MUĞLA TABİP ODASI BAŞKANI ŞAHİN: BUNUN ADI TAM KAPANMAMADIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz Pazartesi günü Ramazan Bayramı'nı da içine alan 17 günlük tam kapanma açıklamasının ardından Muğla'nın Bodrum ilçesi tatilcilerin akınına uğradı. Bodrum'da nüfusun son üç gün içerisinde 500 binlere dayanması üzerine sağlık yetkilileri uyarılarda bulunmaya başladı. Muğla Tabip Odası Başkanı Cafer Şahin, 'Üç gün önceden duyuru yapıp insanların üç gün göç etmesine fırsat verdiler. Bunun adı olsa olsa tam kapanmama olur' dedi.

PAYLAŞ

Muğla Tabip Odası Başkanı Cafer Şahin tam kapanma kararının üç gün önceden duyurulmasıyla vatandaşların göç etmelerine fırsat verildiğini belirterek şöyle konuştu;

“Bu şekilde bir tam kapanma olmaz. Üç gün önceden duyuru yaparak insanların sahil kesimlerine göç etmelerine fırsatı verdiler, bunun adı olsa olsa tam kapanmama olur. Nüfusumuz 1.1 milyondan, 2 milyona dayandı. 2020 Haziran da ki rahatlama sürecini yaşıyoruz. 11 Mart 2020 tarihinden sonraki en tehlikeli sürecin içerisindeyiz. Tam kapanma dedikleri bu olamaz. Örneğin ben işyeri hekimiyim ve 55 işyeri ile ilgili yetkiliyim, bu 55 işyerinin tamamı açık şu anda, işçiler görevliler her yerde, dolaşıyor, geziyor, büyükşehirlerden gelenlerle birlikte hareket ediyor. Muğla ili ve ilçelerindeki gerek hastaneler ve gerekse yoğun bakım üniteleri şu anda yüzde 70 diyorlar ama bunun içinde çocuk ve kadın doğum yoğun bakım üniteleri de var, Covid-19 ile ilgili yoğun bakım yataklarının tamamına yakını dolu”

“1 MAYIS İŞÇİNİN EMEKÇİNİN BAYRAMI DEĞİL HASTALIĞI OLACAK”

Türkiye’nin gözde tatil merkezlerinden Bodrum başta olmak üzere Marmaris, Datça ve Fethiye sahil kenarlarına büyük göç olduğunu belirten Şahin, “Büyükşehirlerden akın akın gelenler hastalık popülasyonunu buraya yaymaya başlayacaklar, 10 gün sonra Muğla ili olarak büyük bir sağlık krizinin içerisinde olabiliriz. Ayrıca aşılama çalışmalarında çok yavaşladı ve adeta durdu. Bu gidişle 2021'i bırakın 2022 ve 2023 yılında bu salgınla mücadelede devam ediyor olacağız. İşçi bayramını kutlamaya çalışıyoruz ama bu bayram, yani 1 Mayıs işçinin emekçinin bayramı değil hastalığı olacak” ifadelerine yer verdi.

Esma Turan

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN