Muğla'da 15 Şubat'ta 351 okul yüz yüze eğitime başlıyor

Muğla'da İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile belirlenen 351 okul 15 Şubat'ta yüz yüze eğitime başlayacak.

PAYLAŞ

Muğla’da İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile 15 Şubat Pazartesi günü, salgın koşullarının hafif seyrettiği ya da virüsün hiç görülmediği köy ve benzeri yerleşim yerlerindeki 183 ilkokulda 13.343 öğrenci, 105 ortaokulda 9.933 öğrenci ile 63 bağımsız anaokulunda 3.123 öğrenci ile toplamda 351 okul 27.399 öğrenci ikinci yarıyıla sınıflarında yüz yüze eğitim ile başlayacak.
Öte yandan çocuğunu yüz yüze eğitime göndermek istemeyen veliler ise okul müdürlüklerine yazılı olarak başvuru yapması halinde öğrencilerin uzaktan eğitimle derslerine devam edebileceği, bu öğrencilerde devam zorunluluğu aranmayacağı bildirildi.
İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre,  15 Şubat Pazartesi günü yüz yüze eğitime başlayacak olan tüm okullarda hazırlıkların tamamlandığını belirterek şunları konuştu “Pazartesi günü, salgın koşullarının hafif seyrettiği ya da virüsün hiç görülmediği köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde; 183 ilkokulumuz, 105 ortaokulumuz ve il genelindeki 63 bağımsız anaokulumuz eğitim öğretime başlayacak.  Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu uyarınca, eğitim öğretime başlayacak olan okullarımızda tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Sınıflarda, öğrenciler arasında 1-1,5 metre sosyal mesafe sağlanacak şekilde düzenlemelerin yapıldı ve tüm okullara ihtiyaç duydukları sıvı sabun, yüzey temizleyici gibi temizlik malzemeleri ile dezenfektan ve maskenin ulaştırıldı.” Dedi.
Öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir okul ortamında eğitim görmesi adına yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre; Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) iş birliğinde yürütülen çalışmalar neticesinde, il genelinde okulların tamamının "Okulum Temiz" belgesi almaya hak kazandığını aktardı.
İl Milli Eğitim Müdürü Töre, “Okullarda temizlik görevlilerinin iş esnasında maskenin yanı sıra eldiven, bone ve benzeri korucuları kullanmaları için önlem alındı. Okullarda belirlenen noktalarda maske, eldiven gibi atıklar için ayrı olmak üzere elle temas etmeden açılıp kapanabilen atık kutuları yerleştirildi. Salgın, solunum yoluyla geçtiği için kapalı alanlardaki yüksek sesli toplu etkinliklerin riski artırması nedeniyle, sınıflarda yüksek sesle etkinlik yapılmaması için düzenlemeler yapıldı. Eğitim ortamlarının düzenli olarak doğal yollarla havalandırılması için gerekli düzenlemeler yapıldı ve okullarımızda düzenli olarak hijyen uygulamalarımız yapılıyor. ” dedi.
2020-2021 Eğitim Öğretim yılının ikinci yarıyılının başlayacağı 15 Şubat Pazartesi günü öğrencilerin uzun bir aradan sonra yeniden okullarına kavuşmalarının coşkusu çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bu kapsamda yüz yüze eğitime başlayacak olan tüm okullar bayraklarla donatılarak süslenecek. Okulların şenlik havasında açacaklarını ifade eden İl Müdürü Pervin Töre, “ Hafta sonundan itibaren ‘Hasret bitiyor, okullar açılıyor’ teması ile başlayacak olan etkinliklerimiz, 15 Şubat Pazartesi Günü ‘Okullar Çiçek Açtı’ teması ile devam edecek. Tema ile uygun olarak öğretmenlerimiz okullarda tüm öğrencilerini çiçeklerle karşılayacak.” İfadelerine değindi.
1 Mart 2021 tarihinden itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak, tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacak.
 

Esma Turan

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN