Oruç Sonrası Beslenmeye Dikkat!

Pandemi süreci ve kapanma dönemi sebebi ile bir bayram geleneği olan aile ve akraba ziyaretlerinin yapılamayacağı, Ramazan Bayramında oruçtan çıkılırken kontrolsüz tatlı tüketimi ya da aşırı beslenme hareketsizlik sebebiyle daha tehlikeli bir hal alacak. Beslenme ve diyet uzmanı Yasemin Çakır, 'hareketsiz kaldığımız bir döneme denk gelen Ramazan Bayramında kontrolsüz beslenme ve aşırı tatlı tüketimine her zaman olduğundan daha fazla özen göstermeliyiz. Bayramda bedeninizi tatlı yiyerek yormayın' dedi.

PAYLAŞ

Onbir ayın sultanı Ramazan Ayı uğurlanıyor. Üç günlük Ramazan Bayramı başlıyor. Pandemi süreci ve kapanma dönemi sebebi ile bir bayram geleneği olan aile ve akraba ziyaretlerinin yapılamayacağı, Ramazan Bayramında oruçtan çıkılırken kontrolsüz tatlı tüketimi ya da aşırı beslenme hareketsizlik sebebiyle daha tehlikeli bir hal alacak. Karşı karşıya kalınan hastalıkların belirli bir kısmının beslenme hatalarından kaynaklandığını ifade eden uzmanlar, “Bayramda aşırı şeker ve tuz içeren yüksek kalorili yiyecekleri biranda ve fazla tüketmek kan şekerimizde dalgalanmalara ve tansiyon problemlerine neden olabilir” dedi. Beslenme ve diyet uzmanı Yasemin Çakır, “Beslenme anlamında iki farklı süreç yaşıyoruz. Ramazan çok farklı bir süreçti. Bayram itibariyle daha yine değişecek beslenme profilimiz... Ramazandan çıktıktan sonra tüm izleyicilerimizi beslenme konusunda dikkatli olmaya davet ediyorum. Benim danışanlarıma en çok vurguladığım konu şu… Ramazan boyunca gece yemek yeme, gece öğünü vardı. 30 gün az bir zaman değil tabi. Tekrarlandıkça bazı şeyler alışkanlık halini alıyor. Ramazan bittikten sonra artık sahur öğününe ihtiyacımız kalmayacak. Özellikle izleyicilerimizden bunu rica ediyorum. Ramazandan sonra akşam yemek yeme alışkanlıklarını ciddi bir şekilde terk etsinler. Akşam metabolizma hızımız çok düşük oluyor zaten. Aldığımız kalorileri harcama şansımız neredeyse hiç yok. Bayramın birinci gününden itibaren yeniden değişik bir süreç başlayacak. 17-18 saatlik bir açlık sürecimiz vardı. Bayramın ilk sabahı itibariyle yine eski halimize döneceğiz. Gündüz beslenme ve sıvı alımı başlayacak.  Bunlar vücudumuz için çok sıra dışı durumlar. Ramazanın ilk günü de biz kendi çapında şok yaşıyoruz. Ramazandan sonra bayramın ilk sabahı da şok yaşıyoruz. Onun için bu geçişlere lütfen çok dikkat edin” dedi.
 KAHVALTI NASIL OLMALI
Beslenme ve diyet uzmanı Yasemin Çakır, “Özellikle bayram sabahında kızartma, sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünlerine ilk etapta yer vermeyin. Daha fresh(taze) kahvaltılar, özellikle çiğ sebzeler domates, biber, salatalık, maydanoz, az tuzlu bir beyaz peynir ve lütfen yumurtalar haşlanmış olsun. Ve lütfen ekmeğimiz bol lif içerikli bir ekmek olsun. Harika zeytinlerimiz var. Yani bir şekilde güzel fresh bir kahvaltıyla başlayabiliriz. Yine söylüyorum gündüz beslenmeye başladıktan sonra yiyecek alımımız artmamalı. Öyle öğünler yapmalıyız ki küçük küçük ve kesinlikle besin içeriği yüksek öğünler olmalı. Mutlaka ara öğünlerimiz olacak yine. Özellikle kuru meyveler tabi taze meyvelerde olabilir ama yanına fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumlar ekleyerek güzel ve sağlıklı ara öğünler yapılmasını tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.
TATLI TÜKETİMİNE DİKKAT 
Beslenme ve diyet uzmanı Yasemin Çakır, “Diğer yandan tatlı bayramı evde olacağız ama lütfen tatlı tüketiminize çok dikkat edin. Özellikle hamurlu ve şuruplu tatlılara... Neden çünkü özel bir durum yaşıyoruz. Hareketimiz kısıtlı. Evdeyiz. Bu yüzden kalori alımımıza çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Bayram geleneklerimizde var. O zaman ne yapacağız? Sütlü tatlılarla geleneklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.
MUTLAKA 2.5 LİTRE SU!
Çakır, havaların ısındığına dikkat çekerek, vücut metabolizması için “Havalar ısındı. Özellikle sıvı alımınıza lütfen çok dikkat edin. Sıcaklarla beraber sıvı kaybımızda artıyor. Susuzluk bizim için hiç arzu etmediğimiz bir şey. Onun için günde 2 – 2,5 litre su tüketmeye özen gösterelim. Güzel bir ramazan sürecini daha sağlıklı, oruç tutarak geride bıraktık. Tüm izleyicilerimizin ve İslam âleminin Ramazan Bayramı’nı tüm içtenliğimle kutluyorum. Herkese sağlık huzur mutluluk getirsin diliyorum” dedi. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN