MUÇEV'E TEŞEKKÜR ETTİLER

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı ile Muğla Valiliği'ne bağlı Muğla'ya Hizmet Vakfı ortaklığında 2014 yılında kurulan MUÇEV, Ölüdeniz Kumburnu Tabiat Parkı yaya girişini ücretsiz hale getirince tatilciler Kumburnu Plajı'na akın ettiler. Ölüdeniz Kumburnu Tabiat Parkı'na yaya olarak giren tatilciler, kendilerinden ücret talep edilmeyince şaşkınlık yaşadılar.

PAYLAŞ

Yaya girişlerinin 7 TL olduğu Ölüdeniz Kumburnu Tabiat Parkı girişi ücretsiz hale getirilince Kumburnu doldu, taştı. Kalabalık ailelerin yanı sıra yabancı uyruklu turistler de yaya olarak Kumburnu Tabiat Parkı’na ücretsiz girişlerden memnun kaldılar. Şehit aileleri, gaziler ve engellilerin ücretsiz giriş yapıp şezlong ve şemsiyelerden de ücretsiz yararlandıkları Ölüdeniz Kumburnu Tabiat Parkı’nda sigara içilmeyen dumansız hava sahası plajı da yer alıyor. Kumburnu Tabiat Parkı’nın yaya girişlerinin ücretsiz olduğunu öğrenen Fethiye ve çevresinden vatandaşlar da sabah saatlerinden itibaren sıcak havada serinlemek için Ölüdeniz Kumburnu Halk Plajı’na akın ettiler. 
Muçev tarafından ücretsiz hale getirilen Kumburnu’ndaki yaya girişlerinden yararlanan vatandaşlar, kendi şemsiye ve şezlonglarını plaja yerleştirirken bazı vatandaşlar da ağaç altlarını seçip yine ücretsiz şekilde tatil yapabildiler. Bu arada Kumburnu’nda kısa mesafede ulaşımı sağlayan Kumburnu Beach Taksi ise engelli, gazi ve şehit ailelerine ücretsiz hizmet veriyor.
Tokat’tan gelen Eczacı Ali Gazioğlu “34 senedir geliyoruz, bir ay kadar kalıyoruz. Eşim yüzmeyi çok seviyor. Yayalara giriş ücretsiz olduğu için çok mutluyuz. Her sene parayla giriyorduk içeriye. Bunu düşünenlerden Allah razı olsun. Bu bir nimettir. Çok güzelleştirilmiş burası. Eskisinden güzel olmuş” diyerek düşüncelerini paylaşırken eşi Tülin Gazioğlu da “Ben buraya hayranım. Her seferinde ben ölürsem beni buraya gömün diyorum yakınlarıma. Ben derin denizi sevdiğim için buraya geliyoruz. Hiçbir ücret ödemeden kendi şemsiyemizi kuruyoruz. İmkanlar çok güzel, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.
Ölüdeniz Kumburnu’nda Su sporları İşletmeni Umut Aras ise yaptığı açıklamada “İki gündür gelen tatilcilerin yüzlerindeki gülümsemeyi fark ediyoruz. Biz de merak edip kendilerine neden mutlu olduklarını sorduk. Onlar da ‘bizler daha önce geliyorduk, Belcekız Plajı’na gidiyorduk ücretsiz diye. Ama burasının da ücretsiz olduğunu öğrenince o yüzden bu tarafa doğru yönlendik ve şu anda da gerçekten mutluyuz. Duşlar, kabinler, tuvaletler hiçbir yerden ücret alınmıyor’ diyorlar. Sezonu biz çok kötü bekliyorduk ama şu an gerçekten çok iyi. Fiyatlarımızı yükseltmedik. O yüzden hiç pazarlık etmiyorlar” diye konuştu. 
Ankara’dan tatile gelen Gazi Yeder de “Engelli çocuğumuz var. Buraya geldik. Burası çok güzel. Her türlü imkanlardan rahatlıkla ve ücretsiz faydalanabiliyoruz. Buradaki yetkililer ve personel de çok anlayışlı, sağ olsunlar her konuda bize yardımcı oluyorlar. Muçev’in ilgisinden dolayı çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
İstanbul’dan gelen Onur Ceylan ise “İlk kez eşimle 4 sene önce gelmiştik. O zamanlar da uygulama aynıydı. Şezlong ve şemsiyeden faydalanmak istemediğimiz için biz de ağaçların altına oturup ücretsiz şekilde denizimize girip tatilimizi rahat bir şekilde yapabiliyoruz. Daha önce yaya girişlerinde cüzi bir ücret alınıyordu ama şimdi ücret alınmaması daha iyi olmuş. Teşekkür ediyoruz” dedi.
Manisa’dan tatile gelen Abidin Parlayan ise “Ben buraya ilk defa geliyorum. Gezilip görülecek çok güzel koylar, yerler varmış. Araç girişi 25 TL aslında hiçbir şey değil. Yayalara ücretsiz olması ise çok güzel olmuş. Duştan, tuvaletten, kabinden ücretsiz faydalanıyoruz. Başka yerlerden ücret almaya çalışıyorlar ama biz burada ücret vermedik. Ağacın altına otur, hiç kimse seni burada rahatsız etmiyor. Çok güzel yer, çok beğendim, Muçev yetkililerine teşekkür ederim” diye konuştu.
Ankara’dan balayına gelen Gizem Örücü de “Etrafta ağaçlar olmasına rağmen çok temiz bir yer. Ayağımıza dolanan yapraklar yoktu. İlk defa geliyoruz, o yüzden çok beğendik. Yaya girişlerinin ücretsiz olduğunu fark ettik. Sadece isterseniz şezlong ve şemsiyeye cüzi bir ücret ödeniyor. Sosyal mesafe kurallarına uyulmuş. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ve Muçev Vakfı’na çok teşekkür ediyoruz. Burada bizlere güzel bir ortam hazırlamışlar” dedi.
Kumburnu girişindeki vatandaşlar ise yeni uygulamadan çok memnun kaldıklarını, daha önce geldiklerinde ücret ödediklerini ama şimdi ödemeyince çok şaşırdıklarını dile getirdiler.

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN