Roma Dönemine ait olabileceği tahmin ediliyor

Fethiye'nin Çiftlik Mahallesi'nde evlerinin önündeki özel arazide top oynayan çocuklar, tarihi olduğu değerlendirilen oda mezar buldu. Tarihi eserin Roma Dönemine ait beşik tonozlu oda mezar olabileceği ifade edildi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Edinilen bilgilere göre, Çiftlik Mahallesi Kaynak Sokak’ta futbol oynayan Umut Kaynak’ın ayağı yerde açılan çukura takıldı. Arkadaşlarının ayağını çukurdan çıkaran çocuklar, merak etti ve çukurun içine baktı. Çukurda kemik parçası gören çocuklar hemen durumu ailelerine haber verdi. Ailelerin durumu Fethiye İlçe Jandarma Komutanlığı’na bildirmesi üzerine, bölgeye gelen jandarma ekipleri alanı koruma altına alındı. 

Roma Dönemine ait beşik tonozlu oda mezar olduğu öğrenilen kalıntıda, Fethiye Müze Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı yetkililerinin kontrolünde Fethiye Belediyesi ekiplerince kazı çalışması yapılıyor. Ayağı çukura takılan Umut Kaynak, “Kardeşimle top oynuyorduk. Topu aldım geri dönüyordum o anda ayağım çukura takıldı. Daha sonra annemlere haber verdik. Çukurda kemiklerin olduğunu gördük. Roma Dönemine ait olabileceği tahmin ediliyor. Müze Müdürlüğü ekipleri geldi ve kazı başladı” şeklinde ifadeler kullandı. 

Ayağı çukura düşen çocuğun babası Tufan Kaynak açıklamasında, “Geçtiğimiz hafta sonu çocuklar top oynarken, büyük oğlumun ayağı çukura düşüyor. Daha sonra eşime haber veriyorlar. Işıkla içine baktıklarında çukurun içinde kemik kalıntılarını görüyorlar. Jandarma ve Müze Müdürlüğü ekipleri geldi. Buranın bir sahibi var ama yıllardır boş durumda. Kendisi buraya hiç uğramıyor. Çukurun içerisinde tarihi kalıntılar ile kafatası ve kemikler olduğu söyleniyor. Müze Müdürlüğü yetkilileri tarihi bir taş duvar ve mezar olduğu yönünde bilgiler aktardılar” dedi. 

 
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN