OSB 2 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Fethiye Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, Seydikemer'in Çobanisa Mahallesi'ne yapılacak olan Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi projesi hakkında bilgiler aktardı. Tokmak, 'Bölgemiz için mega proje olacak. 2 bin kişilik istihdam sağlanacak' şeklinde ifadeler kullandı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

2 BİN 500 AİLE ÇİFTÇİLİKTEN GEÇİNİYOR 
AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Seydikemer Belediye Başkanı ve muhtarların katıldığı toplantı hakkında değerlendirmelerde bulunan Fethiye Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, “Milletvekilimiz, Belediye Başkanımız ve muhtarlarımız ile beraber bir toplantı yaptık. Süt bölgemizde, özellikle Seydikemer’de önemli bir geçim kaynağı. Günlük yaklaşık olarak 150 ton süt var. 2 bin 500 civarında çiftçi ailesi geçimini hayvancılıktan temin ediyor” dedi. 

BİR YILDIR SÜT FİYATLARINDA ARTIŞ YOK 
Süt fiyatlarının bir yıldır aynı olduğuna dikkat çeken Fethiye Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, “Geçen yıl Kasım ayında süt fiyatı Gıda Komitesi’nce 2.30 TL olarak açıklandı, aradan neredeyse bir yıl geçti fiyatlar hiçbir şekilde değişmedi. Üretim maliyeti yüzde 50’ye varan artışlar gösterdi. Bu da üreticimizi oldukça zor duruma düşürdü. Bu sorunu vekilimize anlattık, inşallah bu konunun çözülmesinde yardımcı olacak. En son Ekim, Kasım ve Aralık ayı için destekleme primini 40 kuruş olarak açıkladılar. Süt fiyatı sabit tutuldu. İnşallah Aralık ayındaki Gıda Komitesi ve Süt Konseyi ile yapılacak ortak toplantıda süt fiyatları konusunda tatmin edici bir karar verileceğini bekliyorum. Bugünün değerlerine göre bu fiyatın 3 TL’nin altında olmaması lazım. Yoksa damızlıklar kesilecek, üretim düşecek ve sektör ciddi anlamda zarar alacaktır. Bu konudaki düşüncelerimi de vekilimize anlattım” diye konuştu. 

PROJENİN DESTEKLENMESİNİ İSTİYORUZ
Çobanisa Mahallesi’ne kurulması planlanan Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi projesinin desteklenmesini isteyen Tokmak, “Yaklaşık 5 yıl önce başlattığımız bir projeydi. 2017 yılında Doğanlar Mahallesi’nde bir deneme yaptık ancak arazi konusunda sorunlar çıktığı için devam ettiremedik. Geçen yıl Çobanisa Mahallesi’nde yaklaşık bin 500 dekar, bir kısmı mera bir kısmı ise hazine bir arazi tespiti yaptık. Bakanlık yetkilileri gelerek uygun görüş veridiler. Biz orada üretim ve sanayiyi birleştireceğiz. Yaklaşık 40 bin büyük-küçükbaş Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi kurmayı düşünüyoruz. Bu OSB’nin içerisinde yem fabrikası, süt entegre tesisi, biyogaz tesisi, hayvan hastanesi ve hayvan pazarı olacak. Burada en küçük işletme 100 küçük veya büyükbaş hayvan olacak. Yemleme sistemi otomasyona bağlı olacak, süt teknolojik aletler ile sağılıp hemen soğutma merkezine gidecek. Maliyet düşürülecek, marka ürünler yaratılacak. Burada kalacak işçilerin lojmanları olacak. Okulu, camisi ve sosyal alanları da olacak. Yaklaşık 2 bin kişilik bir istihdamı ve günlük süt üretimini ise 800 ton olarak öngörüyoruz. Bu bölgemiz için bir mega projedir, herkes tarafından desteklenmesini istiyoruz. Dün itibari ile 66 yatırımcı, 15 bin 200 ise hayvan başvuru sayısına ulaştık. Bu işi biz tek başımıza yapmıyoruz, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Tarım İl Müdürlüğü, Ziraat Odaları, Damızlık Birliği, Muğla Ticaret Borsası ve Seydikemer Belediyesi ile birlikte yapıyoruz. İnşallah hep birlikte bu projeyi tamamlayacağız” dedi. 
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN