Önder, 'Tarımsal üretim durmak üzere'

Fethiye Galatasaraylı İşadamları Derneği Yunus Önder, FRT Televizyonu'nda Erdoğan Cankuş'un hazırlayıp sunduğu Pozitif Düşünce programında ülke ve bölge ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Önder, 'Türkiye'de tarım ve sanayi üretimi durmak üzere. Türkiye üretmezse enflasyon düşmez. Siz kolay yoldan tarım alanlarına bina yapıp satarsanız, otomatik olarak üretimden düşersiniz' dedi.

PAYLAŞ

Enflasyonun düşmesi için en önemli unsurun üretimin olduğunu vurgulayan Fethiye Galatasaraylı İşadamları Derneği Yunus Önder, ilerleyen süreçte altın fiyatlarında yükselme olmayacağını belirtti. Yatırımların altın yerine borsada değerlendirilmesi önerisinde bulunan Önder, Türkiye’nin enerji kaynaklarına sahip çıkması gerektiğini söyledi. 

EKONOMİ SİYASETLE İÇ İÇE OLMAZ 
Fethiye Galatasaraylı İşadamları Derneği Yunus Önder açıklamasında, “Türkiye’de yaşam koşulları gereği artık herkesin birincil konusu ekonomi… Ülke ekonomisini temsil eden bir kişinin sosyal medya hesabından istifa etmesi kabul edilemez. Bakanın davranışı sizin ekonomik modelinizi ortaya koyar. Çünkü bir ülkenin maliye ve hazinesi başarılı olursa ülke kalkınır. Ekonominin belli bir kuralı vardır. Yurtdışında ayrı Türkiye’de ayrı bir kuralı yoktur. Ekonomi hiçbir zaman siyasetle iç içe olamaz. Ülke ekonomisini yöneten kişinin siyası partiyle ilişkisi olmamalı. Bağımsız kararlar verebilmesi lazım. Ekonomi siyasetle iç içe olursa ülkeler, Türkiye’nin düştüğü duruma düşer. Türkiye’de yaşanan döviz dalgalanmalarının temel sorunu, ülke ekonomisinin yanlış yürütülmesinden kaynaklanıyor. Türkiye’nin yönetim modelinde sıkıntılar çokça var. Parlamenter sistemde merkez bankası denetleniyordu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ekonomide bir yeri vardı. Günümüzde Cumhurbaşkanı merkez bankası başkanını istediği gibi görevden alabiliyor. İstediği gibi atamalar yapabiliyor. Türkiye’yi ayakta tutan, Türkiye bankacılık sistemidir. Türkiye’de bankacılık sistemini alalım, ekonomi biter. Bankalar sendikasyonlarla işlerini yürütür. Hiçbir banka ülke hazinesinden aldığı parayı, vatandaşa satmaz. Sendikasyon kuruluşları uluslararası bütçede parayı bankalara dağıtır. Sendikasyon kuruluşları Türkiye’ye para getirirken ekonomik argümanlara bakıyor. Ekonomiyi yöneten kişiyi rahat bırakmak gerekiyor. Cumhurbaşkanlığımız tarafın ekonomi bakanlığına Lütfü Elvan atandı. Merkez bankası başkanımızda Naci Alban oldu. Önceki yönetime göre yeni isimler çok daha başarılı olacaktır” dedi. 

FAİZLERİN DÜŞMESİ 
Açıklamasını sürdüren Önder, “Bütün dünya korona virüs belasıyla uğraşıyor. İnsan yaşamından çok ekonomi üzerinde etkileri oldu. Bugün Amerikan merkez bankası FED, kasasına altın koymadan para basabilir. Bizde dahil olmak üzere, tüm merkez bankaları kasalarına basacağı para miktarına eş değerde altın koymak zorunda. Korona virüsün ekonomiye olan zararını kapatmak için Amerikan merkez bankası FED, bilançosunu 4 kat büyüttü. Bu basılan paralar, sendikasyon kuruluşları ile tüm dünya bankalarına dağıtıldı. Ülkemizde korona virüs döneminde ‘ekonomimiz çok iyi olduğu için mi?’ faizler düştü. Bu faizlerin düşme sebebi, Amerikan merkez bankası FED’in bilançosunu düzeltmesi tüm dünyaya yaradı. Bu paraları bazı ülkeler mantıklı kullandı. Biz ülke olarak bu paraları virüs döneminde kapalı kalan alanlarda kullanmamız gerekiyordu. Biz bu paraları konut kredilerinde değerlendirdik. Vatandaş kredi faizini ucuz kullanıyormuş gibi hisseti ama evi 2 kat fiyatına aldı. Sanayi ve tarım devam ederse bizim ekonomimiz düzelir. En çok zararı döviz dalgalanmasından yaşadık. Aldığımız ürünlerin yüzde 70’i döviz kurları ile geliyor. Faiz lobisinin tanımı kişiden kişiye değişebilir. Zamanında bu kişiler ülke için mantıklı gelirken, bugün faiz lobisi adı takılıyor. Bu isimleri takan kişi aynı… Ekonominiz güçlüyse kimse size müdahale edemez. 2008-2010 yılları arasında ülkemiz ekonomi konusunda iyi yönetiliyordu. Berat Albayrak döneminde kesinlikle ekonomimiz iyi yönetilmedi” ifadelerini kullandı. 

ALTIN FİYATLARI YÜKSELMEZ
İlerleyen süreçte altın fiyatlarında yükselme olmayacağını kaydeden Önder, “Ülke olarak uçurumun kenarındayız. Ayakları yere basan bir ekonomi yönetimi olması lazım. Acı reçete hep vatandaşa çıkmıştır. Türkiye’de vatandaşlar hariç en yüksekteki iş adamları bile memnun değil. Tepeden tırnağa her şeyin fiyatı 2 katına çıktı. Ekonomi iyi ellerde yönetilseydi bunlar yaşanmazdı. İşi bilen insanlar, işin başına getirilirse başarı kendiliğinden gelir. Altın fiyatları 3 büyük şirketin aşıyı bulduk demesiyle geriledi. Altın fiyatlarının daha yüksek rakamları göreceğine inanmıyorum. Altının artmasının nedeni, virüs döneminde güvenli liman olarak altının seçilmesinden kaynaklandı. Aşı bulunduktan sonra yükselme yaşanmaz” şeklinde konuştu. 

ÜRETİM OLMAZSA ENFLASYON DÜŞMEZ
Fethiye Galatasaraylı İşadamları Derneği Yunus Önder, “Türkiye’de tarım ve sanayi üretimi durmak üzere. Türkiye üretmezse enflasyon düşmez. Siz kolay yoldan tarım alanlarına bina yapıp satarsanız, otomatik olarak üretimden düşersiniz. Türkiye artık üretmez hale geldi. Kolay para kazanmak için kolaya kaçılıyor. 2011’den bu yana üretim için bir adım atılmadı. Turizm’de bir üretimdir. Bu sektörlere destekler gelmesi gerekiyor. Üretimi arttıracak teşvikler şart. Vatandaşlar yatırımlarını bankacılık hisselerini bölerek alabilirler. Korona virüs ilacı bulunduğu için zarar gören şirketlerin değer kaybı önlenerek yükselecektir. Vatandaşlar birikimlerini bu şirketlerden yana hisse alarak yapabilirler. Birde bu kış paranın değerinin artmasından dolayı konut fiyatlarında düşüş yaşanacağını düşünüyorum. Türk borsaları yükselişe geçecektir. Yatırımlarını altın yerine borsada değerlendirmeleri daha doğru olur. Aşı üreten ilaç şirketleri bu konuda en iyi yatırımdır. 

ÜLKE ÇOK İSRAF YAPIYOR 
Önder programın son bölümündeki açıklamalarında, “FETÖ örgütünün darbesinde tek yürek olduk. Onların zararının etkilerini de görüyoruz. Ekonomide hemen iyileşme olamaz. Ekonomi yönetimi uzun bir süreçtir. Bugün uygulanmaya başlanan yeni politika sonuçlarını 1 yıl süreden sonra verecektir. Dış yatırımcı düzelmeleri görünce, ülkemize yatırım için gelecektir. Bize batıran yolcu garantili işletmelerin yapılmasıdır. Şirkete söz vererek,  iş yapamadığı zaman zararını ödemek kabul edilemez. İsraflardan kaçınılmalıyız. 17 uçakla ziyarete gitmek israftır. Biz çok zengin bir ülke değiliz. İtibar göstermek uçak sayısı ile olmaz. İtibar ülkenin ekonomisi ile yapılır. İtibar ile şov ayrı kavramlardır. Kesinlikle Türkiye’nin çevresindeki enerji kaynakların çıkarılması gerekiyor. Terör örgütleri ile en üst düzeyde mücadele edilmesi lazım. Ülke güvenliği hepsinden önemlidir. Bize karşı yaptırımların takip edilmesi gerekiyor” dedi. 
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN