Restoran ve kafelere destek ödemesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan restoran, kafe ve lokanta sahiplerine ödeme müjdesini açıkladı. Ödemeler en yüksek 40 bin TL, en düşük ise 2 bin TL olacağı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, vaka sayılarının gerilmesi ve aşılamaların yeterli seviyelere çıkmasının ardından normalleşme adımlarının atılacağını da söyledi.

PAYLAŞ

Uzun bir süredir faaliyet gösteremeyen restoran, lokanta ve kafe gibi işletmelerin beklediği destek paketi açıklandı. Müjdeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında verdi. Açıklamaya göre 2019 yılında cirosu 3 milyon TL ve altında olan işletmelere ve 2020 yılında cirosu yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelere destek ödemesi yapılacağı açıklandı. Ödemeler en yüksek 40 bin TL, en düşük ise 2 bin TL olacağı öğrenildi. İşletmelere ödenecek olan tutarın ciro kaybının yüzde 3'ü oranında belirlenerek yapılacağı kaydedildi. 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında, "Lokanta, restoran, kafe gibi yerlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan, 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan işletmelere destek ödemesi yapacağız. 2020 yılında cirosu yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelerimize 2000 liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere destek ödemesi yapacağız. Esnafımızı bugüne kadar yalnız bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız” diye konuştu.

PANDEMİ KURALLARA UYALIM
Normalleşme sinyalleri veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgının seyrinin endişe verici seyre çıkması, geçtiğimiz aylarda bizi daha sıkı tedbirler almaya yöneltti. Vaka ve hasta sayısının salgının tehdit olmaktan çıkacağı seviyeye kadar gerilemesiyle yeniden normalleşme adımlarını atmaya başlayacağımız açıktır. Bunun için önce milletimizin, 'temizlik, maske, mesafe' kurallarına sıkı bir şekilde riayet etmesi gerekiyor. Aşılanan kişi sayısının toplumda genel koruma sağlayacak sayıya ulaşması da önemlidir" dedi.


 

Gerçek Fethiye

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN