Pandemi döneminde kuşlara ekmek atarak stres atıyorlar

Fethiye'de her hafta kurulan Salı Pazarı'nda esnaflar, pandemi nedeniyle işleri yavaşlayınca, Devlet Su İşleri (DSİ) kanalında kuşları beslemeye başladılar. Ördeklere ve martılara ekmek atarak adeta terapi olduklarını belirten esnaflar ve vatandaşlar, tüm halkın bu bölgede kuşları besleme faaliyetine destek olmasını istediler.

PAYLAŞ

Kovid-19 salgını sürecinde işleri yavaşlayan Salı Pazarı esnafları, DSİ kanalında yüzen ördeklere ve martıları besleyerek; adeta terapi oluyorlar. Salı Pazarı içerisinde kafe işletmesi bulunan Emin Duru, ilk başta ördekleri beslediğini belirtti. Ekmek atıldığını gören martıların da bölgeye alıştığını kaydeden Duru, vatandaşlarla birlikte bu şekilde stres attıklarını dile getirdiler. 

ADETA TERAPİ OLUYOR 
Salı Pazarı esnaflarından Emin Duru yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 3 yıldır Salı Pazarı’nda esnaflık yapıyorum, kafe işletiyorum. Önceden bu bölgeye ördekler geliyordu. Ekmek atınca martılar da gelmeye başladı. Kuşlara ekmek attığımız zaman huzur buluyoruz. Diğer esnaf arkadaşlarımız da geliyorlar. Kuşları beslemek bizim için adeta bir terapi oluyor. Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisine alan pandemi nedeniyle işlerimizde düşüş söz konusu… Ördekleri ve martılara ekmek attığımız zaman hepimiz rahatlıyoruz. Serçeler için de dış bölgelere yem atıyoruz. Hafta arasında gelen müşterilerimiz, Salı ve Cuma günü de pazarcı arkadaşlarımız ile kuşları elimizden geldiğince besliyoruz” dedi. 

ÖRDEKLER İLE MARTILAR KARDEŞ OLDU
Pazara gelen vatandaşlardan Mehmet Kerimoğlu açıklamasında, “Pazar kurulmuş olsun ya da olmasın, ekmek alarak buradaki kuşları besliyoruz. Hem onlar karınlarını doyuruyor hem de bizler için bir nevi hobi oluyor. Hayvan severler olarak onları beslemek bize ayrı bir heyecan veriyor. Benim yürüyüş güzergahımda olduğu için hafta 2-3 kez buraya uğruyorum. Onların uçuşlarını ve yüzüşlerini seyretmek, bizim stresimizi alıyor. Avcılığın da yasaklanması ile kuşların sayısı artıyor. Ördekler yaz mevsiminde göç etmiyorlar, martılar ile kardeş oldular. Fethiye Devlet Hastanesi’nin karşısında Ördek Adası var. Fethiye’ye çok alıştılar. İlçemiz için ayrı bir güzellik. Ekmeğini alan, kuşları beslemek için buraya gelebilir” ifadelerini kullandı. (Fatih Dereli)


 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN