MUSKİ önce suya zam yaptı, sonra kuraklık uyarısı yaptı

MUSKİ önce suya zam yaptı sonra kuraklı uyarısında bulundu. Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne (MUSKİ) il genelinde suya zam yaptı. Suya, yüzde 35 zam yapan MUSKi, daha sonra yine il geneli için kuraklık uyarısı yaptı. Suya zam yapan MUSKi, kuraklıkla ilgili olarak, 'Kurumların, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşlarımızın duyarlılığı büyük önem arz etmektedir.' açıklamasında bulundu.

PAYLAŞ

Muğla’da 28/12/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere suya zam geldi. Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) tarafından suya %35 zam yapıldı. Suya gelen son zam ile 12/2020 dönemde 1. Kademe: 2.86 TL iken 01/2021 döneminde 3.88 TL’ye, 2.Kademe : 4.50 TL'den 7.88 TL'ye yükseldi. 
VATANDAŞLARDAN SU KULLANIMI İÇİN DUYARLILIK İSTENDİ! 
MUSKİ tarafından 26.11.2020 tarihinde alınan kararla 28/12/2020 tarihinden itibaren zamlı tarifeye geçildi. Öte yandan yine MUSKİ, Muğla için kuraklık uyarısında bulundu. MUSKİ tarafından yapılan açıklamada  “Muğla İlimiz genelinde gerek yeraltı su rezervleri gerekse baraj seviyeleri kritik seviyelere inmiştir” denildi. Açıklamada “Geçmiş yılların sıcaklık ve yağış ortalamasına göre 2020 yılı rekor sıcaklık ve yağışsızlık-kuraklıklarla geçmiş, Muğla İlimiz genelinde gerek yeraltı su rezervleri gerekse baraj seviyeleri kritik seviyelere inmiştir. İleriki yıllarda da devam edeceği öngörülen kuraklıkla ilgili olarak, Kurumların, Sivil toplum Kuruluşlarının ve vatandaşlarımızın duyarlılığı büyük önem arz etmektedir. “MUSKİ kuraklık ile mücadele kapsamında; sorun yaşanacak yerleşimlerin tespiti, kayıp kaçak oranlarının azaltılması, yeni kaynak araştırmalarının yapılması ve tahsis işlemlerinin başlatılması, efektif sistem yönetimi gibi çalışmalar yapmaktadır. Ülke genelinde ortalama olarak içme suyu %54 oranında yerüstü su kaynaklarından temin edilirken bu oran ne yazık ki Muğla’mızda sadece %17 seviyesindedir. Bu oranın ülke ortalamasına getirilebilmesi adına ilgili kurumun yeni içme suyu barajları yapımına ve/veya mevcut baraj ve göletlerden içme suyu tahsis miktarlarını acilen yükseltmesi gerekmektedir” denildi.
 

Ferdi Yavuz

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN