MUSKİ yine işin suyunu çıkarttı!

Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı MUSKİ, fıkralara konu olacak bir olaya imza attı. Koronavirüs salgını tedbirleri çerçevesinde yaklaşık iki haftadır kapalı olan bir iş yerine, MUSKİ tarafından gönderilen su faturası şok etti.

PAYLAŞ

Fıkra gibi olay Muğla’nın Menteşe ilçesinde meydana geldi. Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) tarafından, koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 15 gündür kapalı olan bir iş yerine su faturası kesildi. Su faturasında kullanılan su bedeli sıfır lira yazarken, ilçe belediyesi katı atık toplama-taşıma bedelinde yazan rakamı gören esnaf adeta şok yaşadı. MUSKİ tarafından esnafın kapalı olan işyerine gönderilen faturada, içme suyu bedeli 0 lira, ilçe belediyesi katı atık toplama-taşıma bedeli ise 97 lira 20 kuruş olarak yer aldı. 
Esnaf Şok Yaşadı!
Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MUSKİ, koronavirüs salgını nedeniyle kapalı olduğu için sayacını okuyamadığı işyerine 111 lira su faturası gönderdi. 
İşyeri sahibi Ahmet Karakuş, “Demek ki hiç dükkanı açmasak aylık durduk yere 111 lira fatura ödeyeceğiz. Vallahi yazık. Düşen esnafa resmen bir de belediye vurdu.” diyerek isyanını dile getirdi.
Muğla’nın Menteşe ilçesinde restoran işletmeciliği yapan Ahmet Karakuş, korona virüs tedbirleri kapsamında 2 haftadır kapalı olan işletmesine, su sayacı okunmadan gönderilen 111 lira tutarındaki su faturasını görünce şoke oldu. 
Kullanılmayan Suya Fatura!
MUSKİ tarafından işletmeye sayaç okunmadan gönderilen faturaya, atık su, kullanım suyu ve çevre temizlik vergisi bedelleri yansıtılmazken, ilçe belediyesi katı atık toplama, taşıma bedeli olarak 94,20 lira, büyükşehir katı atık bertaraf bedeli olarak 43 kuruş ve KDV olarak 17,04 lira yansıtıldı. 
Hiç su kullanmadan 111,67 lira fatura gönderildiğini gören işletme sahibi Ahmet Karakuş, adeta isyan etti.
Karakuş, pandemi nedeniyle iki haftadan uzun süredir işyerinin kapalı olduğuna dikkati çekerek, “Hiçbir şekilde burada su giderimiz bulunmamaktadır. Buna rağmen bugün itibariyle sayaç okunmadan bize bir fatura geldi. 94 lira 20 kuruş katı atık bedeli ve 17 lira 04 kuruş KDV olmak üzere toplamda 111,67 lira su faturası tarafımıza ulaştı.” dedi.
Dükkânların kapalı olduğu için hiçbir gelirleri olmadığını vurgulayan Karakuş, şunları kaydetti:
“Zaten esnafın hali belli. Elektrik su gibi bir harcamamız olmamasına rağmen böyle bir fatura bize yansıtıldı. Kira dahil hiçbir şey ödeyemezken, bu fatura nereden geldi? Anlamı nedir? Çok merak ediyoruz. Mağduriyetimiz var. Ben bununla ilgili kurumlara ve yetkililere başvurumu yapacağım. Benim gibi bu durumdan mağdur olan diğer esnaflarımızı da gerekli girişimlerde bulunmaya çağırıyorum.”
Karakuş, “Demek ki hiç dükkânı açmasak aylık durduk yere 111 lira fatura ödeyeceğiz. Vallahi yazık. Düşen esnafa resmen bir de belediye vurdu.” diyerek isyanını dile getirdi.
 

Ferdi Yavuz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN