Paspatur bu sezon da boş geçti

Fethiye'nin en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Paspatur Çarşısı'nda esnaflar dertli. Paspatur esnafı sezondan beklediğini bulamıyor. Paspatur Esnafları Dernek Başkanı Ali Zercek, 'Hem Kovid-19 vakaları arttı hem de turistlerle olan ilişkilerimiz koptu' dedi.

PAYLAŞ
Paspatur bu sezon da boş geçti
Fethiye’nin en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Paspatur Çarşısı’nda esnaflar dertli. Paspatur esnafı sezondan beklediğini bulamıyor. Paspatur Esnafları Dernek Başkanı Ali Zercek, “Hem Kovid-19 vakaları arttı hem de turistlerle olan ilişkilerimiz koptu” dedi.
Gerçek Fethiye Gazetesi - Onur Çadır

Fethiye’nin eski yerleşim yerlerinden Paspatur Çarşısı yerli ve yabancı turistlerin en uğrak mekânlarından olduğu gibi Fethiye’nin de kalbinin attığı nokta olarak biliniyor. Birçok esnafa iş kaynağı olan çarşıda esnaflar kan ağlıyor. Pandeminin getirdiği yabancı turist kısıtlaması ile Paspatur esnafı ülkeye gelemeyen turistlerin yokluğunu hissediyor. Yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken bolca ürün barındıran Paspatur Çarsında halı, kilim, lokum, deri ürünler, kuyumcular, lokantalar gibi çok renkli dükkanlar bulunuyor. Birçok kafe ve restorana da ev sahipliği yapan çarşıda sezonun kötü gitmesi esnafları düşündürüyor.  
“ESNAFLAR SEZONDAN MEMNUN DEĞİL”
Paspatur’da baharat ve lokum satan Salih Çayır “Paspatur’da  1 haftadan beri düşüş var ama 3-4 hafta önce Almanya’dan gelen Türk kardeşlerimiz vardı. Onlar biraz daha alışverişleri iyiydi. Ama birçok esnaf arkadaşlarımız memnun değil. Mesela çantacı, kuyumcu esnaf arkadaşlarım memnun değiller. Biz ufak-tefek şeyler sattığımız için insanlar bunları alıyor. Şuanda çok zengin turist olmadığı için hatta turist olmadığı bazı esnaf arkadaşlarımız zor durumda. Biz de çok fazla memnun değiliz ama çark dönüyor bir şekilde. Şuanda piyasa da düşüş var. Turizmle alakalı fiyatlar çok zamlandı. Biz Lokum, baharat, kuru meyve, biraz hediyelik eşya, çerez, kuruyemiş bu tarz gıdalar satıyoruz” dedi. 
“ESNAF AYAKTA KALMA MÜCADELESİ VERİYOR”
Konuşmasına devam eden Salih Çayır, “Esnaf şuanda para kazanmıyor, ayakta durma mücadelesi veriyor. Dükkan kirasını, mal parası, vergiler vs. bununla mücadele ediyoruz. Bu masraflardan başka bir şey yapamıyorsun. Kiranı veriyorsun, biraz eksik biraz fazla oluyor. “ diye konuştu.
“İŞ YAPAMADIK VE OTURDUK BEKLEDİK”
Paspatur Esnafları Dernek Başkanı Ali Zercek ise “Daha çok İngiliz turistlere yönelik çalıştığımız için sezon oldukça kötü.  Bayram zamanı yerli turistin alışverişini kötü değerlendirdiğini düşünüyoruz. Çünkü bu bayram süresi boyunca büyükşehirlerden insanlarımız sürekli tatile geldiler. Burada hem Kovid-19 vakaları arttı hem de turistlerle olan ilişkilerimiz de koptu. Dolayısıyla sadece ticari değil, esnaf olarak da kaybımız oldukça fazla. Bu bayram süresi boyunca oteller, bir takım restoranlar ve işletmeler iş yaptılar. Onun dışında esnaf olanlar yani turistlere yönelik çanta, ayakkabı, elbise, gümüş satan arkadaşlarla iş yapamadık ve oturduk bekledik. Dolayısıyla böyle kötü bir süreç yaşıyoruz” dedi.  
PASPATUR DAHA ÇOK BİLİNECEK
Paspaturun tanınmışlığı hakkında konuşan Başkan Ali Zercek, “Geçmiş dönemlerden beri sıkıntımız var. Daha önce ki dönemler de Ölüdeniz’den Hisarönü’ne gelen turistler pek Paspaturu tanımıyorlardı. O konuda biraz sıkıntı yaşıyorduk. Onun için bir takım çalışmalar da yapıyoruz ama bu sene turist olmadığı için değerlendirecek bir durumda yok. Sadece bu sene gelen turistler, büyükşehirlerden gelen yerli turistler onun dışında 3-5 Arap var, birkaç tane Ukraynalı turist var. Onlarda bize hitap etmiyorlar. Çok fazla alışveriş döndüremiyoruz” ifadelerini kullandı.     

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN