Onlar yangınların görünmez kahramanları

Yangın sürecinde canla başla mücadele eden halk arasında yangınların Görünmez Kahramanları olarak da adlandırılan Fethiye'de görev alan yangın uçuş ekibi FRT TV mikrofonlarına konuştu. Yangın sürecinden bahseden ekip çok duygulu anlara da şahitlik ettiklerini belirtti.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Gerçek Fethiye Gazetesi - Arzu Özlem Sipahi

10 yıldır yangın söndürme operasyonunda görev almakta olan yangın Pilotu Yılmaz Önal ile yaptığımız röportajda;
Yangın döneminde bölgede en çok etkilendiğiniz yer neresi oldu?
Bütün yangınlarda etkileniyoruz çünkü sadece ağaçlar yanmakla kalmıyor içinde ki en ufak böcek, tavşanlar, kuşlar hepsi zarar görüyor. Bir an önce çıkan yangını kapatmaya çabalıyoruz, uğraşıyoruz.

Burası bizi zorlar dediğiniz bir yer oldu mu?
Bütün bölgelerde daha çok vadi içleri biraz zorluyor bizi, onun dışında 6.000 fitten sonra yüksek kesimler zaten orman bitiyor orada sınırda kalıyor. Elimizden geldiğince büyük bir özveri ile söndürmeye çalışıyoruz.

Her bölgeye rahatlıkla müdahale edebiliyor musunuz?
Yüzde 95 müdahale ediyoruz, daha çok dediğim gibi vadi içleri bizi zorluyor ama elimizden geldiğince büyük bir özveri ile çalışıyoruz.

Denizin ve havuzların yakın olması yangına bir avantaj mı?
Bizim için çok büyük avantaj zaten bütün bölgelerimizde çok kısa mesafeler de yangın havuzlarımız mevcut. Yangın havuzu olmayan bölgeler de denizlerimizden çalışıyoruz veya göller ve barajlardan, en kısa sürede kapatmış oluyoruz. 

Yurtdışından gelen pilotlarımızla bizim burada ki Türk pilotlarımızın çalışma sistemleri aynı mı?
Sonuçta herkes kendi görevini yapıyor, yıllardır aynı kişilerle çalışıyoruz 10. senem daha önce bu ekibimle çalıştım yine bu sene burada beraberiz uyumlu bir şekilde devam ediyoruz.

Bildiğiniz gibi Kahramanmaraş’ta bir uçak kazası meydana geldi ve şehitlerimiz var, tanıdığınızı biliyorum orada ki şehit pilotlarımızı, neler söylemek istersiniz?
Çok üzücü bir durum uçan orman mühendisi ve Türk pilotumuzu şahsen tanıyorum beraber görev yaptığım kişilerdi, mekanları cennet olsun vatan için şehit oldular.

Yangın döneminde görev alan ve halen görevi devam eden Orman Muhafaza Memuru İrfan Türkmen ile yaptığımız röportajda;

Bildiğiniz gibi bölgede Muğla’nın birçok ilçesinde orman yangını çıktı. En çok hangi yer sizi etkiledi? Burası bizi zorlar dediğiniz bir yer oldu mu?
Tüm bölgeler bizi etkiliyor çünkü çok büyük yangınlar oldu bu yıl, hepsi bizi etkiledi Marmaris, Muğla, Köyceğiz’de ki yangınlar olsun bizi hepsi etkiliyor.

Şuan bulunduğunuz birimde kaç tane orman personeli mevcut?
Helikopterde değişimli olarak çalışıyoruz biz, bir tane daha değiştirici arkadaşımız var onunla beraber yani 2 kişi değişimli olarak çalışıyoruz. 

Bir helikopterde normalde ben dışarıdan bakan biri olarak 1 kişi olduğunu düşünebilirim. Helikopter içinde göreve giden kaç kişi oluyor?
Göreve giden helikopterin içerisinde 5 kişiyiz, 2 tane helikopter pilotumuz, 1 tane vizör pilot, 1 tane orman muhafaza memuru, 1 tane de uçuş mühendisimiz var. 


Bölgemizde birçok yangın meydana geldi ve helikopterler çok büyük bir rol üstlendi, su temininde bir sıkıntı yaşandı mı?
Hayır, herhangi bir sıkıntı yaşanmadı, çünkü bölgemizde çok fazla yangın havuzumuz var. Su toplama çukurlarımız oldukça mevcut bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamadık. 

Sizin helikopterde ki göreviniz nedir?
Benim görevim burada muharebeyi sağlamak diğer ekipler ile olsun, hava araçları olsun, amirlerimizle beraber gelen talimatları pilotlara aktarıyorum bu şekilde yangında çalışma yapıyoruz. 

Son olarak eklemek istediğiniz, özellikle yangın bölgeleriyle alakalı bir şey var mı?
Orman yangınlarıyla mücadele bir vatan savunması tabi ki yaptığımız iş çok tehlikeli hem hava aracı olsun hem yangınla mücadele çok tehlikeli bir iş ama biz bundan gurur duyuyoruz görevimizi seviyoruz çünkü insanlar orada bize muhtaç sonuçta yanan bizim ağaçlarımız, bizim evlerimiz insanların orada evleri yanıyor, ağaçları yanıyor, bahçeleri biz bunlarla mücadele için helikopterin içerisinde canla başla çalışıyoruz. Biz bunu havadan da görüyoruz insanlar orada bizi görüyor bize muhtaç olduklarını hissediyoruz. Helikopterin içerisinde bizde çalışırken duygusallaşıyoruz. 

Muğla dışında ki vatandaşların çoğu sürekli burada ki birlik ve beraberlikten bahsediyor, bunun hakkında ne söylemek istersin?
Biz hepsine şahit olduk, gerçekten vatanımız, milletimiz yangınlarla mücadelede çok büyük rol oynadılar. Hem kurumumuz olsun hem vatandaşlarımız olsun bu yıl gerçekten inanılmaz bir mücadele gösterdik. 
    


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN