Nursel Özdemir Eğitim Kurumları hedef büyüttü

Özel çocukların eğitiminde önemli bir yeri bulunan Duyu Bütünleme eğitimleri artık Fethiye'de de verilmeye başlandı. Sadece Nursel Özdemir Eğitim Kurumları'nda verilen Duyu Bütünleme seansları başladı. Kurum bünyesine bir Duyu Bütünleme Uzmanı daha katarak seanslara başlayan Nursel Özdemir Eğitim Kurumları,  özel eğitimin yanı sıra dil ve konuşma terapisi, ergoterapi, odyoloji oyun terapisi, foortime, fiziktedavi, prep eğitimi, disleksi muhadale program, psikolojik danışman ve rehberlik hizmeti de vermeye devam ediyor. Nursel Özdemir Eğitim Kurumları Kurucusu ve Psikolojik Danışman Salih Dündar ' hedefimiz halkımızın taleplerini karşılayarak her türlü eğitimi onların ayağına kadar getirebilmektir' dedi. 

PAYLAŞ

Yetersizlikleri sebebiyle özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere hizmet eden Nursel Özdemir Kurumları, 2002 den bu yana eğitim vermeyi sürdürüyor. Özel eğitimin yanı sıra dil ve konuşma terapisi, ergoterapi, odyoloji oyun terapisi, foortime, fiziktedavi, prep eğitimi, disleksi müdahale program, psikolojik danışman ve rehberlik hizmeti sunulan kurumda, Duyu Bütünleme seansları da başladı. Uzman fizyoterapistler tarafından verilen duyu bütünlemede bireysel değerlendirmeden sonra kişiye özel eğitim programı yapıldığını ifade eden Nursel Özdemir Eğitim Kurumları Kurucusu ve Psikolojik Danışman Salih Dündar, verilen bu eğitimle ilgili bilgiler aktardı. Bünyelerine katılan Duyu Bütünleme Uzmanı Funda Bülbül Küçükkaratekeli ile birlikte Elit Nursel Özdemir Eğitim Kurumu'nda bir basın toplantısı düzenleyen Psikolojik Danışman Salih Dündar, duyu bütünleme uzmanlarının tarama için öğrencileri beklediklerini açıkladı. Dündar " kurum olarak yenilenmeye, güçlenmeye devam ediyoruz. Biz kurum olarak diğer özel eğitim kurumlarından nasıl fark yaratırızın peşindeyiz. Duyu Bütünleme seansları için okulumuzda çok güzel bir ortam hazırladık. İki Duyu Bütünleme terapistimiz bu konuda uzmanlaştı. Fethiye ve çevresinde her ailemizin her özel eğitim gereken bireyimizin ihtiyaç duyduğu Duyu Bütünleme eğitimi ayağına gelmiş bulunmaktadır. 4 Ocak itibariyle seanslarımız başlamıştır. Amacımız halkımızın ayağına inebilmek ve özel çocuklarımızı en sağlıklı bir şekilde topluma uyumlarını sağlayabilmek" diye konuştu. 
2-4 YAŞ ARASI ÇOK ÖNEMLİ
Fizyoterapist- Duyu Bütünleme Uzmanı Funda Küçükkaratekeli yaptığı açıklamada Duyu Bütünlemeye hangi çocukların ihtiyacı olduğu konusunda bilgiler aktararak "Çevreden gelen uyarıları algılamamızı sağlayan ve bu uyanlara adaptif cevap vermemize neden olan yedi adet duyumuz vardır. Bunların beşi bildiğimiz gibi bilgilerin geldiği duyular. Diğer ikisi ise denge, hareket (vestibüler), kas ve eklem duyusu (propriosepsiyon) Denge ve Hareket (vestibuler) duyusu uzay boşluğunda nerede olduğumuzu bilmemizi sağlar, vücut dengesini temel alır; hareket yönümüzü ve hızı algılamamızı sağlar. Kas ve Eklem(proprioseptif) duyusu ise kendimize ne kadar kuvvet uyguladığımızı, vücut uzuvlarımızın vücudumuza göre nerede olduğunu anlamamızı sağlar; yani vücut farkındalığımızı sağlayan duyumuzdur. Tüm bu bahsedilen duyuların algısında sıkıntı yaşayan çocuk veya erişkin kişilerde Duyu Bütünleme Terapisi uygulanmaktadır. "Beynimizin gelen duyusal bilgiler düzenlediği ve yorumladığı sürece duyu bütünleme denir. Burada amaç insan vücudunun bazı bölgelerini uyararak, duyularının birbirleri ile uyumlu şekilde çalışmalarını sağlamaktır. Duyular hareketle uyumlu bir şekilde çalıştığı takdirde beynimiz pekişmeye ve yeni bilgiler doğru şekilde öğrenmeye açık hale gelir" dedi. "Duyu Bütünleme çocukların anne karnına düştüğü anda başlıyor" diyen Fizyoterapist- Duyu Bütünleme Uzmanı Funda Küçükkaratekeli "yaş grupları ve erken tanı çok önemli. En Duyu Bütünlemeye ihtiyacı olan 2-4 ve 4-6 yaş arası bizim için çok önemli ifadelerini kullandı. 
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN