Pandemi dönemini tropikal meyve üreterek geçiriyor

Fethiye'de yaşayan, 75 yaşındaki Feyzullah Koçak, hobi bahçesinde 10'a yakın çeşit tropikal bitki yetiştiriyor. Uzakdoğu meyvelerine karşı bir hobisi bulunduğunu söyleyen Koçak, elinden geldiğince Uzakdoğu meyvesi yetiştirip hem pandemi dönemini rahat geçiriyor hem de bu bitkileri ve meyvelerini dostları ile paylaşıyor.

PAYLAŞ

Fethiye’de adliye zabıt kâtipliğinden emekli olan Feyzullah Koçak, Afrika ve Avrupa ülkelerinin yanı sıra gittiği Uzakdoğu ülkelerinden getirdiği bitkileri, evinin bahçesinde yetiştiriyor. Pandemi dönemini tropikal bitkilerle uğraşarak geçiren Koçak, yetiştirdiği bitkileri çoğaltıp arkadaşlarına verirken, zaman zaman da meyvelerini satıp, giderlerini karşılıyor.  Ejder meyvesinden, Brezilya Fasulyesi ve Guava ağacına, Passiflora’dan, Papaya’ya kadar 10’a yakın meyveyi evinin çevresinde yetiştiren Feyzullah Koçak, Fethiye ikliminin tropikal bitkiler yetiştirmek için uygun olduğunu ifade etti.

PANDEMİ DÖNEMİNDE TİCARETİNİ DE YAPTIK
Feyzullah Koçak, “Uzakdoğu meyvelerine karşı bir hobim oluştu. Yurt dışına gittikçe tohum getirip yetiştiriyorum. Gidemediğimiz zaman giden arkadaşlardan tohum isteyip, bahçemde yetiştiriyorum. Merakı olanlara, hobi edinmek isteyenlere fide olarak hediye ediyorum. Tayland’dan Papaya, Kamboçya’dan Huwa, Sri Lanka’dan Demirhindibağ, Çerimoya, Ejder meyvesi, Passiflora ve buna benzer 10 çeşit Uzakdoğu bitkileri var. Önce tüplüyorum ve büyüyünce saksıya geçiriyorum. Eşimiz, dostumuzla paylaşıyoruz. Birkaç arkadaşımda benimle birlikte bu hobiyi sürdürüyor. Pandemi döneminde ticaretini de yaptık. Papaya meyvesinin göğüs ve rahim kanserine iyi geldiği söyleniyor. Passiflora meyvesi de uykusuzluğa iyi geliyor. Bundan 2 yıl önce İstanbul’dan bir vatandaş, eşinin rahatsızlığı için çokça bu meyvelerden istedi. Çok miktarda İstanbul’a yolladım. Faydalı olduğunu söylediler. Gittiğim Uzakdoğu ülkelerinden yediğim meyvelerin tohum ve fidanlarını bulup getiriyorum. Pandemi döneminde uğraşımız bitkiler oldu. 200 kadar Papaya bitkisi üretip, ticaretini yaptık. Fethiye’nin ikliminde yüzde 95 yetişme şansı var. Bitkileri dona karşı korumak gerekiyor. Gövdeleri sert olmadığı için dona dayanıksız bitkiler. Zaman zaman parklara da ekiyorum. Arkadaşlar faydalanıyor” diye konuştu.
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN