 6 binin üzerinde yerleşik İngiliz vatandaşımız burada bizlerle birlikte ikametgah etmekte. Sadece burada ekonomik olarak değil, tabi ki Fethiye ekonomisine yön veren en büyük ülke olan İngiltere’den gelen buradaki misafirlerimiz. Ama biz onu öyle düşünmüyoruz çünkü farklı kültürlerin entegrasyonu bizim için çok önemli. Burada Fethiye Belediyesi’nin yapmış olduğu bütün sosyal sorumluluk projelerinde burada yaşayan İngiliz vatandaşlarımız bize destek veriyorlar. Onlarla birlikte biz burada güzel projelere imza atıyoruz. Ölüdeniz belediyemizde de onlar için irtibat büromuzu açtık. Burada yaşayan vatandaşlarımız ve belediye personelleriyle birlikte ortak çalışıyoruz. Liverpool benim çok önem verdiğim bir yer. Gerçekten farklı jenerasyonların saygı duyduğu Beathles grubunun bir şehri. Aynı zamanda Liverpool, çocukluğumun İngiltere’deki futbol takımı. Sempati duyduğum halen daha büyük bir keyifle izlediğim bir takım. Biz birçok sosyal sorumluluk projesinde, değerli başkanım ile birlikte aktif bir şekilde çalışmak istiyoruz. Liverpool’la Fethiyemizi kardeş şehir yapmak istiyoruz, kendileri de uygun görürlerse. Tekrar kendilerine hoşgeldiniz diyorum ve burada yaşayan tüm yurttaşlarımızın sevgilerini iletiyorum” şeklinde konuştu. 
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN