Prof. Dr. Köse, “Helal kazanç ve kul hakkı önceliğimiz olmalı”

Müstakil Sanayiciler ve İş adamları Derneği (MÜSAİD) Fethiye Şubesi tarafından düzenlenen “Helal Kazanç” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Saffet Köse, “En iyi kazanç helal kazançtır” dedi.

Prof. Dr. Köse, 'Helal kazanç ve kul hakkı önceliğimiz olmalı'
Eğitim
Müstakil Sanayiciler ve İş adamları Derneği (MÜSAİD) Fethiye Şubesi tarafından düzenlenen “Helal Kazanç” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Saffet Köse, “En iyi kazanç helal kazançtır” dedi.

Haber Editörü: Gerçek Fethiye

MÜSAİD Fethiye Şubesi tarafından Şehit Sümer Deniz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda “Helal Kazanç” konulu konferans düzenledi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, iş ahlakını ve helal kazancı anlattı. Yaklaşık bir saat süren konferansa MÜSİAD Fethiye Şube Başkanı Kemal Tufan, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Şadi Pirci, AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Bekir Eser, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, Fethiye İlçe Müftüsü Kamil Oktay ve çok sayıda davetli katıldı. 
İstiklal Marşımızın söylenmesinin ardından Kuran’ı Kerim tilaveti ile devam eden programda açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Fethiye Şubesi Başkanı Kemal Tufan, “Çok kazanmak, hırs ve daha fazla isteklerin hakim olduğu günümüzde MÜSİAD Fethiye ailesi olarak, bizler Helal Kazanç ve Ahlaklı Ticaret konulu başlığına dikkat çekmek için bu konferansı düzenledik. Ricamızı kırmayıp, buraya kadar yorulan Katip Çelebi Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Saffet Köse hocamıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kemal Tufan’ın açılış konuşmasının ardından “Ticaret Ahlakı ve Helal Kazanç” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Saffet Köse, “En iyi kazanç helal kazançtır” dedi. Köse, ticaret ahlakı ve helal kazancın önemini vurgulayıp, “Kazancımıza helal olmayan kazanç girmemelidir” diye konuştu.

Prof. Dr. Saffet Köse, Kuran-ı Kerim’den bilgiler aktararak, “Ticaret günlük hayatta aldığımız sattığımız şeylerden ibaret değildir. Bunun mali boyutu var. Peygamber Efendimizin hayatına baktığımızda ben şöyle bir şey gördüm. En son söyleyeceğim şeyi başta söyleyeyim. Bir insan yada bir toplum eğer kazancı düzeltememişse, terazisini düzeltememişse hiçbir şeyi düzgün gitmiyor. Bir insanın kazancında haram varsa haramdan kazanıyorsa yada haram karıştırıyorsa ibadetlerinde, aile huzurunda varıncaya kadar bunun etkisi var. Mesela Cenabı Allah bu insanların ibadetlerini kabul etmediğini söylüyor. Bu konuda Peygamber Efendimizin, Hadisi Şerifleri var” dedi. 

Ticaret hayatında ahlakın öneminin çok yüksek olduğunu vurgulayan Köse, şunları söyledi: “Gerçekten ahlak önemli; iş ahlakını oluşturamamışsanız, hukuki anlamda netice almanız çok zor. Eğer hükümler ahlaka dayanmıyorsa bir kalıcılık yok. Modern dünyanın ürettiği kavramların içinde Müslüman kalmaya çalışıyoruz. Tüketiciler üreticilerin adeta esiri haline gelmiş durumda. Helal peşinde koşmanın, farz üstüne farz olduğunu unutmamamız lazım. Ahlakın içinde din yoksa kalıcılık olmayacaktır. Modern dünya en çok ahlaka ihtiyaç duyarken, hayatı sekülerleştirdiği için de ahlakı imkansız kılanda bizzat kendisi oluyor. Vicdanımızı ahlaki boyutuyla irdelememiz gerekiyor. Vicdan Allah’ın kalbimizdeki sesidir. Ama maalesef bugün dünyada vicdan kalmamış. Vicdanlı insanların dünyaya hakim olması lazım. Bize muhabbet ve sevgi gerekmektedir. Seküler kavramlar ile Müslümanlar mutlu olamayacağı aşikar… Kanaat etmemiz lazım. Helal kazanç ve kul hakkı duyarlılığı bilinci bizim önceliğimiz olsun.” 


 

Son Güncelleme: 24 Kasım 2019 12:10

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN