Öğrencilerin Balık Ekmek Şenliği

'Balık Yiyorum Sağlıklı Besleniyorum' Projesinin ikinci etkinliği Kadıköy'de gerçekleşti. Şenlikte öğrenciler, bir yandan balığın insan vücuduna faydalarını dinlediler diğer yandan da balık ekmek kuyruğuna girdiler.

PAYLAŞ

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün “ Muğla 48” projesi kapsamında Seydikemer ilçesinde, Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği, Seydikemer Kaymakamlığı’nın koordinesinde Muğla Alabalık Yetiştiriciler Birliği’nin destek ve katkılarıyla uyguladığı  “ Balık Yiyorum Sağlıklı Besleniyorum” Projesinin uygulaması, balık ekmek şenliğiyle devam ediyor. 
Projenin Seydikemer ayağı, Kadıköy İlkokulu ve Ortaokulu bahçesinde gerçekleşti. Şenliğe, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Seydikemer Kaymakamı Haktan Gökçekuyu, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Yardımcısı Muhammet Sevinç, Muğla Alabalık Yetiştiriciler Birliği Başkan Yardımcısı İsmail Derici, Muğla Alabalık Yetiştiriciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Adem Camuz,  Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Kaynak, Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı, İlçe Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 
Saylak “Bu ülkeyi kurtaracak olan üretimdir”
Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Şenlikte bir konuşma yaparak, projede emeği geçen tüm müdürlük ve oda çalışanlarına teşekkür etti. Saylak, öğrencilere, burada üreticilerin harika balıklar yetiştirdiğini söyleyerek “ sizlerin derslerinizde ve gelecekte başarılı olmanız balık sağlıklı bir besin maddesi, protein kaynağı. Dolayısıyla bu ülkede çok ciddi bir balık üretimi yapılıyor. Ne yazık ki tüketiminde sıkıntılarımız var” dedi. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Türkiye’de kişi başı balık tüketiminin 6 kg. olduğunu, AB ülkelerinde bunun tam dört katı olduğunu vurgulayarak “ Balık Yiyorum Sağlıklı Besleniyorum kampanyası daha fazla balık tüketmemiz için yapıldı. Muğla 1480 km.lik bir sahil şeridine sahip. Deniz kültür balıkçılığında ilimizin liderliği tartışılmaz. Ülkedeki üretimin %65’ini bu ilde yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl Muğla ilinden su ürünleri ihracatımız 353 milyon dolardır” dedi. Saylak, İl Müdür Yardımcısını, İlçe Müdürünü ve Su Ürünleri Şube Müdürü’nü işaret edip kendilerine buradan hedef koyduklarını dile getirerek “ 2023’de Muğla’dan su ürünleri ihracatını 700 milyon doların altında bırakırsanız şapkaları değişiriz” dedi. “ Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yedi gün yirmi dört saat üreticilerimizin hizmetinde. Bu memleketi kurtaracak olan üretimdir” diyen Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, konuşmasını Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı ve ekibini çalışmalarından ötürü tebrik ederek sonlandırdı.
Ardından bir konuşma yapan ve FRT mikrofonlarına da projeyle ilgili bir açıklamada bulunan Seydikemer Kaymakamı Haktan Gökçekuyu, sağlıklı bir neslin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan bu projenin, öğrencilerin balık yemenin faydaları hakkında bilgi sahibi olması ve  balık yeme alışkanlığı edinmeleri açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Gökçekuyu, ayrıca bölgemizin zengin alabalık çiftliklerine sahip olduğunu belirterek  “Türkiye’nin en çok balık üreten, yetiştiren ve pazara sunan bir bölgeyiz. Bundan dolayıöncelikle kendi ilimizdeki çocuklarımızabalık tüketim alışkanlığını edindirmeyi amaçlamaktayız” şeklinde açıklamada bulundu.
Konuşmaların ardından katılımcı öğrencilere katılım belgeleri verildi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından Seydikemer Kaymakamı Haktan Gökçekuyu ve Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak kendi elleriyle öğrencilere balık ekmek dağıttı. Izgarada pişirilen 600 adet balık, ekmek arası yapılarak şenliğe katılan protokol ve öğrencilere servis edildi. 
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN