Murat Karacabey'den Kurban Etini Saklama Ve Pişirme Tüyoları

Kurban Bayramı geleneği olan etin kesimden sonra doğru şekilde muhafaza edilmesi ve pişirilmesi sağlık için büyük önem taşıyor. Mur-et Karacabey işletmecisi Et Uzmanı Murat Karacabey etin kesim sonrası parçalanması, paketlenmesi ve kurban etinin pişirilmesi hakkında son derece önemli tavsiyelerde bulundu.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Et Uzmanı Murat Karacabey Kurban Bayramı geleneği olan etlerin bir öğünlük yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetinde veya yağlı kağıda sarılarak muhafaza edilmesini tavsiye ediyor. Etin daha lezzetli olabilmesi için minimum 1 gün dinlenmesi gerektiğine dikkat çeken Murat Karacabey, çözülme işlemi için buzdolabının alt bölmesinin kullanılmasını öneriyor.
KURBAN ETİ 1 GÜN DİNLENDİRİLMELİ 
Mur-et Karacabey işletmecisi Et Uzmanı Murat Karacabey, “Öncelikle Mur-et Karacabey ailesi olarak herkese iyi bayramlar dileriz. Kurban Bayramınız mübarek olsun. Kurban Bayramı’nda olmazsa olmazımız kurbanımız kesilecek. Fethiye yöremiz kurbanda kuzu kestiği için kuzu getirdik. Kuzudan söz edeceğiz. Bayramın ilk günü kurbanlarını kesen herkes kestikleri kurbanları eskiden olduğu gibi normalde hemen işlerler. Ama etin daha lezzetli olabilmesi için minimum 1 gün dinlenmesi gerekir. Etin hem işlenmesi, tatlı olması hem de daha kaliteli olması için kesildikten sonra 1 gün boyunca dinlendirilmesini tavsiye ederiz. Ertesi gün isterse dağıtıma hazırlanmak için et pay yapılır sonrasında pirzolalık, kavurmalık, yemeklik diye ayrılır. Et 0-2 derece arasında saklanır. Et fazlaysa ve derin dondurucuya atılacaksa eğer hepsini bir bütün olarak değil, birer kiloluk paketlere koyup atılmalı. Derin dondurucudan bütün halinde çıkarılırsa etin tadı kaçar, ömrü kısalır verim alamazlar” dedi. 
ETİN BÖLÜMLERİ NASIL TÜKETİLMELİ?
Et Uzmanı Murat Karacabey “Etin en güzel yerleri kavurma olacaksa arka buttur. Arka but kemiksiz, güzel ve yumuşaktır. Yemeklik olacaksa da ön kol ve kaburga kullanılmalı. Boyun ve gerdan da genellikle yemekte kullanılır. Pirzolalarda ızgarada kullanılır. Kuzu ciğeri, böbrek, dalak ve yürek kahvaltıda doğranıp, tavada pişirilir” ifadelerini kullandı. 
 

Onur Çadır

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN